Gündem:
Numan Kurtulmuş'tan 'Gülen'in Türkiye'ye iadesi' açıklaması

Haberazim.com Güncel Ajans Haberleri

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Fethullah Gülen'in Türkiye'ye iadesi konusunda, 'Sayın Fethullah Gülen'in Türkiye'ye iadesi meselesi yasal bir süreçtir. Türkiye bununla ilgili tüm yasal çalışmaları yaptıktan sonra bu adımların atılması sağlanabilir' dedi.

Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı'nı (TİKA) ziyaret eden Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, gazetecilere açıklamalarda bulundu. 1 Eylül'de kurulan 62. Hükümet'te Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, TİKA, 4 mühim kurumun İdare ve koordinasyonunun kendine tevdi edildiğini hatırlatan Kurtulmuş, 'Bu hafta bünyesinde hızlıca brifing alıyoruz.

Bu kuruluşlar arasındaki işbirliğini, koordinasyonu sağlayarak, kendi alanlarındaki birlikte alanın belirlenmesi, bununla birlikte tekrarlar varsa bunların kaldırılması ve fazla ciddi bir koordinasyonla Türkiye'nin uygarlık havzasında mazlum milletlere fevkalade ciddi hizmetler verici kurumlarımızın yeni devir çalışmalarını daima birlikte gözden geçireceğiz' dedi.

TİKA'nın Türkiye'nin elini mazlum milletlere ulaştıran fevkalade mühim bir kurum olduğunu belirten Kurtulmuş, 'Bu çerçevede bir tarafta TİKA, bir tarafta Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, öteki tarafta AFAD ve Atatürk, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ile Medeniyetler İttifakı projesiyle fazla entegre bir iş zamanına gireceğiz' diye konuştu.

'SAYIN GÜLEN'İN TÜRKİYE'YE İADESİ HUKUKİ BİR SÜREÇ'

Açıklamalarının peşinden bir gazetecinin, 'NATO Zirvesi'nde Fethullah Gülen'in Türkiye'ye iadesi gündeme geldi. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?' sorusu üstüne Kurtulmuş, 'Sayın Fethullah Gülen'in Türkiye'ye iadesi meselesi bir yasal süreçtir. Türkiye bununla ilgili tüm yasal çalışmaları yaptıktan sonra bu adımların atılması sağlanabilir' dedi.

2009 yılında bir gazeteye verdiği demeci hatırlatan Kurtulmuş, şöyle devam etti:'Ben Hoca Efendi'nin yerinde olsam Türkiye'ye gelirim. Eğer elimde bir olanak olursa Hoca Efendi'nin Türkiye'ye gelmesi için lüzumlu çabayı gösteririm. O yıllardan bu güne hangi konu tartışılsa daima Fethullah Gülen adı çevresinde bir gölge boksu yapılır, hangi konuyu tartışacak olursak olalım Fethullah Gülen'in adı gündeme gelirdi. O günden bu yana köprünün altından fazla sular geçti, fazla mühim süreçlerden geçtik. Özellikle son 1 sene bünyesinde yaşadıklarımız dünyanın hiç bir yerinde, hiç bir demokratik ülkenin, toplumun kabul edebilecek bir hal değildir.

Devletin arasında devletin gücünü ve imkanlarını kullanarak Türk devletinin yönetilemez duruma gelmesini sağlamaya çalışan, Türkiye'nin Ukrayna ve Mısır benzeri iç çelişkiler bünyesinde bocalamasını amaç sektör bir komplolar dizisiyle Türkiye karşı karşıya kaldı.

MİT TIR’larının durdurularak, onun üstünden belki Türkiye'nin Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi'ne çıkarılması başta olmak üzere Sayın Cumhurbaşkanımızın ofisinin dinlenmesi, Dışişleri Bakanlığımızın en saklı toplantılarının dinlenerek deşifre edilmesi ve bunları belirgin yerlere servis edilmesi benzeri fevkalade önemli, hiç bir demokratik ülkenin tolere edemeyeceği olaylarla karşı karşıya kaldık. Bu vakalar da tesadüfen o ülke kurumlarında çalışan iki insanın aklına geldiği için icra edilmiş bulunan işler değildir.

Bunların bir buyruk komuta, bir network bünyesinde icra edildiği, baştan bir emirle bu işlerin gerçekleştiği herhalde her us sahibinin kabul edebileceği bir iştir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni yönetilemez duruma getirmeye çalışan bir komployla karşı karşıya kaldığımız açıktır.'

'DEVLETE KARŞI YAPILANLARIN HESABI SORULMALI'

Kurtulmuş, 61. Hükümet'in Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın enlem bina konusundaki sağlam duruşuyla Türkiye’nin mühim bir fitne dönemini geride bıraktığını belirtti. Paralel binanın ülke bünyesinde halen devam ettiğini vurgulayan Kurtulmuş, 'Bundan sonrası siyasetin işi değildir. Türkiye'nin müstakil mahkemeleri yönünden bu şüphelerin, iddiaların bütünüyle ortaya konması ve gerçekten devlete karşı oluşturulmuş bulunan bu işlerin bir hesabının, sonucunun olması lazım. Sayın Gülen'in Türkiye'ye iadesi bu kapsamda değerlendirilmesi gerekiyor. Bu bir süreçtir, nasıl gelişecek daima birlikte göreceğiz' diye konuştu.Türkiye'de bugüne kadar devlete geçirmeye çalışan sol veya sağ fazla aşırı çok sayıda örgüt olduğunu dile getiren Kurtulmuş, 'Bu örgütlerin hiçbirisi devletin bünyesinde nüfuz ederek, devletin imkanlarını kullanarak, ülke kadrolarına verilen yasal ve anayasal hakları kullanarak, devlete karşı devlete karşın bir örgütlenme bünyesinde olmamıştı. Türkiye Cumhuriyeti bunun gereğini yerine getirecektir. Bundan kimsenin şüphesi olmasın' dedi.

'IŞİD İLE EL-KAİDE AYNI LABORATUVAR ŞARTLARINDA ORTAYA ÇIKTI'

NATO Zirvesi'nde çok sayıda ülkenin terör örgütü IŞİD tehdidinin ortadan kaldırılması meselesi için mutabakata varmaları yönündeki olup bitenleri de değerlendiren Kurtulmuş, IŞİD meselesi için tüm devletlerin elini başının önüne koyarak düşünmesi gerektiğini belirtti. Kurtulmuş, 'Daha evvela El-Kaide denilen tehdit nasıl ortaya çıktıysa IŞİD de aynı laboratuvar şartlarında ortaya çıktı' dedi.

Suriye'de 3.5 yıldır ülke terörü yaşandığını anlatan Kurtulmuş, şunları kaydetti:'Hiç kusura bakılmasın IŞİD'i yapan şartlar Suriye'de 3.5 yıldır süren iç savaşa sessiz kalanların da payı bulunan şartlardır. Eğer dünya demokratik bir şekilde Suriye meselesine çözüm bulabilseydi, Şayet Suriye'de bu insanlık dışı ülke terörünü durdurabilecek mekanizmaları kurulsaydı ve gerçekten Suriye'de tüm halkın katıldığı politik yenileme süreci gerçekleştirilebilseydi bugün IŞİD diye bir tehdit yaşanmayacaktı. Maalesef Suriye meselesinde filler tepişmiş, bulunan Suriye halkına olmuştur. Şimdi Suriye ve Irak'taki kaosun arasında tüm dünyaya karşı bir tehdit şekilde algılanan IŞİD meselesi karşımıza çıkmıştır.

Dolayısıyla askeri tedbirleri konuşmak bir iştir lakin us meselenin askeri tedbirlerle önlenemeyecek noktaya gelmeden Önce tedavi edilmesini, çözülmesini gerektirirdi. Ama oralarda kendi aralarındaki politik kararsızlık ve tutarsızlıklarla veya Ortadoğu'nun Suriye veya Irak coğrafyasında verecekleri bir kuvvet mücadelesinden nasıl hisse alacakları hesaplarıyla devinim edenler, bugün karşılarında belki de kendi tutarsızlıklarının doğurmuş bulunduğu iri bir heyüla ve karabasanla karşı karşıyalar. Bir bu bölgenin kadim milletlerinden biri şekilde bizim bu bölgenin bir esenlik yurdu durumuna dönüştürülmesi hayalimiz vardı. Ama ne yazık ki son 4-5 sene bünyesinde yaşanan kargaşa ortamından olası olmadı. Bundan sonra meseleyi yalnızca kuvvet kullanarak değil, us kullanarak çözmek mecburiyetinde olduğumuzu hatırlatmak istiyorum. Yoksa bunun sonu yok.

Herhangi bir yerde bir terör örgütü çıkar, onun üstüne gidersiniz, basarsınız, oradan başka bir yere sıçrar. mühim bulunan terörün neşvü faiz bulacağı ortamın kaldırılmasıdır. Bunun yolu da diyalog bünyesinde sorunları çözme iradesidir, barışçıl bir iç düzenin tüm dünyada kurulmasıdır. Bugün bir tehdit mevcut fakat bu tehdit sona erecektir. Devam edemez sürdürülemez bir tehdittir lakin neticede bu tehdit bitse yarın başka bir tehdit ortaya çıkar. Dolayısıyla NATO devletleri başta olmak üzere bu derdi bu çerçevede gözden geçirmesi kanaatindeyim.'

Kaynak: IHA

Haber Azim Güncel Ajans Haberleri
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Halı saha yapımında lider firma Türker Spor
2005 yılından bu yana halı saha yapan firmalar arasında yurt içinde lider konumda olan Türker Spor, yurt...

Haberi Oku