Gündem:
Kenan Evren Hayatını Kaybetti
12 Eylül Darbe'nin Mimarı 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren Tedavi gördüğü GATA'da hayatını kaybetti

 Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya hakkında açılan 12 Eylül Davası'nda, Evren ve Şahinkaya'ya 'Devlet kuvvetleri aleyhine cürüm işlemek' gerekçesiyle müebbet hapis cezası verilmişti.
12 Eylül Davası tarihi yüzleşmelere sahne oldu. Dava sürecinde darbe yıllarında yaşananlar hafızalarda tekrar canlandı.

Kenan Evren, duruşmalarda yaptığı savunmasında 12 Eylül'de söylediği birçok sözü reddetti. Evren'in inkar ettiği ancak toplumun hafızasından asla silinmeyecek sözlerden biri de, 17 yaşında olmasına rağmen yaşı büyütülerek asılan Erdal Eren için kullandığı "Asmayalım da besleyelim mi" ifadesiydi. Evren, duruşma esnasında kendisine fotoğrafı gösterilen Erdal Eren'i "tanımadığını" söyledi.

Darbeyi Böyle Savunmuştu

12 Eylül askeri darbesine ilişkin dönemin Genelkurmay Başkanı, 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Ali Tahsin Şahinkaya’nın yargılandığı tarihi davada 230 sayfalık esas hakkında savunma hazırlamıştı.
Savunmada, Evren ve Şahinkaya “Kurucu iktidar olma bir suçun konusu değildir. Mahkemeniz de kurucu iktidarın ihtilalcinin yaptığı Anayasadan yetki almıştır. İddianame doğruysa mahkemeniz de yok, bizi yargılayamaz” dediler.
Evren ve Şahinkaya, iddianamenin kabulünün mahkemenin “yetkisizliği” nedeniyle “yok hükmünde” olduğunun tespitini istediler. Savunmada, “ihtilal veya darbe yapma” fiilini suç sayan bir ceza normu olup olmadığının da tespiti ve kararda gösterilmesi talep edilmişti.

İHTİLALCİNİN İHTİLALCİ TARAFINDAN YARGILANMASI OLUR
Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 20. duruşma bugün yapılıyor.
Evren ve Şahinkaya’nın katılmayacağı duruşmada yapılacak avukat Bülent Acar'ın savunması satırbaşları ile şöyle:

KURUCU İKTİDAR OLMA TCK’DA SUÇ DEĞİL
Kurucu iktidar olma eylemi ile Anayasayı ihlal suçuna konu kalkışma hareketleri tamamıyla farklı nitelikte eylemlerdir. Kurucu iktidar olma eylemi, herhangi bir suçun konusu değildir. Kurucu iktidar olma eylemini suç sayan bir ceza kanunu bulunmamaktadır.

MALVARLIĞI ARAŞTIRMASI İYİLİK OLDU
Yargılanmayan eylem olmasına karşın, Konsey başkanı ve tüm üyelerinin ve aile bireylerinin malvarlıkları, 1979 yılından bu yana olmak üzere, en ince ayrıntısına kadar araştırılmıştır. Bunun nedeni, Konsey Başkanı ve tüm üyelerini kamuoyu önünde küçük düşürmek suretiyle, fiili davaya kendilerine göre meşruiyet kazandırmaktır. Buna karşın, Konsey Başkanı ve üyelerinin fiili malvarlığı araştırılmasında, meşru olmayan en küçük bir malvarlığı değeri tespit edilememiştir. Aksine, Konsey Başkanı ve üyeleri ile aile bireylerinin malvarlıklarının durumu, özellikle basının bilerek yanlış verilerle yüksek değerde göstermesine karşın, sıradan insanların malvarlığı değerlerine eş olduğu görülmüştür. Bu durum, bu insanların devlet yönetimindeki dürüstlüklerini ortaya koymakta ve birilerine örnek olması gerekmektedir. Bu suretle, yargılanmayan bu eylemle yapılmak istenilen kötülük, Konsey Başkanı ve üyeleri için istenmeyen bir iyilik olmuştur”

DURUŞMADAN NOTLAR:

Sanıkların katılmadığı Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, sanık avukatları ile müdahiller ve avukatları, müdahil tüzel kişilerin avukatları hazır bulundu.

Yoklamanın alınmasıyla başlayan duruşmada, Mahkeme Başkanı Süleyman İnce, bazı kişilerin müdahillik ve soruşturmanın genişletilmesi talebinde bulunduğunu belirtti.

Duruşmada, müştekilerin ve sanık avukatlarının söz alması bekleniyor.

Esas hakkındaki görüşte, sanıklar Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'nın, TCK'nın "devlet kuvvetleri aleyhine cürümler" başlıklı 146. maddesi uyarınca ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmaları istendi. 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlk MGK Toplantısında OHAL Uzatılmasına...
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılacak olan yılın ilk Bakanlar Kurulu toplantısında, terörle mücadele...

Haberi Oku