Gündem:
Network Marketing'i Tanıyın
Fayda Sunmak
Network Marketing püf noktalarından biri fayda sunmaktır. Networking'de yeni insanlarla tanışmanız, güvenlerini onlara fayda sunarak kazanmanız ve uzun vadeli ilişkilerle birbirinizi yakınlarınızla tanıştırmanıza esastır. Oysa diğer taraftan bilinçaltınız bunun tehlikeli olabileceğini haykırır. Bu da insanlarla konuşurken onlara daha çekingen, isteksiz ve hatta korkarak yaklaşmanıza neden olur. Çevrenize fayda sunmak demek bilinçsizce herkese güvenmek ya da yardım kuruluşu gibi her önünüze gelene destek çıkmak anlamına gelmez. Üstelik iyi alışveriş yapmak binlerce kişiyi tanımanız anlamına gelmez.

Fayda sunmak; iki kişiyi tanıştırmak, bir iş fırsatına tanıdığınızı önermek, okuduğunuz bir makale ya da size ulaşan değerli bir bilgiyi paylaşmak kadar küçük ama yüksek etkili hamlelerdir. Birine fayda sunabilmeniz için o kişinin en son neyle ilgilendiğini ve neye ihtiyacı olduğunu bilmelisiniz. Mesela internet yatırımlarıyla ilgilenen bir tanıdığınızla konuşurken sektörle ilgili genel bir bilgi paylaşmak yerine, onun en son projesi olan takı e-ticaretiyle ilgili bilgi paylaşmanız çok daha değerli ve dikkat çekici olacaktır.

Piramitin Parçası Olmak
Piramit, halk arasında Saadet Zinciri olarakta bilinen bir çok katmanlı pazarlama modelidir. 1990'lı yıllarda ortaya çıkan bu modelleme sadece piramidin zirvesindeki kişi ya da kişilerin en çok payı almasına dayandığı söylenir ki aslında bu durum tam anlamıyla öyle değildir. Piramitin zirvesindeki kişi veya kişiler piramitin alt tabanında bulunan kişilere satılacak ürünü sunarken, ürünü aldığı fiyatın belli bir miktar üstünde satarak piramiti oluşturan insanların payınıda düşünür. Network Marketing piramit sisteminde durum bu yöndedir. Zirve noktasındaki kişi o noktaya yükselmek için işe piramit tabanından başlamıştır ardından sarf ettiği çaba ve enerjiyle zirveye yükselmiştir. Zirvedeki bireyler pazarlaması yapılacak ürünleri alabileceği en iyi fiyattan alıp satabileceği en iyi fiyattan satar. Bu noktadaki almak ve satmak arasındaki miktar piramiti oluşuran bireylerin aldığı payı belirler aynı zamanda zirvedekilerinde payı demektir.

Tanınmak Sizi Yükseltir
Tanınmak önemlidir çünkü bir süre sonra tanıştığınız ve tanıştırdığınız insanlar için değerli referans haline gelirsiniz. Network Marketing eğitimleri nasıl yapılır sorusunun cevabı tamamen tanışılan insanlara yöneliktir. Networking'de tanınma, etkili tanışma ve tanıştırmanın bir sonucudur. Networking'de tanınmak zamanla ve güven bağlarıyla gerçekleşir ancak atacağınız bazı planlı adımlar bu süreci hızlandırabilir.

Gerçekten aktif olacağınız ve komisyonlarında görev alacağınız işadamları ve işkadınları derneklerine üye olmak öncelikle tanınma atılımınız olmalıdır. Bugün büyük gruplar, profesyonel organizasyonlar ve derneklere üye olan kişiler bir anda milyonlarca liralık iş yapacaklarını düşünürler ya da ilk katıldıkları toplantıda herkesin gelip onunla tanışacağına inanırlar fakat iş böyle yürümez. Bir organizasyonda tanınmak ve iş birliktelikleri yaratmak için görev almalı ve ortak komisyon projeleri sırasında güven bağları oluşturmalısınız. İş birlikteliği yaratabilmek için de pazarlamasından sorumlu olduğunuz ürünü size özgü Network Marketing sunum adı altında  sunmanız gerekir.
 
Riskler Sizi Korkutmasın
Korku bulutları, söyleneceklerin unutulması ve uğuldayan kulaklar. Bu hisler sunum yapan çalışandan iş görüşmesindeki yeni mezuna, sınıfta tahtaya kalkan öğrenciden, yatırımcı arayan girişimciye kadar herkesin başına gelebilir. Bunun yanında maddi korkularda Network Marketing riskleri içindedir.

Akademisyen M. Ed. Barbara Fish'e göre topluluk önünde konuşmak sosyal hayatımızı ve kariyer hedeflerimizi olumsuz etkileyen en büyük unsurlardan biri. National Comorbidity Survey'in en son Ocak 2008'de tekrarlanan araştırması Networking adına çok çarpıcı sonuçları gün yüzüne çıkardı. Bu araştırmaya göre insanların %21,2'sinin kitle önünde konuşmaktan ve %16,8'inin de yeni insanlarla tanışmaktan korktuğu tespit edilmiş. Bazı araştırmalar kitle önünde konuşma ve kimseyi tanımadığı bir mekanda Networking yapmanın ölüm korkusundan dahi ön sırada olduğunu gösteriyor.

Uzmanı olduğunuz bir konuda insanların sizden bilgi istemesi kadar doğal bir şey olamaz fakat iş kürsüye çıkıp konuşmaya geldiğinde üzerinizde hissettiğiniz yüzerce göz, ağzınızdan çıkanları bekleyen kulaklar... Bu duyguları herkes hissediyor. Korkuları geride bırakın ve kendinize değil, sunacağınız bilgi ve faydaya odaklanın. Konuşma esnasında ürünlerinizin tanıtımı için kendinizin belirlediği Network marketing firmaları içerisinde bu sektörün sözleri kullanın. Bu var olan riski fırsata çevirmektir.

Birçok kurum artık inkübasyon merkezleri, inovasyon yarışmaları ve girişimcilik programları kuruyor. Yarışmalara katılmanız ve bu etkinliklerdeki katılımcılarla tanışmanız, tanınma sürecinizi hızlandıracaktır. Çoğu insan yalnız başına bir etkinlik ya da fuara katılmaktan çekinir. Fuarların ne kadar büyük bir fırsat olduğunu ve önünüzdeki riskleri engellmeye yönelik büyük rollere sahip olduğunu unutmayın.
 
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

KIBRIS TÜP BEBEK VE CİNSİYET SEÇİMİ HİZMETLERİ
Bu yazım, bebek sahibi olmak isteyen ancak nerede tedavi olacağı konusunda karar vermekte zorlanan kişilere...

Haberi Oku