Gündem:
Mahkemelik Olan 3. Havalimanın Durumu ne Olacak?
TMMOB, İstanbul'un 3. havalimanı projesine ilişkin etraf düzeni ve bayındırlık planlarının iptali ile yürütmenin durdurulması için mahkemeye başvurdu.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliğine (TMMOB) bağlı Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi ve İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, 3. havalimanı projesine ilişkin etraf düzeni ve bayındırlık planlarının iptali ile yürütmenin durdurulması için yönetim mahkemesine başvurdu.
Karaköy'deki oda binasında düzenlenen basın toplantısında konuşan Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Sami Yılmaztürk, 3 havaalanı projesinin "insanlık ayıbı" bir proje olduğunu ileri sürdü.

"ORMAN VE SU HAVZALARINA YAPILIYOR"
İstanbul'un ilk etraf düzenine ilişkin 1980'de yapılan planda, kentin kuzeyindeki orman ve su havzalarının korunması gerektiğinin yer aldığını ifade eden Yılmaztürk, 3. havalimanın bu alanda yapılacağını dile getirdi. Yılmaztürk, 3. havalimanının 1/100 bin ölçekli etraf düzeni planı değişikliği, 1/5 bin ölçekli nazım bayındırlık planı ve 1/1000 ölçekli uygulama bayındırlık planlara ilişkin yürütmenin durdurulması ve iptali amacıyla İstanbul İdare Mahkemesine başvurduklarını dedi.

"SÜREÇ TERSİNDEN İŞLİYOR"
TMMOB Mimarlar Odası ÇED Danışma Kurulu Sekreteri Mücella Yapıcı da bu cin projeler için öncelikle etraf düzeninin yapılması gerektiğini, ancak projede sürecin tersinden işlediğini anlattı.
Yapıcı, planlar ortada yokken 3 Mayıs 2013'te projenin ihalesine çıkıldığını, 21 Mayıs 2013'te Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca projeye müspet rapor verildiğini ve ihaleden sonra ÇED müspet raporunun alındığını savundu.

"EKOLOJİK DENGE ALTÜST OLACAK"
Bu planların İstanbulla ilgili her türlü ulaşım, yerleşme gibi stratejik kararları yok hükmüne indirdiğini, sadece o bölgenin değil tüm Marmara'nın tabii ve ekolojik dengesini alt üst ettiğini iddia eden Yapıcı, planın planlama hukuku bilimine de aykırı olduğunu ileri sürdü. Mücella Yapıcı, 1/100 bin ölçekli planın yaşamsal bir ehemmiyet ve risk taşıdığını dile getirerek, hiçbir şekilde kapsamlı bir raporun olmadığını, havalimanının yapımına ne sebepten olan planda 3. köprü ve etraf yollarının bu plana işlenmediğini öne sürdü.

"GERİ DÖNÜLMEZ ZARARLARA YOL AÇACAK"
Yapıcı, dava konusu planların İstanbul ve Marmara Bölgesi'nin ormanlarını, sulak alanlarını, tarımsal alanlarını, ekolojik koridorlarını, bölgenin yeraltı ve yer üstü bütün su kaynaklarını, flora ve faunasını yok edeceğini, geri dönülemez yaşamsal zararlara yol açacağını iddia etti.

İstanbul'la ilgili 2009'daki etraf düzeni planında, bölgenin yeşil alanlarının korunması, kentsel alan kullanımlarından arındırılması gerektiğinin yer aldığını ifade eden Yapıcı, 3. havalimanı planlarının daha önceki etraf düzeni planlarına aykırı olduğunu savundu.Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Eğlenceli Sosyal İçerik Platformu
İnternet üzerinde yer alan bilgileri yararlı yönde kullanmak oldukça önem taşıyor. Çoğu insan internet...

Haberi Oku