Gündem:
Kıdem tazminatı kalkıyor mu?

Haberazim.com Güncel Ajans Haberleri

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, kıdem tazminatı için kaynak kurulmasının ortadan kaldırılmadığını söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, NTV'de gündemi değerlendirdi. Çelik, hükümet programında kıdem tazminatı için kaynak kurulacağının yer almadığının sorulması üzerine, '62. hükümet programı son derece önemli, girişim dönemini içeren bir program. mühim başlıklar içeriyor, demokrasi açısından, öncü Türkiye başlığı açısından ele alındığı vakit iddialı bir program olduğunu söyleyebiliriz. Bu programın en ciddi unsurlarından birisi sayın cumhurbaşkanımızın bıraktığı politik ve ekonomik mirasa karşı bir taahhüt. 12 sene aşırı ciddi hizmetler düzenlendi bunlar kaldığı yerden daha ileri taşıyacak bir program.

Kıdem tazminatı 61. hükümetin programında mevcut bulunan bir ifadeydi. Burada anlatım etmiyoruz ama ortadan kaldırılmış yönünden değil. Kıdem tazminatı benzeri son derece tarafları çalıştıran ilgilendiren bu konu için uzlaşma sağlanmadıkça bunu raftan indirilememesi halinde sayın cumhurbaşkanımızın açık bir ifadesi oldu. Dolayısıyla yazmaktan ziyade uzlaşıyı gerektiren bir durum. Hak-İş direk destek veriyor mesela. Türk-İş bu konuyu değerlendiriyor. DİSK de öteki sendikalarda bu konuyu değerlendirmek zorunda. Uzlaşma meselesi için savaş veriyoruz o gerçekleşince bunu masaya alacağız. Kıdem tazminatı meselesini çözmediğimiz sürece emeğin ne yazık ki mağduriyeti devam edecek' dedi.

Çelik, 'Programdaki ifadeyle emekli olunduğunda olabilecek gelir kayıplarını azaltmak amacıyla tamamlayıcı emeklilik sistemini kurup yaygınlaşmasını sağlayacağız deniyor. Burada ne öngörüyorsunuz?' sorusuna, 'Üç tür emeklilik var. Birisi halk emekliliği. Bir Öteki tamamlayıcı emeklilik şekilde bir prim ödüyor çalışan ve emekli maaşları normal maaşın altında şu anda ve bu ödediği prim ile ikinci bir emekli aylığı kazanmasına tamamlayıcı emeklilik diyoruz. Bir tasarruf vasıtası olacak bu tamamlayıcı emeklilik. Çalışanlarımızın da ikinci bir maaş şekilde yansımış olacak. Üçüncü emeklilikte bireysel emeklilik o da Türkiye'de bulunan bir düzenlemedir' cevabını verdi.

'Sadece çalışan tarafında mı ödenecek ilave prim yok ise işvereninde bir yardımı olacak mı?' sorusu üstüne Çelik, 'İşçi işveren boyutuyla konu ele alınmıyor tıpkı vakitte devletinde yardımı olacak bireysel emeklilik gibi. Çalışmalarımızı süratli bir biçimde tamamlayıp vatandaşlarımızın ek gelir ele etme imkanını sağlamış olacağız' dedi,. 'Şu anda sosyal güvenlik şemsiyesi altındaki nüfusun oranı kaç? Bu nüfus hangi yolla düzene dahil edilecek?' sorusuna Çelik şu yanıtı verdi:

'Şu anda 63 milyon vatandaşımız sosyal güvenlik kapsamı altında. Geri kalan yurttaşlarımız bu kapsamın dışındalar. Çalışanlarla emeklilikler ve onların kapsamında olanlar bunlar. Geriye kalanlar çalışmayanlar demek ki. Son 5 yılda 5 milyon 300 bin istihdam gerçekleştirdik. Dolayısıyla bunu daha da arttırmamız gerekiyor. Bir taraftan emeklilik sayısı artıyor ve 77 milyona doğru hızla devam ediyoruz. Genel sıhhat sigortası açısından vakaya bakacak olursak yüzde 99 nispetinde vatandaşlarımızın kapsamda olduğunu söyleyebiliriz'.

ESNEK ÇALIŞMA MODELİ

Part time çalışmayla ilgili şekilde Çelik, 'Bu taraflar arasından aşırı hummalı gündeme aldığımız işverenin her zaman bu esnekliğin sağlanması gerektiği, işçinin karşı çıktığı bir uygulama. Bu konu için istediğimiz ölçüde bir fasıla alamadık. Kayıt dışılık ziraat sektöründe aşırı yaygın. Oralarda istihdam bürolarını devreye koymakla mümkündür olabildiği yönünden görüşümüz var. Ayrıca esnek emek açısından istihdam bürolarının süreli olmak kaydıyla 3-4 maaş dönemler arasında diyelim 4 maaş doğum izni var, bu vakitte bir başkasının istihdamını mümkündür kılacak düzenlemelerin mutlak suretler yapılması gerektiği konusunu sendikalarla açık biçimde konuşuyoruz.

Ama bunun bir örgütlenmenin önüne geçen esnek çalışmanın örgütlenmenin önüne geçen bir düzenlemeye dönüşmemesi gerektiği halinde bakanlık şekilde bizde bu güvenceyi veriyoruz. Bu istihdam bürolarını emeğin sömürüsüne, örgütlenmesine, hak kaybına ve iş güvencesini ortadan kaldıracak bir düzenleme şekilde değil kayıt dışılığı ortadan kaldıracak bir düzenleme şekilde gerçekleştirmemizin aşırı olumlu olacağı meselesi için bir noktadayız. İyi niyetli olmayanlar, konuyu anlamayanlar işçinin iş güvencesini ortadan kaldıran bir emek yapılmaktadır benzeri bir yaklaşım olabilir. Ama aşırı net biçimde maksadımız elde ettiği haklara dönük değil işçinin kayıt dışılığı kaldırmak' dedi.

Esnek emek modelinin kamuyu kapsayacak kapsamayacağı meselesi için Çelik, 'Bizim personel rejimimiz aşırı parçalı bir personel rejimi. Öyle hesap ediyorum ki bu hummalı seçim dönemlerinde temek konuları tartışmak aşırı zor. Ama Türkiye'nin önünde son derece üretken bir vakit dilimi var. Taraflarla oturup mutlak suretle bizim personel rejimimizi gözden geçirmemiz gerekiyor. Bir yurttaş yarı zamanlı çalışmak istiyorsa bir anne düşünelim bir baba düşünelim yarı zamanlı çalışmayla öğleden sonra çocuğuna vakit ayırmak istiyor evine vakit ayırmak istiyor. Bunu düzen sağlamalı. Taraflarla görüşmeden uzlaşmadan bir şeyin çözülmesi de söz konusu değildir' dedi.

Çelik, 'Torba Yasa'da, madencilerin emek sürelerinde değişiklik yapılacak mı?' sorusuna, 'Tekrar bir müzakere düşünüyoruz maden işçi ve işverenleri bu 36 saat uygulamasının vardiya uygulamasına müsait olmayacağını 4 vardiya yapmanın mümkündür olmadığını 3 vardiyanınsa boşluklar oluşturduğunu dikkate alarak 37 buçuk saate çıkarırsak, haftada 2 gün izin kullanırsa yani haftada beş gün çalışacak ama günde 7 buçuk saat çalışacak' cevabını verdi.

Çelik, katılacağı G20 toplantısıyla ilgili de '20 çağdaş ülke, dünya ekonomisinin yüzde 85'ini kontrole den bir bina bu ve dünya nüfusunun da 3'te 2'sini oluşturuyor. Türkiye bunun içinde. Dolayısıyla buradaki etkinlikler son derece önemli. Bizde emek bakanları şekilde 9-11 Eylül tarihlerinde Avustralya'da toplantıya katılmak için devinim edeceğiz. Orada tabi bizim her ülkenin bulunduğu benzeri Türkiye şekilde hazırladığımız bir istihdam planı mevcut onu takdim edeceğiz. Diğer 19 ülkede kendi istihdam planlarını anlatacaklar. Burada acaba daha aşırı iş gücüne katılma nasıl sağlanır ve ya daha iyi işler nasıl oluşturulabilir, dezavantajlı gruplara kadına, gençlere nasıl iş olanakları sağlanabilir başlıkları altında her ülkenin örnekleri orada gündeme gelecek. Biz 5 milyon 300 bin istihdamı 5 yılda her insanın imrenerek bize baktığı ciddi noktaya nasıl geldik hummalı biçimde anlatacağız. Gelecek sene G20 başkanlığını Türkiye üstleneceği için derhal G20 ülkelerinin tamamına yakınının bizimle görüşme talepleri var' dedi.

EMEKLİLERE PROMOSYON

Çelik, emeklilere promosyon konusunda, 'Biz bankalarla defalarda bir araya getirdik ama çalışanlar şu promosyondan yararlanıyor ne den emekliler yararlanmasın halinde oturduk bizim oradaki mali imkanlarımız birkaç günlüğüne bankada kalıyor onun getirisini götürüsünü değerlendirdiler. Çok ciddi emeklilerimizin yüzünü güldürecek bir noktaya ulaşılamadığı için biz bu konu için bir İzah yapmayı müsait bulmadık' dedi.'Emekli maaşları arasındaki farkların giderilmesi konusu bir başka beklenen konu. Önceki gün halk denetçiliği kurumuyla ombudsmanla da bir görüşme olması itibarıyla soruyorum bu konu için yeni bir adım söz konusu olabilmektedir mi?' sorusuna Çelik şu yanıtı verdi:

'2000 yılına kadar emeklilik sistemiyle aşırı uğraşıldığı aşırı değişikliklere tabi tutulduğu için tıpkı zamanlarda tıpkı vakit çalışmalarına karşın ücretlerde farklılaşmanın yaşandığı bir manzara ile karşı karşıyaydık. Dolayısıyla 2000 öncesi emeklilerle ilgili bir standardı yakalamıştık. 2000'den sonra değişik bir vaziyet var. 2008'e kadar bulunan vakit ve reform sonrası bulunan bir süreç var. Farklılıklar bulunduğu doğrudur ama şu anda hükümetin gündeminde ve bakanlığımızın gündeminde böyle konu söz konusu değil. Belki de bu tamamlayıcı emekliliği gündemimize almamızın sebebi de bu konu. Eğer gerçekten bir haksızlık söz konusuysa onu telafi etmek bizim görevimiz'.

Kaynak: IHA

Haber Azim Güncel Ajans Haberleri
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Halı saha yapımında lider firma Türker Spor
2005 yılından bu yana halı saha yapan firmalar arasında yurt içinde lider konumda olan Türker Spor, yurt...

Haberi Oku