Gündem:
Silahlı kuvvetler milletin ve devletin bekasının teminatıdır dedi Balıkesir'de Bedelli açılaması

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özel, "Silahlı kuvvetlerimiz, her zaman yüce milletimizin göz bebeği ve en güvendiği kurum olmuştur" dedi ve ekledi.

 

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, "Milletimizin ve devletimizin bekasının güvencesi olan silahlı kuvvetlerimiz, her zaman yüce milletimizin göz bebeği ve en güvendiği kurum olmuştur ve hep böyle kalacaktır. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın" dedi.

Orgeneral Özel, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar ile Balıkesir'deki "Kara Kuvvetleri Astsubay Meslek Yüksekokulu mezuniyet törenine katıldı.

Genelkurmay Başkanı Özel'in öğrencileri selamlamasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Özel, merasimde yaptığı konuşmada, 2 senelik eğitim müddetini başarıyla bitirerek silahlı kuvvetlerin saflarına genç birer astsubay olarak katılmaya hak kazanan talebelerin mezuniyet töreninde bulunmaktan coşku ve memnuniyet duyduğunu söyledi.

Tarih boyunca, Türkiye'nin bulunduğu coğrafyanın jeostratejik özelliğine bağlı olarak her dönemde caydırıcılığı yüksek, kuvvetli bir silahlı güce ihtiyaç duyduğunu altını çizen Özel, şöyle konuştu:

"Askerine 'Mehmetçik' diyen, şehadeti en yüce mertebe olarak kabul eden aziz milletimiz, hakikaten de silahlı güç millet vasfını kazanmış yüce değerlere sahip çok necip bir millettir. İşte Türk Silahlı Kuvvetleri bu yüce milletin silahlı gücü olma şerefini gurur ve onurla taşımaktadır. Bugün silahlı kuvvetlerimiz sahip olduğu imkan ve kabiliyetleri, modern teknolojiye dayalı caydırıcı gücü, milli ve uluslararası görevlerde ortaya koyduğu başarılı çalışmaları, dünya sulhuna katkıları ve tüm bunları gerçekleştiren yüksek kalifiye ve eğitimli personeliyle dünya ordularının saygı ve gıptayla izlediği çok önemli bir güç haline gelmiştir. Bu sebeple de milletimizin ve devletimizin bekasının güvencesi olan silahlı kuvvetlerimiz, her zaman yüce milletimizin göz bebeği ve en güvendiği kurum olmuştur ve hep böyle kalacaktır. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın."

Özel, çok büyük fedakarlıkla yetiştirerek, ülkeye ve millete hizmet etmek üzere silahlı kuvvetlere teslim edilen talebelerin, bu şanlı yuvada örnek birer insan olarak yetiştirildiğini dile getirerek, "Bugün onları zorlu bir eğitim sürecini bitirmeyi müteakip, ülkemizin bağımsızlığı ve ayrılmaz bütünlüğüyle milletimizin birlik ve beraberliği için her türlü engeli aşabilecek kabiliyette ve azimde yüksek niteliklere haiz astsubaylar olarak da bu eğitim müesseselerinden kendilerini uğurluyoruz" dedi.

Kariyer gelişimi imkanlarını çok iyi değerlendirmelisiniz

Yaklaşık 100 yıl önce ilkokul seviyesinde başlayan ve tarihi süreç içinde ortaokul ve lise düzeyine çıkarılan astsubay okullarının çağın gereklerine makul olarak gelişimini sürdürdüğünü anlatan Özel, şöyle devam etti:

"Günümüzde ön lisans eğitim veren yüksekokul düzeyine çıkarılmıştır. Bugün sizler astsubay diplomasının yanında YÖK tarafından geçerliliği kabul edilen ön lisans diploması almaya da hak kazandınız. Bu durum silahlı kuvvetlerimizin önemli bir unsuru ve bel kemiği olan sizlerin yetiştirilmesine verilen ehemmiyeti göstermektedir. Bu imkanı iyi değerlendirerek henüz yüksek bir akademik eğitim düzeyine ulaşmak her zaman hedefleriniz arasında olmalıdır. Astsubay karargah hizmetleri eğitimini mesleğinde temayüz etmiş astsubaylarımızın askeri okullarda öğretmen olarak görevlendirilmesini, yurt dışı sürekli ve geçici görevlere tefrik edilen astsubay kadrolarındaki önemli ölçüdeki artışları ve astsubaylıktan subaylığa geçiş için kariyer gelişimi imkanlarını çok iyi değerlendirmelisiniz."

"Yeterli görmesem bile..."

Özel, astsubayların mali ve sosyal konulardaki durumlarına ilişkin yapılan çalışmalara da değinerek, şunları kaydetti:

"Mali ve sosyal konularla ilgili olarak 2012 yılında başlattığımız kapsamlı iyileştirme çalışmaları sonuçlarını vermiş ve mensuplarımızın ekonomik ve sosyal konularda rahatlaması, yeterli görmesem bile sağlanmıştır. Vatanın dört yanında canını esirgemeden görev yapan fedakar personelimizin moral ve motivasyonunun artırılması, görev şartlarının iyileştirilmesi, mesleksel gelişimini sağlayacak önlemlerin alınması, ilave sosyal olanakların genişletilmesi, aidiyet duygusunun kazandırılması ve geliştirilmesiyle diğer kamu personeline sağlanan haklar ile paralel haklara sahip kılınması maksadıyla yürütülen mevcut çalışmalar da ara vermeden devam etmekte ve tarafımdan titizlikle takip edilmektedir. Bunun bu tören vesilesiyle hepiniz tarafından çok iyi bilinmesini istiyorum."

Öğrencilere seslenen Özel, "Bu mesleğin mensubu olarak ordumuzun 2 bin seneyi aşkın tarihinin şerefli tanığı bu şanlı üniformaya leke getirmeyiniz ve üzerinde taşımanın da bir ayrıcalık olduğunu unutmayınız" ifadelerini kullandı.

Törenden notlar

Okul Komutanı Kurmay Albay Ramazan Erdoğan da mezun olan talebelere seslendi, meslek hayatlarında başarılar diledi.

Dönem birincisi Yakup Yıldırım, öğrenciler adına konuşma yaptı, meslek andının ardından yaş kütüğüne plaket çaktı.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özel, dönem birincisi Yıldırım'a diplomasını verdi.

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar da dönem ikincisi Türkislam Kurt ve dönem üçüncüsü Fatih Dirin'e diplomasını verdi.

Törende henüz sonra öğrenci alayı sancağı devir teslimi yapıldı.

Törene ayrıca, Balıkesir Valisi Ahmet Turhan, Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur, Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanı Orgeneral Kamil Başoğlu ve KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURIYETI Askeri Ataşesi Kurmay Albay Cemal Volkan da katıldı.

Kara Kuvvetleri Astsubay Meslek Yüksekoluku'ndan 2014 yılında 16'sı kadın, 13'ü KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURIYETI'li toplam bin 86 astsubay mezun oldu.

Dönem birincisinin duyguları

Dönem birincisi Yakup Yıldırım, törenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, böyle zorlu bir eğitimden geçerek okulu birincilikle bitirmenin kendisini mutlu ettiğini söyledi.

Yıldırım, "Devletimizin bize bu şekilde emek sarf ederek bizi yetiştirmesi, bizi çok mutlu etti. İnşallah bundan sonra da genç arkadaşlarımız Astsubay Meslek Yüksekokulu'nda bizden henüz iyi derece ve çalışmalara imza atarak, okulumuzu ve devletimzi inşallah henüz iyi yerlere getireceğine inanıyorum. Çok mutluyum" diye konuştu.

Kaynak : TÜRKİYEGAZETESİ
 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Halı saha yapımında lider firma Türker Spor
2005 yılından bu yana halı saha yapan firmalar arasında yurt içinde lider konumda olan Türker Spor, yurt...

Haberi Oku