Gündem:
Yargıda Birlik Platformu adaylarını açıkladı

Haberazim.com Güncel Ajans Haberleri

Yargıda Birlik Platformu üyesi ve Ankara Cumhuriyet Savcısı Abbas Özden, Nazım Hikmet Kültür Merkezindeki toplantııda yaptığı konuşmada, son senelerde yargı yönetimini kazanan bir zümrenin, atamalarda liyakatı göz arkası ederek, değişik kriterlere nazaran atamalar yaptığını söyledi. 

Özden, adaletin, kendi milletine hatta yargı camiasına zulmeder hale geldiğini savunarak, mahkemelerce verilen bir takım kararların cemiyet vicdanını kararttığını, yargıya güvenin yüzde 60'lardan yüzde 20'lere gerilemesine sebep olduğunu anlatım etti. 

'Bu gidişata 'Dur' demenin ve kısır döngüyü bozmanın çağı gelmiştir' diyen Özden, Yargıda Birlik Platformu'nun, 'hak edenlerin hak ettikleri yerde olmasını nasıl tesis ederiz' düşüncesiyle yola çıktığını anlattı. Özden, Platformun, etnik köken, siyasal görüş ve mezhep gözetimi yapmaksızın, insanların hususi hayatına ve düşüncelerine saygı duyarak, görevi en liyakatlılara tevdi etmeyi erek ve prensip edindiğini söyledi.

Özden, HSYK'nın yapısını bir küme zümrenin etkisinden uzak, şeffaf, demokratik, ehliyet ve liyakatı esas piyasa ilkeler çerçevesinde oluşturmayı, özlük haklarının iyileştirilmesini ve sicil affının sağlanmasını amaçladıklarını dile getirdi.

Platformun çalışmaları ve yaptıkları bölge toplantıları hakkında bilgi veren Abbas Özden, 'Hakim ve savcılarımızın, durumun vehametini görerek, tek çözüm yolunun, herkesin HSYK'sını inşa etmekten geçtiğini göreceklerine ve gereğini yapacaklarına bulunan inancımız tamdır' diye konuştu.

Adaylar 

Toplantıda, Yargıda Birlik Platformunun HSYK seçimleri için belirlediği adaylar tanıtıldı. Buna göre, Platformun adli ve idari yargı adayları şöyle:

'Denizli Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Turgay Ateş, HSYK Genel Sekreteri Bilgin Başaran, HSYK Başmüfettişi İsa Çelik, Erzurum Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Çiçekli, İstanbul Hakimi Mehmet Durgun, Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ramazan Kaya, Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Selahattin Menteş, Yargıtay Tetkik Hakimi Zeyhep Şahin, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcı Vekili yaşam Topaç, Balıkesir Cumhuriyet Başsavcısı Metin Yandırmaz, HSYK Başmüfettişi Mehmet Yılmaz.  

İdari Yargı adayları:

Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Cafer Ergen, Edirne Bölge yönetim Mahkemesi Başkanı Mehmet Gökpınar, HSYK Üyesi Halil Koç, Ankara Bölge yönetim Mahkemesi Üyesi Hasan Odabaşı, Ankara Bölge yönetim Mahkemesi Üyesi Gönül Sayın.'

Aday HSYK Başmüfettişi Yılmaz'ın konuşması

Adaylar hesabına konuşan HSYK Başmüfettişi Mehmet Yılmaz da yargı camiası üstünde karanlık gölgeler bulunduğunu, paralel hesaplar yapıldığını savundu.

Yılmaz, 'Yargı mensupları tanık oldukları ayrışmalardan, mücadelelerden, gruplaşmalardan bıkmış, tekrardan yalnızca işini yapan, vazifesini hakkıyla ifa eden bir mesleki zemin talep eder hale gelmiştir. Yargının kavgaların içine çekilmesine kimsenin gönlü razı değildir' diye konuştu. 

'Tehlikenin farkındayız'

Yargı mesleğinin en iri teminatı ve özelliğinin bağımsızlık ve tarafsızlık olduğunu vurgulayan Yılmaz, şöyle devam etti: 

'Bir çağ bir slogan vardı: 'Tehlikenin bilincinde mısınız' diye. Şimdi bu soruyu yine soruyoruz ve 'Kesinlikte farkındayız, muhakkak ciddiyetini görüyoruz, muhakkak yıkımın farkındayız' diyoruz. Biz bu ülkenin sağduyulu, vicdanlı, hakkaniyetli ve yerli düşünen kullanıcılarını olarak farklı inanç ve ideolojiler taşısak da evet tehlikenin farkındayız. Çünkü bunun ulusal bir konu olduğunun farkındayız. Bunun bir güvenlik problemi olduğunun, bunun bir demokrasi karşıtı kalkışma olduğunun farkındayız. Bunun bir adalet ve ahlak problemi olduğunun farkındayız.'

Platform şekilde açık, şeffaf, çoğulcu, renkli, demokratik bir kadro ile yola çıkmanın vicdani ve ahlaki ferahlığı arasında olduklarını dile getiren Mehmet Yılmaz, yargıya birlik, uyum ve dirlik gerektiğini iddia etti.

Yılmaz, 'Gelinen noktada devletin işleyişi, milletin adalet talebi ve yargının güvenirliği, bağımsızlık ve tarafsızlığı maalesef yasa adamlarınca bir takım yerde yasa adına tehdit edilmektedir' dedi. 

'Tarih unutmuyor...'

Yargının sorunlarını, siyasetin yahut öteki bir alanların sınırlarında çözme çabalarının faydalı olmayacağını ifade eden Yılmaz,  şöyle konuştu: 

'Artık hakim ve savcılarımızın sorunlarını bilen, bilmekle de kalmayıp çözüm için uğraşan bir HSYK'nın çağı gelmiştir. Tarih unutmuyor, şükür ki, feraset sahibi meslektaşlarımız da unutmuyorlar. HSYK'nın acilen yargı üstünde bir tehdit olmaktan çıkarılması gerekiyor. HSYK'nın yıllardır sümenaltı ettiği dosyalar dururken, birkaç haftalık dosyaları sırf siyasete bir yanıt üretmek hesabına menfi bir biçimde işleme koymasındaki ikili tavrının bitmesi gerekiyor. Daha bir kaç ay Önce Bakanlıkta yahut Kurulda bulunan adlar bugün sosyal medya üzerinde adaletten, hakkaniyetten, yargının siyasallaşmasından bahsediyor. Eserleriyle övünebilirler. Bugün bundan böyle bu işi düştüğü yerden kaldırmak görevi ve maksadı bize kalmıştır.'

Toplantıya Adalet Bakanlığı Müsteşarı Kenan İpek de katıldı.

Muhabir: Aylin Sırıklı Dal

Kaynak: AA

Haber Azim Güncel Ajans Haberleri
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Eğlenceli Sosyal İçerik Platformu
İnternet üzerinde yer alan bilgileri yararlı yönde kullanmak oldukça önem taşıyor. Çoğu insan internet...

Haberi Oku