Gündem:
Milletimizin istiklali bizim şerefimizdir

Haberazim.com Güncel Ajans Haberleri

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 'Bu topraklarda, başı sarp onurlu bir biçimde yaşayan aziz milletimizin istiklali, bizim şerefimizdir. O milletin başının sarp olması, bizim en iri şeref borcumuzdur' dedi.

Başbakan Davutoğlu, Konya'nın Hadim ilçesinde, şehir meydanında halka hitap etti.

Konuşmasına halkı selamlayarak başlayan, gösterilen heyecan ve sevgiden ötürü teşekkür eden Davutoğlu, 'Eminim aşırı daha iri coşkuları yaşamak isterdiniz lakin ne yazık ki dün gece 10 kardeşimizi, 10 emekçimizi, işçimizi, evine alın teriyle helal rızık götürebilmek için çalışan işçimizi İstanbul'da kaybettik. O nedenle bu coşkuyu başka unsurlarla takviye etmeme buyruğu verdim' diye konuştu.

Başbakan Davutoğlu, alandakilerden hayatını kaybeden işçiler için Fatiha okumalarını diledi ve hayatını kaybeden işçilerin ailelerine sabır diledi.

İlçeye her geldiğinde rahmetli dedesi ve babasından aldığı tavsiye, vasiyet gereği Hazreti Hadimi'nin huzuruna gitmeden bu topraklardan geçmediğini vurgulayan Davutoğlu, 'Allah bizi Hazreti Hadimi'nin yolundan, irfanından ayırmasın' ifadesini kullandı.

Konya'ya gelişinde iri bir coşkuyla karşılandığını hatırlatan Davutoğlu, şunları söyledi:

'Buraya size geldim, bu dağların çocuklarına geldim, ninelerine, teyzelerine, amcalarına, kardeşlerime geldim. Selam etmeye, teşekkür etmeye, sığınmaya geldim, sizleri tanık kılmaya geldim. Çünkü yolumuz uzun, omzumuzda ağır sorumluluklar var. Bu sorumluluklar fakat ve fakat Hazreti Hadimi'den feyiz saha Hadimliler'in, Hazreti Mevlana'dan feyiz saha Konyalılar'ın duasıyla aşılabilir.'

Başbakan Davutoğlu, kente her gelişinde halkın kendisini bağırlarına bastığını belirterek, 'Şimdi aynen 2009'da bu dağları ziyaret eden ilk dışişleri bakanı olduğum gibi, Allah bana lütfetti sizlerin desteğiyle buralara gelen ilk Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olma onurunu da yaşadım hem de bu dağların çocuğu olarak' dedi. Davutoğlu, şöyle devam etti:

'Benim için en iri onur, o asırların birikimi, o Horasan erenlerinin mirasını taşıyarak doğduğum bu topraklara, doğduğum bu dağlara ağır bir mesuliyet üstlenerek art dönmektir. Burada bu emeği, geçmişteki o emeği vererek bize bu metodları açan o Horasan erenlerine, dağları irfanlarıyla bezeyen o ulu şahıslara şükranlarımı sunuyorum. Uzun Şıh'a şükranlarımızı sunuyorum. Allah onlara rahmet eylesin ve bugünlere bizim gelmemizi verici başta babam rahmetli olmak üzere, ki Hadimliler onu iyi tanır, anneme, tüm geçmişlerimize sizden Fatiha rica ediyorum. Onların helal sütüyle, onların bize öğrettiği o güzel nasihatlerle babaannemi, dedemi ve tüm geçmişlerimizi, biz onları gözümüzün önünde tutarak, daima kulaklarımızda onları hissederek büyüdük. Allah onlara rahmet eylesin. Siz de Fatihanızı noksan etmeyin.'

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde, Türkiye Cumhuriyeti'nin 62. Hükümeti'nin başbakanı şekilde güvenoyu alma onurunu yaşadıktan sonra yaptığı ilk işin Konya'yı ziyaret etmek olduğuna işaret eden Davutoğlu, 5 yıl evvela bakan bulunduğu dönemden aşırı daha ağır sorumlulukla Hadim'e geldiğini kaydetti.

Davutoğlu, bir vatandaşın, 'Allah yardımcınız olsun' diye seslenmesi üzerine, 'Siz böyle dua ettikçe inşallah bizim sırtımız yere gelmez, dizimizin dermanı çözülmez. Her süre desteğini bekliyoruz, duanızı bekliyoruz' ifadesini kullandı.

'Gece gündüz çalışacağız'

'Gece ve gündüz tüm vilayetlerimize, 81 vilayetimize hizmet aşkıyla dolduk lakin tabi doğduğumuz bu topraklara bununla beraber borcumuz var' diyen Davutoğlu, şunları kaydetti:

'O borcu ödemesi yapmak için gece gündüz çalışacağız lakin size şunu bir keze daha vurgulamak istiyorum, siz madem bize bir emanet tevdi ettiniz, kalbiniz mutmain olsun, gönlünüz sürur dolsun, biz bu emaneti Allah'ın izniyle hiç bir namerde çiğnetmeyiz. Hiçbir namerdin sizin bize verdiğiniz emaneti çiğnemesine, çiğnetilmesine izin vermeyiz. Bu emanet, bu al bayrakta tecessüm eden, görünen istiklal emanetidir. Bu topraklarda, başı sarp onurlu bir biçimde yaşayan aziz milletimizin istiklali, bizim şerefimizdir. O milletin başının sarp olması, bizim en iri şeref borcumuzdur. Dünya alem bilsin ki bu can bu tendeyken ve bu gövde soluk alıp verirken, her bir nefeste bu emanetin hakkını eda etmek için dua edeceğiz, çalışma sarfedeceğiz. Size taahhüdümüz bu.'

Vatandaşlardan da destek beklediklerini anlatım eden Davutoğlu, bugüne kadar yalnız bırakmadıkları bu şeklinde bundan sonra da yalnız bırakmamalarını istedi.

Başbakan Davutoğlu, Hadim halkının menfaatlerini güzel bir biçimde karşıladığını, güzel sloganlarla ilçe halkının konutlarını donattığını anlatım ederek, 'Bu sabah Cumhurbaşkanımızla da görüştük, onun da selamı var. Selamını kabul edin' dedi.

'Yeni Türkiye derken başı sarp onurlu şahısların müreffeh şekilde yaşadığı Türkiye'yi kastediyoruz' ifadesini kullanan Davutoğlu,  'Bütün Türkiye'nin her karış toprağının bu kalkınmadan nasibini aldığı bir Türkiye'yi kastediyoruz. İnşallah Toroslar da bu nasibini alacak.  Daha evvela geldiğimde, 2011 seçimlerinde bizden memleket istemiştiniz, 300 benlik vatanımız tamamlandı. Kiraz alım tesisleri istemiştiniz, elhamdülillah dün açılışını yaptık. Aladağ'da iki o güzelim vadide kapalı sulama sistemini istemiştiniz, planlaması, projesi yapıldı' diye konuştu.

'O dağdan tekbirler, dualarla geçilirdi'

Yolculuğu esnasında helikopterde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan'dan Konya-Alanya arasında yapılacak yolla ilgili bilgi aldığını aktaran Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

'Bana Eğiste'nin karşı yakasından diğer yakaya yapılacak viyadüğü anlattı. Neden yapılıyor viyadük biliyor musunuz? Çocukluğumuzda gelirken, ister yavaş yavaş giden küçük otobüslerle olsun, ister babamla arabayla geçerken, Eğiste'nin karşı bölümüne geldiğimizde herkes evvela Ayetel Kürsi okumaya başlardı. O dağdan karşı tarafa tekbirler, dualarla geçilirdi. Dağın bir tarafından, acaba karşı taraftan otomobil geliyor mu diye bakardık, onun geliş yoluna kıyasla hangi virajdan otomobil çıkarsa kendimizi ona kıyasla ayarlar yolda yavaşlamaya çalışırdık. 

Bakan şekilde geldiğimde yolun güzergahını değiştirdik, genişlettik. Şimdi sizin başbakanınız, sizin yavrunuz şekilde geldiğim bugün, size şu müjdeyi eda etmek istiyorum, Konya-Alanya arasındaki yol, bölünmüş yol olacak. Çift yönlü yol olacak. İhalesi tamamlandı. İnşallah en geç 2 yıl arasında tamamlanacak. Arabalar Eğiste'nin bir yakasından başka yakasına geçerken bundan sonra bu zorlukları çekmeyecek. 600-700 metrelik viyadükle yol 5 kilometre kısaltılacak. Her geçen Eğiste'ye de bir selam verip öyle geçecek. İnşallah Alanya yol ayrımına kadar da bölünmüş yol olacak. Daha sonra da Alanya'ya kadar.

Eskiden Konya'dan Hadim'e, Taşken'e 3,5-4 saatte kimi gelinirdi. Şimdi Konya-Alanya arası 2 saate inecek. Bu ne demek biliyor musunuz? Alanya'ya gelen her turist, şu dağları, bu yalçın ve güzel dağları, o dağların arasındaki güzel kullanmakta olanları göreyim dediğinde Toroslar'a çıkacak ve buralar belki de Türkiye'nin en cazip turizm sahalarından bir tanesi biçimine gelecek. Hazreti Mevlana'yı ziyaret etmek arzu edenler bu bölünmüş yol üstünden Hadim güzergahından Konya'ya inecekler. İnşallah bunu aşırı kısa sürede göreceğiz.'

Davutoğlu, tüm bunları kendilerine iyi günde de fena günde de destek olmuş, dualarıyla secdeye kapanıp iyi günden sonra şükür namazı kılmış, zor günlerinde gene secdeye kapanıp niyazda olan Konyalılar'a, Hadimliler'e, ülkenin her köşesindeki vatandaşlara hizmet olsun diye yaptıklarını söyledi.

Başbakan Davutoğlu, 'İnşallah aşırı daha güzel günlerde ortak olacağız. Allah devletimize, milletimize zeval vermesin. Allah bu duaların yiğit insanlarının temsilcilerini hiç bir süre zor vaziyette bırakmasın. Bütün Hadimliler'e selam olsun. Hazredi Hadimi'ye selam olsun. Toroslar'ın yiğit insanlarına selam olsun ki onların başbakanı şekilde bundan sonra her yerde onların irfanını, cesaretini, kararlılığını, iradesini yüreğimizde taşıyarak yaşayacağız. Allah sizden razı olsun. Allah uçurum ve yardımcınız olsun' dedi.

Davutoğlu'ndan 'müzik çalınmasın' talimatı

Öte yandan, Şişli'deki asansör kazasında 10 işçinin vefatı nedeni ile Davutoğlu, ilçedeki programında müzik çalınmaması talimatını verdi.

Miting konusunda 'Bilgeliğini Hz. Hadimi'den Dik Duruşunu Kıble Kayasından, Mertliğini Sultan Çeşmesinden Alan Toroslar'ın Yiğidi, Hadim'in Öz Evladı Başbakanımız Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu', 'Toroslar'ın Evladı Yeni Türkiye'nin Mimarı', 'Aşkı Hz. Mevlana'dan, Dik Duruşu Kıble Kayasından, Sertliği Sultan Suyundan, Bilgeliği Hz. Hadimi'den saha Bilge Başbakanımız Hoşgeldiniz' şeklinde pankartlar dikkati çekerken, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Davutoğlu'nun fotoğraflarının bulunduğu bir başka pankartta da 'Memleket Sevdalıları Daima Sizinleyiz' yazdığı görüldü.

Mitinge, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, birtakım milletvekilleri ile Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek de katıldı.

Hadim Belediyesi'ni ziyaret etti

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Hadim Belediyesi'ni ziyaret etti. 

Davutoğlu, belediyeye gelişinde Belediye Başkanı Ahmet Hadimioğlu yönünden karşılandı.

Basına kapalı gerçekleştirilen ziyarette Başbakan Davutoğlu'na miting için Hadim'de olan bakan ve milletvekilleri de eşlik etti.

Başbakan Davutoğlu, Hadim'de olan Hazreti Hadimi'nin türbesini de ziyaret etti. 

Kaynak: AA

Haber Azim Güncel Ajans Haberleri
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Müttefiklerimizden Silah Alamıyoruz
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile İtalyan mevkidaşı Angelino Alfano, ortak basın toplantısı...

Haberi Oku