Gündem:
Otobüs şoförü olmak artık daha zor

Haberazim.com Güncel Ajans Haberleri

İstanbul’da son zamanlarda yolcu otobüslerinin yaptığı kazalar nedeni ile İETT Ulaşım Akademisi eğitimlerini zorlaştırdı.

Günde 4 milyon yolcuyu taşıyan otobüs şoförleri, teorik ve kolay eğitimlerden geçerek sertifika almaya hak kazanıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İETT Ulaşım Akademisi, son devirde yolcu otobüslerinin karıştığı kazalar nedeni ile eğitimlerini sıklaştırdı. Toplu ulaşımın kalitesini yükseltmek ve yaşanacak kazaların önüne geçmek amacıyla kurulan devamlı bir eğitim merkezi bulunan İETT Ulaşım Akademisi kapsamında İETT, hususi Halk Otobüsü ve Otobüs A.Ş. içerisinde çalışan şoförler teorik ve kolay eğitimlerden geçiyor.

SERTİFİKA ALMAK İÇİN 8 GÜNLÜK EĞİTİM

İETT Akademiden sertifika almak arzulayan şoför adayları 8 gündelik eğitimden geçiyor. İlk gün eğitim programında şoförler 9 ayrı testten oluşan psikoteknik değerlendirme testinden geçiyor. İkinci gün şoförün vasıtası tanıması sağlanarak, sürüş esnasında yaşanabilecek tüm hallere alışması için simülasyon sürüş eğitimi veriliyor. Üçüncü gün ise şoförlere eğitim pistlerinde uygulamalı güvenli sürüş eğitimi veriliyor. Dördüncü gün derslik eğitimlerinde işletmecilik bilgisi, meslek şartları, ÖHO yönergesi, Akyolbil ve vasıta bilgisayar eğitimi. Beşinci gün halkla ilişkiler, iletişim becerileri, hiddet kontrolü, stres yönetimi ve sürüş psikolojisi ismi altında eğitimler veriliyor. Altıncı gün başarı, motivasyon, farkındalık ve empatik yaklaşımı eğitimi piyasa otobüs şoförleri, yedinci gün esas ilkyardım eğitimi, seyrüsefer kazalarında ilkyardım, acil müdahale ve kriz yönetimi hakkında bilgilendiriliyor. Son gün ise şoförlere olay analizleri eğitimi (Etkinlik Eğitimi) verilmektedir.

Eğitim kapsamında muvaffakiyetli bulunan şoför adayları, sertifika almaya hak kazanıyor.

KAZALARDAN SONRA YENİ DÜZENLEMELER YAPILDI

Yaşanan otobüs kazalarının arkasından eğitim programında ve yönetmeliklerde yeni düzenlemeler yapıldı. Kazalardan sonra getirilen düzenlemeler şu şekilde; Mevcut şoför sertifikaları yenilenerek çalışan şoförlerin psikoteknik muayene ve güvenli sürüş eğitiminden geçirilmesi. Şoförlerin belirlenen meslek ve sürat sınırları Akyolbil sistemi ile denetlenecek. Psikolojik hali fena görülen şoför, o gün trafiğe çıkarılmayacak. Yılda bir kere yapılan vasıta araştırmaları sıklaştırılacak. Şoförlerin algı yönetimi, seyrüsefer kuralları, psikoteknik ve halkla birliktelikler konularında devamlı hizmet içi eğitime tabi tutulmaları sağlanacak. Tip tasdik vesikası olmayan araçlardaki tadilatlar incelenecek. Belirli bir zaman otobüs şoförlüğü yapmayanların sertifikası iptal edilecek. Otobüs şoförü olmak için tahsil edilen sertifikaların belirli bir süresi olacak.

“MİLYONLARLAR BURADAN MEZUN OLAN ŞÖFÖRLERE EMANET”

İETT ailesi şekilde eğitime kocaman ciddiyet verdiklerini belirten Eğitim Müdürü Gökhan Kıdıl, “İETT personelimizin işe başlamasından öncelikle ve bizimle çalışmaya devam ettiği süreçte bu eğitimleri veriyoruz. İşe alım sürecinde psikoteknik eğitim programına başlayıp, simülasyon eğitimleri, derslik eğitimleri ve son şekilde uygulamalı sürüş eğitimleri ile programı tamamlayan muvaffakiyetli arkadaşlarımızı İETT ailesine katıyoruz. Son günlerde yaşanan menfi vakalar yüzünden bizde bu verdiğimiz sertifika programı üstünde çalışmaya gittik. Eğitim sürecini genişleterek daha kapsamlı bir eğitim programı üstünde çalışıyoruz. Bu eğitimleri geçen şoför adaylarımız ise ikitelli uygulama merkezimizdeeğitimine devam ediyor. Milyonlarca yurttaş buradan mezun bulunan şoförlerimize emanet” dedi.

İETT Ulaşım Akademisi’nde eğitim verici İleri Sürüş Eğitmeni Davut Seven, “Simülatör eğitimleri bizim iş performansımız açısından fazla aşırı üretken olmaktadır. Trafikte karşılaşacağımız hataları ve vakaları burada yaşamaktayız. Burada 4 değişik hava koşullarında gerçeği yansıtacak biçimde eğitim veriyoruz” dedi.

İETT ULAŞIM AKADEMİSİ'NDEN SERTİFİKA ALMAK İÇİN ŞARTLAR

Eğitimlerde sertifika almaya hak kazanmak için; psikoteknik değerlendirmede muvaffakiyetli adaylar simülasyon eğitimine alınarak, muvaffakiyetsiz olanlar 6 ay sonra yine teste tabi tutulacak. Simülasyon eğitiminde eğitim neticesinde yüzde 70 muvaffakiyet sağlayanlar uygulamalı güvenli sürüş eğitimine alınacak. Uygulamalı güvenli sürüş eğitiminde muvaffakiyetli olanlar, derslik eğitimlerine alınacak. Sınıf eğitimleri maaş yapılacak sınavlarda ( üniversite nedeni ile yapılacak) yüzde 70 muvaffakiyet sağlayanlar eğitim programını tamamlamış sayılıp sertifika almaya hak kazanacak. Şoför sertifikaları yenilenerek belirli bir zaman şoförlük yapmayan otobüs şoförlerinin sertifikası iptal edilecek ve sertifikaların dikkat çekici bir süresi olacak.

Kaynak: IHA

Haber Azim Güncel Ajans Haberleri
Anahtar Kelimeler
KazaYolcu OtobüsüIett
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

BORSA VE BORSA NEDİR?
Borsa, BİST100’de yer alan yani Borsa İstanbul pazarlarında işlem gören, piyasa değeri ve işlem hacmi...

Haberi Oku