Gündem:
Suudi Şeyh'e Sevda Tepe'si Şoku.

 TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi, Üsküdar'daki Sevda Tepesi ve Şişli Meslek Lisesi'nin ayrıcalıklı imar planlarının iptal edildiğini açıkladı.

Odadan gercekleşen açıklamada, "Yetkili idarelerce ayrıcalı imar hakları ile onaylanarak Sevda Tepesi'nde ve Şişli Endüstri Meslek Lisesi alanında yapılaşmaya izin veren imar planları, odamız tarafından açılan davalar sonucunda alakalı mahkemeler tarafından iptal edilmiştir. Bahsi geçen iptal kararları tarafımıza 18 Aralık 2014 tarihinde tebliğ edilmiştir." söylendi .
Beyanatta şu açıklamalara yer verildi: "Kamuoyunda Sevda Tepesi olarak önde gelen ve Boğaziçi İmar Yüksek Koordinasyon Kurulu'nun 22.10.2012 tarih ve 2012/4 sayılı kararı ile onaylanan Üsküdar İlçesi, Kandilli Mahallesi, 945 ada, 12 parsele ait 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı değişikliği ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği Odamız tarafından 25.02.2013 tarihinde dava konusu edilmişti.
Dava konusu imar planları ile Boğaziçi Alanı'nda sahil şeridinde ve öngörünüm bölgesinde kalan ve 2960 sayılı Boğaziçi Kanunu'nda yeşil alan olarak korunması gerekliliği açıklıkla ifade edilen Sevda Tepesi'nde özel kişilere ayrıcalıklı haklar tanınmakta ve Boğaziçi Kanunu'na, şehircilik ilkelerine ve planlama esaslarına aykırı olduğu halde yapılaşmaya izin verilmekteydi.
Odamız tarafından İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Üsküdar Belediyesi'ne karşı açılan ve İstanbul I. Yönetim Mahkemesi'nde 2013/454 Esas numarasıyla görülmüş olan davada Sevda Tepesi'nde yapılaşmaya izin verecek ve Boğaziçi alanında telafisi mümkün olmayan tahribata yol açacak imar planları mahkemenin 30.09.2014 tarihinde aldığı 2014/1608 no'lu karar ile iptal edilmiştir.

Şişli Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi
Şişli Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nin yer aldığı arazi üzerinde AVM ve Rezidans gibi fonksiyonlarla yoğun bir yapılaşma öngören imar planları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 02.10.2013 tarihinde onaylanmış ve odamız tarafından 10.01.2014 tarihinde yargıya taşınmıştı.
Dava konusu imar planı değişikliği ile 'Meslek Lisesi Alanı' olarak önde gelen bölge çok büyük ölçüde Emsal: 3,00 yapılaşma değeri ile "Ticaret + Konut Alanı"a alınarak Bakanlık tarafından ayrıcalıklı imar artışı ve fonksiyon değişikliği ile kamu yararına aykırı bir işlem tesis edilmekteydi.
Odamız tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na karşı açılan ve İstanbul 8. Yönetim Mahkemesi'nde 2014/174 Esas numarasıyla görülmüş olan davada bundan önce mahkeme tarafından 20.03.2014 tarihinde verilmekte olan kararla planın yürütmesi durdurulmuş, ancak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından bu mühim eğitim alanına ait yeni bir ayrıcalıklı imar planı onaylanarak yargı makamının kararı atlatılmak istenmiştir. 16.09.2014 tarihinde onaylanarak yürürlüğe giren ve dava gerekçelerimizi aynen koruyan söz konusu imar planları 25.11.2014 tarihinde odamız tarafından tekrardan yargıya taşınmış olup İstanbul 3. Yönetim Mahkemesinde dava süreci devam etmektedir.
İstanbul 8. Yönetim Mahkemesi tarafından 31.10.2014 tarihinde verilmekte olan 2014/1582 sayılı son karar ile beraber Şişli Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'ne ait hazırlanan bu ayrıcalıklı imar planı iptal edilmiştir.
Sevda Tepesi
'SEVDA TEPESİ, BOĞAZİÇİ'NİN YEŞİL ALAN OLARAK KALMASI AÇISINDAN ÖNEMLİ'
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Google Reklam Şartları ve Reklam Vermenin Kolaylığı
Goolge adwords reklamları, faaliyet gösterdiniz alanda sunduğunuz hizmetin ya da ortaya çıkardığınız...

Haberi Oku