Gündem:
Türk bankacılık sistemi karlılığı yeterli seviyede

Haberazim.com Güncel Ajans Haberleri

AA muhabirinin Türk bankacılık sektörüne ait sorularını yanıt veren Karagöz, bankaların açıkladığı ilk yarı rakamlardan da görüldüğü üzere karlılıkta 2010 yılından bu yana gözlemledikleri negatif seyrin devam ettiğini söyledi.

'Halbuki 2010'da aynı rasyo yüzde 1,8 ve yüzde 2,7 içinde idi. Bu çok aşırı şaşırtıcı değil sebebiyse burada 3 etkin rol oynuyor. Birincisi kredilerdeki büyümenin hem iç dinamikler, hem de Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) aldığı tedbirler itibarı ile yavaşlamış olması. İkincisi nema marjlarının biraz yüksek rekabete biraz da konjonktüre bağlı olarak azalmaya devam etmesi. Son şekilde da özellikle 2014 için geçerli, bankaların tüketicilerden alabildikleri masraf ve komisyonları sınırlayan yeni kurallar.'

Yılın arka kalanında Türk bankacılık sahasının performansına ait beklentilerini paylaşan Karagöz, 'Eğer Merkez Bankası faiz indirimlerine devam ederse nema marjlarındaki daralmanın ve dolayısıyla karlılık oranlarındaki azalmanın biraz sürat kaybetmesini bekliyoruz' dedi.

'Rüzgar halen çok sayıda bankacılık sistemi için arkadan esmeye devam ediyor'

BDDK'nın kredilere ve kredi kartlarına getirdiği düzenlemenin piyasaya etkilerini değerlendiren Karagöz, ücretlerle ilgili son taslak düzenlemenin bir öncesine göre gelirlerinin daha çok kısmını bireysel bankacılıktan kazanan bankalar açısından daha iyi göründüğünü dile getirdi.

Karagöz, taksitlendirme sınırlandırmasının da kredi kartlarındaki aşırı büyümeyi yavaşlattığı için olumlu bulduklarını vurgulayarak, 'Tabii ki iki düzenlemenin de karlara yansıması negatif olacak' ifadesini kullandı.

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) erken nema indirimine gitmesinin bankacılık sistemine ve özelde Türk bankacılık sektörüne etkilerini söyleyen Karagöz, Fed'in tahvil alımlarını azaltması ve olası faiz artırımının gelişmekte bulunan piyasalara etkisinin uzun zamandır konuşulduğunu ancak bunun lazım fiyatlara gerekse likiditeye yansımasının henüz beklendiği kadar olmadığını ve bu durumun Türk bankaları için de geçerli olduğunun altını çizdi.

Karagöz, şöyle devam etti:

'Dolayısıyla global piyasaların tansiyonunu belirleyen en ciddi iki kurumun kararları birbirini nötrlüyor. Diğer yandan likidite halen Türkiye dahil çok sayıda büyümekte bulunan ülkeye akmaya devam ediyor. Geçtiğimiz aylar çok sayıda Afrika ülkesinin yoğun şekilde makul oranlarda borçlandığını gördük. İspanya, Portekiz bunun şeklinde halen ekonomik sıkıntılarını atlatmaya çalışan devletlerin borçlanma faizlerindeki düşüşler de başka örnekler. Yani yel halen çok sayıda bankacılık sistemi için arkadan esmeye devam ediyor. Bu rüzgarın yavaşlaması halinde fiyatlarda aykırı bir artış bekliyoruz. Ancak bu iri Türk bankalarının vadesi gelen kredilerini yenilemelerinde bir soruna yol açmaz. Fakat bizim uzun zamandır altını çizdiğimiz bir husus bundan sonra çok sayıda sektör katılımcısı tarafından dile getiriliyor. Türk bankalarının kısa vadeli borca bulunan bağımlılığındaki artış. Bu seyir devam ederse ki beklentimiz değil sebebiyse kredilerdeki artış hızı yoğun şekilde düştü. Olası bir likidite daralmasının hem fiyat hem de kredilerin yenilenme oranlarındaki zararlı etkisi daha çok olabilir.'

'Bu sene kredi hacmi büyümesinin yüzde 15'in altında kalmasını bekliyoruz'

'Merkez Bankası'nın nema indirimlerine devam edeceğini düşünüyor musunuz?' sorusuna Karagöz,  'Bu soru için yanıt veremiyorum' dedi.

Bankacılık sektörüne getirilen düzenlemelerden sonra bu sene kredi hacmi büyümesinin yüzde 15'in altında kalmasını beklediklerini söyleyen Karagöz, tüketici kredilerindeki bu oranın daha az olabileceğini öngördüklerini anlatım etti.

Türk bankacılık sektörünün benzer kategorideki devletler ile kıyasladığında zinde ve güçsüz yanlarını değerlendiren Karagöz, şöyle konuştu:

'En son yayınladığımız konsept analizi (BICRA) raporunda belirttiğimiz hususlar halen geçerli. Bankacılık sisteminin güçlü yanları arasında hanehalkı ve şirket borçluluğunun benzer devletlere göre daha düşük seviyelerde olması. Bankaların düzenleme ve denetlemelerinin çok sayıda büyümekte bulunan ülkenin önünde olması ve sistemin karlılığının alınan risklere göre halen yoğun şekilde yeterli seviyede olması var. Zayıf yanları ise kısa vadeli dış borçtaki artışa bağlı olarak fonlama profilindeki incelme ve zararlı seyir, şahıs başı milli gelirin tıpkı peer (eş-denk) grubundaki devletlerin altında olması ve özel bu sahanın yüksek döviz borcundan kaynaklanan kredi riskleri.'

'Portekiz'in Bank of Espirito'ya sağladığı yardımın ülke reytinglerimize bir etkisi yok'

'Portekiz'de Bank of Espirito'da (BES) yaşanan sorunun Avrupa'da başka bankalarda da görülmesini bekliyor musunuz?' soruna Karagöz, 'Konuyla ilgili 13 Ağustos’ta yayımladığımız basın bülteni tahtında yanıt verebilirim. Orada belirttiğimiz husus şu ki Portekiz'in BES'e sağladığı 4,4 milyar avro tutarındaki yardımın Portekiz yurt reytinglerimize bir etkisi olmadığı. Bunun bir nedeni BES'e sağlanan yardımın Portekiz yurt reytinglerini değerlendirirken yaptığımız varsayımlar doğrultusunda olması' halinde yanıt verdi.

Kaynak: AA

Haber Azim Güncel Ajans Haberleri
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Müttefiklerimizden Silah Alamıyoruz
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile İtalyan mevkidaşı Angelino Alfano, ortak basın toplantısı...

Haberi Oku