Gündem:
Silahlı kuvvetler milletin ve devletin bekasının teminatıdır

Haberazim.com Güncel Ajans Haberleri

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, 'Milletimizin ve devletimizin bekasının teminatı bulunan silahlı kuvvetlerimiz, her süre ulu milletimizin göz bebeği ve en güvendiği müessese olmuştur ve hep böyle kalacaktır. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın' dedi.

Orgeneral Özel, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar ile Balıkesir'deki 'Kara Kuvvetleri Astsubay Meslek Yüksekokulu mezuniyet törenine katıldı. 

Genelkurmay Başkanı Özel’in öğrencileri selamlamasının peşinden saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Özel, törende yaptığı konuşmada, 2 yıllık eğitim süresini başarıyla tamamlayarak silahlı kuvvetlerin saflarına genç birer astsubay şekilde katılmaya hak ele geçiren öğrencilerin mezuniyet töreninde bulunmaktan coşku ve memnuniyet duyduğunu söyledi.

Tarih boyunca, Türkiye'nin yer aldığı coğrafyanın jeostratejik niteliğine bağlı şekilde her çağda caydırıcılığı yüksek, canlı bir orduya gereksinim duyduğunu vurgulayan Özel, şöyle konuştu:

'Askerine 'Mehmetçik' diyen, şehadeti en ulu mertebe şekilde kabul eden aziz milletimiz, gerçekten de ordu millet vasfını kazanmış ulu değerlere sahip aşırı necip bir millettir. İşte Türk Silahlı Kuvvetleri bu ulu milletin ordusu olma şerefini gurur ve onurla taşımaktadır. Bugün silahlı kuvvetlerimiz sahip yer aldığı olanak ve kabiliyetleri, uygar teknolojiye dayalı caydırıcı gücü, milli ve uluslararası görevlerde ortaya koyduğu muvaffakiyetli çalışmaları, dünya barışına katkıları ve bütün bunları gerçekleştiren yüksek nitelikli ve eğitimli personeliyle dünya ordularının saygı ve gıptayla takip ettiği aşırı mühim bir efor biçimine gelmiştir. Bu sebeple de milletimizin ve devletimizin bekasının teminatı bulunan silahlı kuvvetlerimiz, her süre ulu milletimizin göz bebeği ve en güvendiği müessese olmuştur ve hep böyle kalacaktır. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın.'

Özel, aşırı kocaman fedakarlıkla yetiştirerek, ülkeye ve millete hizmet etmek üzere silahlı kuvvetlere teslim edilen öğrencilerin, bu şanlı yuvada misal birer insan şekilde yetiştirildiğini anlatım ederek, 'Bugün onları zorlu bir eğitim sürecini bitirmeyi müteakip, ülkemizin bağımsızlığı ve bölünmez bütünlüğüyle milletimizin birlik ve beraberliği için her çeşitli engeli aşabilecek kabiliyette ve azimde yüksek niteliklere haiz astsubaylar şekilde da bu eğitim kurumlarından menfaatlerini uğurluyoruz' dedi. 

Kariyer gelişimi imkanlarını aşırı iyi değerlendirmelisiniz 

Yaklaşık 100 sene evvela ilkokul seviyesinde başlayan ve tarihsel süreç içerisinde rüştiye ve lise seviyesine çıkarılan astsubay okullarının zamanın gereklerine müsait şekilde gelişimini sürdürdüğünü izah eden Özel, şöyle devam etti:

'Günümüzde ön lisans eğitim sağlayan yüksekokul düzeyine çıkarılmıştır. Bugün sizler astsubay diplomasının birlikte YÖK sebebi ile geçerliliği kabul edilen ön lisans diploması almaya da hak kazandınız. Bu hal silahlı kuvvetlerimizin mühim bir unsuru ve bel kemiği bulunan sizlerin yetiştirilmesine verilen önemi göstermektedir. Bu olanağı iyi değerlendirerek daha yüksek bir akademik eğitim seviyesine ulaşmak daima hedefleriniz içerisinde olmalıdır. Astsubay karargah hizmetleri eğitimini işinde temayüz etmiş astsubaylarımızın askeri okullarda muallim şekilde görevlendirilmesini, memleket dışı devamlı ve geçici görevlere tefrik edilen astsubay kadrolarındaki mühim ölçüdeki artışları ve astsubaylıktan subaylığa geçiş için kariyer gelişimi imkanlarını aşırı iyi değerlendirmelisiniz.' 

'Yeterli görmesem bile...'

Özel, astsubayların mali ve sosyal konulardaki durumlarına ait yapılan çalışmalara da değinerek, şunları kaydetti:

'Mali ve sosyal konularla ilgili şekilde 2012 yılında başlattığımız kapsamlı iyileştirme çalışmaları sonuçlarını vermiş ve mensuplarımızın ekonomik ve sosyal konularda rahatlaması, yeterli görmesem dahi sağlanmıştır. Vatanın dört birlikte canını esirgemeden vazife oluşturan fedakar personelimizin moral ve motivasyonunun artırılması, vazife şartlarının iyileştirilmesi, mesleki gelişimini sağlayacak tedbirlerin alınması, ilave sosyal imkanların genişletilmesi, aidiyet duygusunun kazandırılması ve geliştirilmesiyle öteki halk personeline sağlanan haklar ile enlem haklara sahip kılınması maksadıyla yürütülen var çalışmalar da kesintisiz devam etmekte ve tarafımdan titizlikle takip edilmektedir. Bunun bu merasim vesilesiyle hepiniz sebebi ile aşırı iyi bilinmesini istiyorum.'

Öğrencilere seslenen Özel, 'Bu mesleğin mensubu şekilde ordumuzun 2 bin yılı aşkın tarihinin şerefli şahidi bu şanlı üniformaya kir getirmeyiniz ve üstünde taşımanın da bir imtiyaz olduğunu unutmayınız' ifadelerini kullandı. 

Törenden notlar

Okul Komutanı Kurmay Albay Ramazan Erdoğan da mezun bulunan öğrencilere seslendi, uğraş yaşamlarında başarılar diledi.

Dönem birincisi Yakup Yıldırım, öğrenciler adına konuşma yaptı, uğraş andının peşinden ıslak kütüğüne plaket çaktı.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özel, dönem birincisi Yıldırım'a diplomasını verdi.

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar da devre ikincisi Türkislam Kurt ve devre üçüncüsü Fatih Dirin’e diplomasını verdi.

Törende daha sonra talebe alayı sancağı çağ teslimi yapıldı.

Törene ayrıca, Balıkesir Valisi Ahmet Turhan, Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur, Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanı Orgeneral Kamil Başoğlu ve KKTC Askeri Ataşesi Kurmay Albay Cemal Volkan da katıldı.

Kara Kuvvetleri Astsubay Meslek Yüksekoluku'ndan 2014 yılında 16'sı kadın, 13'ü KKTC'li yekün bin 86 astsubay mezun oldu. 

Dönem birincisinin duyguları

Dönem birincisi Yakup Yıldırım, törenin peşinden gazetecilere yaptığı açıklamada, böyle zorlu bir eğitimden geçerek okulu birincilikle bitirmenin kendisini mesut ettiğini söyledi.

Yıldırım, 'Devletimizin bize bu biçimde iş sarf ederek bizi yetiştirmesi, bizi aşırı mesut etti. İnşallah bundan sonra da genç arkadaşlarımız Astsubay Meslek Yüksekokulu'nda bizden daha iyi derece ve çalışmalara imza atarak, okulumuzu ve devletimzi inşallah daha iyi yerlere getireceğine inanıyorum. Çok mutluyum' diye konuştu. 

Muhabir: Haluk Yüksel

Kaynak: AA

Haber Azim Güncel Ajans Haberleri
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Google Reklam Şartları ve Reklam Vermenin Kolaylığı
Goolge adwords reklamları, faaliyet gösterdiniz alanda sunduğunuz hizmetin ya da ortaya çıkardığınız...

Haberi Oku