Gündem:
Tayyip Erdoğan; Arşivlerimizi Açmaya Hazırız
 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çanakkale Kara Savaşları'nın 100. sene dönümü kapsamında İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenen Barış Zirvesi'nde konuştu.

Konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Çanakkale Savaşı'nın detaylarını, farklı ihtimallerinin tartışmalarını tarihçilere bırakıyorum. Bizim yöneticiler olarak burada üzerinde durmamız gereken husus, ülkelerimizi yeniden bu cin yıkımlara sürüklemekten nasıl kurtarabileceğimiz olmalıdır" dedi.

Erdoğan, "Diğer ülkelerin maruz kaldığı ekonomik, sosyal ve siyasi problemlere arkasını dönenler, sadece kendilerini kandırıyorlar. Hiçbirimizin evi, kapılarımızı kapattığımızda güvenli olacak kadar bağımsız ve tahkim edilmiş değil. Bunun için her ülkenin kendi içi ve kendi bölgesi yanında, dünyanın tamamında yaşanan problemlere karşı duyarlı olması gerekiyor. 

Suriye'de ölen 300 bini aşkın adamın sorumluluğunu hiçbir memleket, hiçbir cemiyet daha fazla kaldıramaz. Ama Akdeniz'de, Ege'de biliyorsunuz botlarla kaçanlar, o denizlerde boğuluyor. Ne söylüyorlar? 'Varsın boğulsun, varsın ölsün'. Bunlar adam değil mi? Nerede kaldı adam hakları evrensel beyannamesi? Niçin bunları kurtarmak için çaba etmiyoruz?

Huzurun, istikrarın ve refahın bütün dünyaya yargıç olması için iş birliği içinde hareket etmemiz, artık bir tercih olmaktan çıkıp, zorluluk haline dönüştü. Sadece ülkelere değil, uluslararası örgütlere de bu bakımdan büyük mesuliyet düşüyor. Bizim BM Güvenlik Konseyi'nin işleyişine ve yapısına getirdiğimiz eleştirilerin gerisinde, işte bu tespitler mevcut. Onun için 'Dünya 5'ten büyüktür' söylüyorum.

ASKERİ ARŞİVLERİMİZİDE AÇMAYA HAZIRIZ
1915 olayları konusundaki Ermeni iddialarının, öne sürülen rakamlar başta olmak üzere hepsi de dayanaksızdır, mesnetsizdir.
Şimdi Avrupa Birliği AB'ye yine hitap etmek istiyorum. Türkiye'nin arşivlerini açmasını bize öğüt ediyor. Buradan yanıt veriyorum; Ey Avrupa Birliği AB, 12 sene başbakanlık yaptım. Bir seneye yakındır da cumhurbaşkanıyım. Her gittiğim uluslararası toplantıda ve ülkemdeki her toplantıda arşivlerimizi açmaya hazır olduğumuzu, bir milyona yakın vesika ve bilginin olduğunu her vakit diyorum. Ve söylüyorum ki; Ermenistan'ın arşivlerinde de varsa onlar da açsın. Üçüncü ülkelerde de varsa onlar da açsın. Hatta daha da ileri gidiyorum, biz askeri arşivlerimizi de açmaya hazırız söylüyorum.

Biz yaşanan hiçbir acıyı yok saymadığımız gibi acıların yarıştırılmasına da rıza göstermeyiz. Balkanlar'dan, Kafkasya'dan ve çevremizdeki bütün bölgelerden Anadolu'ya göçler sırasında ölen 4 milyonu aşkın Müslüman için ne kadar acı yaşamışsak, hayatlarını kaybeden Ermeniler için de o derece üzüntülüyüz. Bizim anlayışımız bu.

İsrail-Filistin ihtilafı, Ortadoğu'da kalıcı barışın ve huzurun sağlanması önündeki en büyük mani olmaya devam ediyor. Filistin topraklarının işgali sona erdirilene ve 1967 öncesi sınırlara kadar dönmesi halinde bizler buraya desteğimizi sürdüreceğiz. Başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin Devleti kurulana kadar bu problemin çözümü olası değildir" dedi.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlk MGK Toplantısında OHAL Uzatılmasına...
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılacak olan yılın ilk Bakanlar Kurulu toplantısında, terörle mücadele...

Haberi Oku