Gündem:
Türk gençleri yurt dışına gitmek istiyor
 Avrupa’da gelecekten en umutlu gençler Türkiye’den çıkarken, 4’ünden 3’ü dijital devrime yurtdışında girmek istiyor.
Türk gençler dijital dönüşüm konusunda Avrupalı yaşıtlarından daha iyimser. 

Dijital devrim ile daha çok iş imkanı bulacağını tahmin eden Türkiye’deki gençlerin sayısı yüzde 28’e ulaşarak Avrupa’yı ikiye katladı. Fakat, 2008 krizinin genç işsizleri fazlalaştırdığı Avrupa’daki yaşıtlarına kıyasla daha iyimser olsa bile hala 4 Türk gencinden 3’ü yurtdışında daha fazla iş imkanı olduğunu tahmin ediyor. Gençler’in yüzde 60’ı ise yurtdışında yaşamayı hedefliyor.

“Bir Devrimi Konuşmak” başlığı ile Vodafone Group tarafından 9 ülkede 9 binin üzerindeki genç ile yapılan araştırma sonucunda, 18-24 yaş arasındaki gençliğin dijital dünya ile gelecek şüphelerini ortaya koydu. Türkiye’de gençlerin 3’te 2'si anne ve babalarından daha güzel bir hayat yaşayacaklarını tahmin ederken, bu oran, araştırmanın yapılmış olduğu diğer 8 Avrupa ülkesi ortalamasına kıyasla yaklaşık 2 kat İtalya, İngiltere, İspanya ve Portekize oranla hemen hemen 3 kat daha yüksek. Avrupa ile benzer şekilde, öğrenciler ve hem öğrenci olan hem de bir işte çalışanların çoğu uzmanlık alanına elverişli bir iş bulacağını düşünürken,  dört Türk gencinden üçü, yurtdışında iş olanaklarının daha fazla olduğunu düşünüyor. Gençlerin yüzde 60’ı, bu nedenle yurtdışına gitmeyi planlıyor.

PATRON OLMAK İSTİYORLAR

Araştırmanın çarpıcı sonuçlarından biri de gençlerin, çalışmak istedikleri alanlara ilişkin cevapları. Türkiye’deki gençlerin yarısından fazlası, bilgi ve iletişim teknolojileri alanında kariyer hedefliyor. Türkiye bu oran ile diğer 9 ülke arasında ilk sırada. Ancak, bilgi ve iletişim teknolojileri alanında kariyer fikrinin önündeki en büyük engelin, yetenek ve ilgi eksikliği olduğu görülüyor. Ayrıca, eğitimin zaman alacağının düşünülmesi de alana ilgiyi azaltıyor. Türkiye’deki gençlerin yüzde 90’ı, kendi işini kurma planı kuruyor. Bu gençlerin yüzde 65’i, bilgi ve iletişim teknolojileri alanında iş kurmak istiyor.

‘Bip’ sorunu taşımaya engel

VODAFONE Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Süel numara taşıma uygulamasının başladığı 2006’dan bu yana milyonlarca abone operatörünü değiştirirken, büyük bir kısmının ‘bip’ engeline takıldığını söyledi. Vodafone’un araştırmasına göre, kullanıcıların yüzde 41’i aramalar sırasında operatör değişimini anlatan bip sinyalinden dolayı daha uygun bir tarifeye ya da farklı bir operatöre geçmeyi reddediyor. Süel, “6 yıldır devam eden bu uygulamanın kaldırılması için BTK’ya başvurduk. Halen BTK bu konuda karar almış değil” diye konuştu.

4G fırsat da olabilir tehdit de

SÜEL, Grup CEO’ları Vittorio Colao’nun 4G ile ilgili ‘adil ihale’ sözlerine atıfta bulunarak, “4G bir fırsat da olabilir tehdit de olabilir” dedi. Burada temel noktanın frekansların eşit dağıtılması olduğunu kaydeden Süel, endişelerini şöyle anlattı: “Ancak, ihale ile ilgili büyük, orta ve küçük parçadan oluşan farklı opsiyonlar da söz konusu. Belki de Vodafone olarak en yüksek teklifi biz vereceğiz. Eşit muamele görmeme endişemiz var. Kamunun lisans farkları yüzünden operatörlerin yatırım iştahlarında azaltması durumu ortaya çıkabilir ve durumda başa dönüş oluruz.”
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Google Reklam Şartları ve Reklam Vermenin Kolaylığı
Goolge adwords reklamları, faaliyet gösterdiniz alanda sunduğunuz hizmetin ya da ortaya çıkardığınız...

Haberi Oku