Gündem:
TBMM'de olağanüstü mesai

Haberazim.com Güncel Ajans Haberleri

TBMM Genel Kurulu,  torba yasa tasarısı için yarın olağanüstü toplanacak. 

TBMM Genel Kurul'daki çalışmaları 15 Temmuz tarihinde başlayan ve kamuoyunda 'torba tasarı' şekilde bilinen İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın görüşmelerine devam edilecek.

Tasarının 8 Eylül Pazartesi günü görüşmelerinin tamamlanması planlanıyor.

Soma'daki faciadan sonra madencilere yönelik düzenlemeler ve halk alacaklarının tekrar yapılandırılmasını da içeren tasarının getirdiği yeni düzenlemelerden birileri ana başlıklarıyla şöyle:

- Sendikalarda işkolu barajı yüzde 1'e sabitlenecek. Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu'na göre, kurulu olduğu işkolunda en az yüzde 1 aza şartı, Ekonomik ve Sosyal Konseye aza konfederasyonlara aza olmayan sendikaları için yüzde 3 şekilde uygulanacak.

- Yeraltı işlerinde çalışan işçilerde kıdem şartı aranmayacak. Buna göre, yeraltı işlerinde bir gün bile çalışanlar kıdem tazminatından yararlanabilecek.

- İşçilerin yeraltındaki uğraş süresi haftada enfazla 36 saat olacak, gündelik uğraş süresi 6 saati geçemeyecek

- Yeraltı maden işlerinde çalışan işçilerin emeklilik yaşı 55'ten 50'ye düşürülecek.

- Tüp bebek tecrübe sayısı 3'e yükseltiliyor.

- Özelleştirme uygulamaları itibarıyla iş akitleri, halk ve ya hususi piyasa işverenlerince feshedilen ve başka halk ve kuruluşlarına atama hakkı bulunmayan personel de yaşlılık ve ya malullük maaşı almaya hak kazanıncaya kadar istihdam edilebilecek.

- Bazı halk alacaklarında faiz, cezai faiz, gecikme faizi, gecikme zammı Yİ-ÜFE oranları ana alınarak tekrar hesaplanacak. Vergi cezalarının silinmesi söz konusu olmayacak; vergi asıllarının tamamı, cezaların tümü tekrar yapılandırma kapsamında öğrenim edilecek.

- Soma'daki maden kazasında ölenlerin eş ve ya çocuklarından birisi, benzeri veya çocuğu olmadan kardeşlerinden biri olmak üzere, yekün bir insana istihdam sağlanacak. Söz konusu kazada ölenlerin SGK'ya bulunan tüm borçları silinecek ve hak malikine maaş bağlanacak.

- Ev hizmetlerinde tıpkı şahıs birlikte ay içerisinde 10 günden az çalışanlar hesabına gündelik yatırım alt sınırının yüzde 2'si oranında iş kazası ve iş rahatsızlığı sigortası primi çalıştıranlar vasıtası ile ödenecek.

- 31 Aralık 2014 tarihine kadar 35 bin muallim atanacak. 

Avukatların tahkikat dosyasını alma yetkisi kısıtlayan teklif

Meclis, torba tasarının yasalaşmasının peşinden Adalet Komisyonu'nda kabul edilen soruşturmanın gizliliğinde avukatların evrak ve bilgilere ulaşmasını engelleyen tek maddelik Ceza Muhakemesi Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi'ni ele alacak.

Teklife göre, müdafinin dosya içeriğini incelemesi veya belgelerden misal alma yetkisi, soruşturmanın amacını tehlikeye düşürebilecekse Cumhuriyet savcısının istemi üstüne hakim kararıyla kısıtlanabilecek. 

Yakalanan insanın veya şüphelinin ifadesini içeren tutanakla bilirkişi raporları ve ismi geçenlerin hazır bulunmaya yetkili oldukları başka adli işlemlere ait tutanaklar için bu kısıtlama uygulanmayacak. 

Müdafi, iddianamenin mahkeme vasıtası ile kabul edildiği tarihten itibaren dosya içeriğini ve muhafaza altına tahsil edilmiş delilleri inceleyebilecek, tüm tutanak ve belgelerin örneklerini harçsız alabilecek. 

Genel Kurul, Türkiye ile Azerbaycan içerisinde Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Sistemine İlişkin iki anlaşmayı onaylayan yasa tasarıları ve Türkiye ile İran Arasında Tercihli Ticaret Anlaşmasının Onaylanmasını Uygun Bulan Tasarısı'nı ele alacak.

Meclis'in 10 Eylül Çarşamba gününden itibaren 1 Ekim Çarşamba gününe kadar tatile girmesi bekleniyor.

Kaynak: AA

Haber Azim Güncel Ajans Haberleri
Anahtar Kelimeler
OlağanüstüMesaiTBMMde
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Halı saha yapımında lider firma Türker Spor
2005 yılından bu yana halı saha yapan firmalar arasında yurt içinde lider konumda olan Türker Spor, yurt...

Haberi Oku