Gündem:
Türkiyede Atom Bombası varmı ?
 Almanya'nın sert mizaçlı Türkiye'yi ve Türk'leri kabullenmeyen siyasetçilerinden.. Alman Die Welt gazetesi Türkiye'nin atom bombası yaptığını öne sürdü Alman gazete Die Welt, Türkiye'nin atom bombası için çalışmalar yaptığı konusunda bir haber yayınladı. Türkiye'nin atom bombası yapabilmesi için ihtiyaç duyulan teknik bilginin Pakistan'dan gelmiş olabileceğinin ileri sürüldüğü yazı, 1982-1988 seneleri arasında Federal Savunma Bakanlığı'nın Tasarılama Bölümü'nde çalışan Hans Rühle imzası taşıyor.

 Haberde, Alman Haber Alma Örgütü'nın (BND) Türkiye'yi yalnızca PKK, Irak ve Suriye'deki gelişmeler için değil; Türkiye'nin nükleer silah sahibi olma kararlılığı için de dinlendiği işaret edildi.  Ayrı olarak Erdoğan'ın da nükleer silah ile ilgili çeşitli işaretler verdiğinin altı çizildi. Diğer taraftan Erdoğan'ın Kuzey Kore öncüsü Kim Jong-un ile ilişkilendirilmesi dikkat çekti. Hans Rühle, haberin son bölümünde yaptığı değerlendirmede ise Merkel'i işaret ederek "Almanya'nın bu vaziyeti dikkate alması ve reaksiyon vermesi gerekir" ifadesi bulundu. 


"Türkler, 1987 seneninden 2002 seneye kadar Pakistanlı Abdul Kadir Han'ın Libya, İran ve Kuzey Kore'ye binlerce santrifüjün götürülmesi için yürüttüğü çalışmalarında bulunmuştu. Pakistan'daki tesislerdeki tüm elektronik parçalar Türkiye'den getirilmişti. Han elindeki tüm kaçak santrifüjleri Türkiye'de gizlemek istemişti. Dönemin Pakistan Başbakanı Navaz Şerif Türkiye'ye 1988 seneninde nükleer çalışmalar konusunda ortaklık öneri etmişti" görüşleri bulundu. Rühle yazısında Türkiye'nin nükleer silah üzerinde çalıştığının şimdiye kadar haber konusu olmadığını belirtirken, "İran'ın atom programı ve Kuzey Kore'nin nükleer silahlarla yaptığı provokasyonlar haberlere konu oluyor. Ancak Türkiye'nin atom silahı üzerinde yaptığı saklı çalışmalar medyada hiç bulunmadı. Oysa Batılı ülkelerin istihbarat örgütleri bu konuda hemfikirler" görüşüne yer verdi. 

"TÜRKİYENİN ALDIGI MODEL İRAN"

Türkiye'nin kendisine model olarak İran'ı aldığı belirtilirken, "Tahran sivil atom programı isimi altında nükleer silah sahibi olmayı amaçlıyor. Türkiye de İran'ın taktiğini uyguluyor. Türkiye nükleer programı uygularken resmi gerekçe olarak; ulusal ekonomi büyüyor ve bunun için de daha fazla enerjiye ihtiyacımız var diyor" ifadesi kullanılıyor. Yazıda, Türkiye'nin nükleer santral için Rusya'nın yanı sıra Japon ve Fransa ile yapılan nükleer santral anlaşmaları anımsadılıyor.  Die Welt'te yer alan yazıda, Türkiye'nin isimi geçen ülkelerle yaptığı anlaşmalarda ihtiyaç duyulan uranyum miktarının temini ve atık maddelerin geri alımı ile ilgili kendisini sınırlamaktan kaçındığına işaret edildi. Türkiye'nin yapılan anlaşmalarda bu iki konuyu gündeme getirmediği öne sürülen yazıda, bu vaziyet şu sözlerle açıklandı: "Türk idaresi nükleer programın bu bölümünü elinde tutmak istiyor. Nükleer silah geliştirmek isteyen ülkeler için bu vaziyet çok ehemmiyetli.


Nükleer atıklardan kurtulma tüm dünyada büyük mesele olarak görülürken, Türkiye'nin yakıt çubuklarını elinde tutmak istediğine değiniliyor. Rühle bu vaziyeti da yazısında "Türkiye Plütonyum bombası üretmek istiyor" açıklamasında bulundu. Rühle yazısında, Türkiye'nin yaptığı anlaşmalardaki boşluklarla alakalı Enerji Bakanı Taner Yıldız'ın yaptığı "Biz nükleeri tanımak istiyoruz" izahını ise olayı geçiştirmek emeliyle yapılan bir izah olarak açıkladı. " Haberde, BND'nin elindeki bilgiye göre, Erdoğan'ın buyruğuyla 2010 seneninde uranyum zenginleştirme tesisi kurduğu öne sürüldü. BND'nin elinde ayrı olarak, Türkiye'nin çok miktarda santrifüj bulundurduğuna dair bilginin olduğu da belirtildi. Haberde, Türkiye'nin santrifüjleri Pakistan'dan tedarik ettiğinin düşünüldüğü yazıldı. Haberde ayrı olarak Türkiye'nin nükleer silah üretmek istediğine konusunda bir diğer gerekçe de Türkiye'nin füze programındaki gelişmeler olarak gösteriliyor. Türkiye'nin önceden kısa erimli füzeler tecrübe ederken, hemen peşinden orta erimli füze tecrübe ettiğini ve 2015 seneninde da 2 bin 500 km erimli bir füzeyi kullanıma sunmaya hazırlandığına değinildi.  Rühle yazısında Alman siyasetçilerine seslenerek, "Almanya'nın ortağı bir ülke çok açık biçimde bölgesinde nükleer silahlı bir güç olmak istiyorsa Almanya'nın bu vaziyeti dikkate alması ve reaksiyon vermesi gerekir. İsrail'in nükleer güce sahip olduğu biliniyor. İran'da da nükleer güç gelişiyor. Bu durum ülkesinin süper güç olmasını isteyen Türkiye Reisicumhur'na nükleer silahlanmaktan başka bir tercih bırakmıyor. Ters takdirde, Türkiye bölgede ikinci güç olarak kalır ki bu durum Erdoğan'ı hiç de hoşnut etmez" açklamasında bulundu. 
Anahtar Kelimeler
TürkiyeBombasıAtom
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
izel 3 yıl önce

Almanya'nin bilgisine;
Turkiye nukleer guc degildir. Ama nukleer elde edilebilecek kaynaklarimiz mevcuttur. Turkiye'den korktugunuzu biliyoruz. Bunu bu kadar belli edipte kendinizi rezil etmeyin. Azcik onurlu olun.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Halı saha yapımında lider firma Türker Spor
2005 yılından bu yana halı saha yapan firmalar arasında yurt içinde lider konumda olan Türker Spor, yurt...

Haberi Oku