Gündem:
Sayıları artacak!

Haberazim.com Gündem haberleri

Körgezin, Levrek, çipura, karagöz, eşkina, kalkan, pisi mercan, mersin, granyöz, mırmır, minekop balıkları ile balıklandırılmasının müsait olduğuna karar verildiği açıklandı.Emex Otel'de yapılan ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) tarfından desteklenen ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde yürütülen 'İzmit Körfezi Balıklandırma Projesi' kapsamında Fizibilite Raporu oluşturulması netice toplantısına Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı AK Partili İbrahim Karaosmanoğlu, Mugla Üniversitesi Sıtkı Koçman Fakültesi Su Ürünleri Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Proje Danışmanı Doç. Dr. Kenan Güllü, MARKA Genel Sekreteri Fatih Akbulut, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü Kaynak Yönetim Daire Başkanı Ramazan Çelebi ve Kocaeli Üniversitesi Su ürünleri kısmı öğrencileri katıldı.

'TÜR VE ÇEŞİTLİLİK ZENGİNLEŞTİRİLECEK'

Projenin umumi misyonu Marmara Denizi'nin Doğu kısmında olan İzmit Körfezi'ndeki var balık çeşit ve çeşşitliliğinin zenginleştirilmesi olduğunu anlatan Doç. Dr. Kenan Güllü, 'Biyolojik çeşitliliğin korunarak sürdürülebilir kılınması, bölgenin ekonomik gelişmişliğine ve halkın denizden faydalanmasına yardım sağlanmasıdır. Projenin hususi misyonu ise İzmit Körfezi'nin mahalli balıkları konusunda hazırlanmış önceki çalışmalardan yola çıkarak balıklandırmaya müsait balık türlerinin tespiti, balıklandırma ve olta balıkçılığı alt yapısı için yol haritası olacak fiziilite raporunun oluşturulmasıdır' diye konuştu. 

KÖRFEZ'E 1.5 MİLYON YAVRU BALIK BIRAKILACAK

İzmit Körfezi'nde daha evvela yaşamış ve yaşayan mahalli balık türlerinden olta balıkçılığına ve balıklandırmaya müsait türlerin listesinin oluşturulduğunu anlatan Doç. Dr. Güllü konuşmasına söyle sürdürdü:'Levrek, çipura, karagöz, eşkina, kalkan, pisi mercan, mersin, granyöz, mırmır, minekop balıkları dışında da seçenek olabilecek ekonomik balıklardan kültürü yapılabilenlere de orta vadede yer verilebilir. Ayrıca var midye yataklarının korunmasının sağlanması yanında, bununla birlikte sallarda, halatlarda ve müsait midye yataklarında miydelendirme yapılarak ekstansif midye yetiştiriciliği yapılmalıdır. Önümüzdeki süreçte Yalova'nın Altınova İlçesi'nde olan Hersek Lagününe 1.5 milyon yavru balık bırakılacak ' dedi.

'BALIK POPÜLASYONU ARTACAK'

Bir vakitler kokusundan ötürü yanından dahi geçilmeyen İzmit Körfezi'nin bundan böyle balıkların yuva ve yumurtalarını bıraktığı bir yer durumuna dönüştüğünü anlatan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, 'Bölgemiz fazla fazla güzel. Fakat insan şekilde biz buraları fena kullanıyoruz. İzmit Körfezi harika bir körfez. Fakat süre içersinde hem endüstri hem de evsel atıklar denize döküldü. 1960-70'li zamanlarda bu kadar pis değildi bu bölge. Bu bizim sağlık, moral ve enerjimizi fena yönde etkilemeye başlayınca Körfez'e ciddiyet verdik. Artık Körfez balıkların yaşadığı yuva yaptığı bir yer durumuna dönüştü. Bu balık popülasyonunu süre içersinde arttıracağız' diye konuştu.

Haber Azim Güncel Ajans Haberleri
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Google Reklam Şartları ve Reklam Vermenin Kolaylığı
Goolge adwords reklamları, faaliyet gösterdiniz alanda sunduğunuz hizmetin ya da ortaya çıkardığınız...

Haberi Oku