Gündem:
Taksitte yeni dönek için ilk adım atılıyor

Haberazim.com Güncel Ajans Haberleri

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, borçlanmanın kontrollü olması için gelirle maaş taksit içinde bağ kuracak bir iş başlattıklarını söyledi.

Babacan, NTV/CNBC-e müşterek yayınında gündemi değerlendirdi. Ali Babacan, 'Borçlanmanın kontrollü ve ölçülü olması için gelirle maaş taksit içinde bir bağ kuracak bir iş başlattık. Bunun için 1 sene kadar veri toplanacak' diyerek, gelir TL ise borcun da TL olmasını istediklerini belirtti.

Babacan, 'Türkiye 12 yıldır kocaman performans gösterdi. Yeni Türkiye’nin yeni çağında Türkiye 2. bir sıçramayla 2023 hedeflerine devinim ediyor. Siyaset süresi, kısıtlı bir askerlik süresi aslında. Benim kalmam meselesi için irade oluştu. Bunu reddetmek mümkündür değil. Bu hükümet kurulurken Sayın Başbakan ve Cumhurbaşkanı müsait gördüler ki göreve devam ediyorum' dedi.

Görev tanımıyla ilgili şekilde ise Başbakan Yardımcısı babacan, 'Şu an ekonominin koordinasyonu bana bağlı, vazife tanımlarım aynı' diye konuştu. 'Demokrasi, hukuk, esas hak ve özgürlüklerde ilerleme ile iktisat iç içedir' diyen Babacan, gerçek manada yasa devleti olmaksızın ilerlemiş bir iktisat olmayacağını söyledi. Hukuki güvenliğin önemine dikkat çeken Babacan, yargının bağımsızlığının esas olduğunu ve yargının belirli bir zümre için kullanılmaması gerektiğini belirtti.

'İLK HEDEFİMİZ CARİ AÇIĞI DÜŞÜRMEK'

Babacan, Hükümet programı meselesi için ise 'Genel manada bizim hariç dengemiz, cari açığımızın olması üstünde çalışmamız gereken bir alan. Cari açığı inkar edemeyiz, ilk misyonumuz cari açığı düşürmek olmalı. Cari açığın ciddi sebeplerinden biri tasarruf oranımızın düşük olması. Diğer devletlere baktığımızda Türkiye’de yüzde 12-13 civarında. Bizim kapital birikimine ihtiyacımız var. İyi bir noktada değiliz' dedi.

Babacan, 'Cari açığa kısa vadede çözüm nakit maliye politikası ve makro tedbirlerdir. Tasarrufları artırarak hariç finansmana bağımlılığı azaltmalıyız. Cari açığın GSYH’ye oranını yüzde 6 suları bekliyoruz, hatta yüzde 6’nın altına düşebilir' ifadesini kullandı.

ŞİRKETLERE YENİ DÜZENLEME YOLDA

Başbakan Yardımcısı, kuruluşların kredi değil de kapital ağırlıklı yapıda olmasını teşvik eden iş başlattıklarını söyledi. SPK ve Maliye Bakanlığı’nın kredi değil, kapital ağırlıklı bir bina için çalışmaya başlattıkları bilgisini sağlayan Babacan, şirketleri de bu yönde teşvik edeceklerine işaret etti.

Borçlanma meselesi için hedeflerini de izah eden Babacan, 'Servet ve gelire orantılı borç olsun, yurttaş borçlanmada ölçülü olsun istiyoruz, Biz önden tedbirimizi alıyoruz. Testi kırılmadan yapıyoruz. Amacımız istikrarsa önden ölçülü gitmek önemli. Bu sene yüzde 10 büyüyelim de önümüzdeki seneye bakarız demiyoruz. Bizim adımlarımızı 2005’te ABD atsaydı küresel kriz olmazdı' dedi.

Babacan, 'Borçlanmanın kontrollü ve ölçülü olması için gelirle maaş taksit içinde bir bağ kuracak bir iş başlattık. Bunun için 1 sene kadar veri toplanacak' diyerek, gelir TL ise borcun da TL olmasını istediklerini belirtti.

'ENFLASYON BU YIL YÜZDE 7’NİN ÜZERİNDE ÇIKABİLİR'

Başbakan Yardımcısı Babacan, TL ile alakalı tüketici kredilerindeki yapılan düzenlemelerin devam edeceğini dile getirdi. Enflasyon meselesi için ise Babacan, besin ürünlerinin fiyatının artmasının kuraklıkla ve don problemiyle de ilgili olduğunu anlatım ederek 'Enflasyonun yüksek çıkması MB politikaları ile alakalı değil, enflasyonun çift haneye çıkmasına yüzde 1 dahi talih vermiyorum. Enflasyon bu sene yüzde 7’nin biraz üstünde çıkabilir' dedi.

Babacan, Merkez Bankası’nın esas önceliğinin enflasyonla mücadele, fiyat istikrarı olduğunun altını çizerek 'MB fiyat istikrarı ile çelişmeden büyümeyi ve istihdamı destekleyebilir. Faiz oranlarının seviyesine MB karar verir' değerlendirmesinde bulundu.

'İMAR YASASINA YENİ DÜZENLEME GEREKİYOR'

Sanayi yatırımları konusuna da yer veren Babacan, endüstri üretiminin umumi ekonomide payının düşmesinin iyi bir işaret olmadığını vurguladı ve paranın dönüşü daha kısa bulunduğu için yapı planlarına kaydığını söyledi.

Babacan, 'İnşaatta basit nakit kazanmanın önüne geçmek için bayındırlık yasası ele alınmalı. bayındırlık yasasına yeni düzenleme gerekiyor' dedi.

Orta gelir tuzağı meselesi için ise Başbakan Yardımcısı, büyümenin esas şartlarının olduğunu, Türkiye’nin kurallı bir alan ekonomisine sahip olması gerektiğini, fırsat eşitliği sağlanması gerektiğini, şeffaflık konusuna ağırlık verilmesi, rekabetin iyi işlemesi gerektiğini söyledi.

'Büyümenin ½ si iç, ½ si hariç istekten geliyor. İş gücü piyasamız üretken çalışmıyor, adım atmamız gerekiyor. Eğitim, üniversiteler ve ar-ge konusuna ağırlık vermemiz gerekiyor' diyen Babacan, cari açığın büyümeyi kısıtlı tuttuğunun altını çizdi.

Kaynak: IHA

Haber Azim Güncel Ajans Haberleri
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Halı saha yapımında lider firma Türker Spor
2005 yılından bu yana halı saha yapan firmalar arasında yurt içinde lider konumda olan Türker Spor, yurt...

Haberi Oku