Gündem:
Yeni dönemde Diyanet'in sorumluluğu daha da artacak

Haberazim.com Güncel Ajans Haberleri

Eski Başbakan Yardımcısı ve AK Parti Ankara Milletvekili Emrullah İşler, Diyanet İşleri Başkanlığının Başbakanlığa bağlanmasıyla ilgili olarak, 'Bu yeni dönem, başta başkan olmak üzere Diyanet İşleri Başkanlığının sorumluluğunu artıracaktır. Karşılıklı anlayışla iyi icra edildiği süre bu yeni zamanın muvaffakiyetli biçimde geçirileceğini umut ediyorum' dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı konferans salonunda düzenlenen programla diyanet personeline veda eden İşler, konuşmasında, görevlerin göze çarpan bir süreyle yapıldığını ve vakti geldiğinde sima akıyla teslim etmenin mühim olduğunu vurguladı.

Hizmet etmenin mühim olduğunu anlatım eden İşler, 'Çok şükür bugün alnımızın akıyla, onurumuzla, şerefimizle yaptığımız görevi devrettik' dedi.

İşler, Diyanet İşleri Başkanlığının Başbakanlığa bağlandığını anımsatarak, 'Doğrudan bağlı olur, Başbakan Yardımcılığına bağlı olur. Geçmişte yurt bakanlıklarına bağlı oldu. mühim bulunan naturel ki hizmet edebilmektir. Diyanet İşleri Başkanlığımız anayasal kurumlarımızdan birisi. Diyanet İşleri Başkanlığımız herhangi bir umumi müdürlük ve ya herhangi bir başkanlık da değildir' ifadelerini kaydetti.

Yeni dönemin, başta Başkan olmak üzere Diyanet İşleri Başkanlığının sorumluluğunu artırdığına dikkati çekerek, şöyle devam etti:

'İnşallah yeni çağda naturel ki bazı eksikliler, aksaklıklar olabilmektedir lakin karşılıklı anlayışla iyi icra edildiği süre bu yeni zamanın muvaffakiyetli biçimde geçirileceğini umut ediyorum. Diyanet İşleri Başkanlığı da yeni başarılara bu yeni çağda imza atacak diye temenni ediyorum.'

Diyanet personelinin omuzlarındaki yük

İslam dünyasında son yıllarda kocaman acıların yaşandığına yer veren İşler, İslamın ne yazık ki terörle eşdeğer kabul edilir, terörle ortak anılır duruma getirildiğini savundu.

Bu sebeple diyanet personeline İslamın güler yüzünün, tatlı dilinin gösterilmesi konusu için kocaman vazifeler düştüğünü bildiren İşler, şunları kaydetti:

'Maalesef son yıllarda İslam hesabına terör estirenlerin arasına pek fazla aşırı gencimizin katıldığını görüyoruz. Avrupa ülkelerinden, muhtelif İslam ülkelerinden yüzlerce, binlerce gencimiz ne yazık ki bunların arasına katıldıklarını görüyoruz. Bu katılımları engelleyecek olanlar, gerçek İslamı anlatacak olanlar elbette ki sizlersiniz. Bu bakımdan sorumluluğunuzu bir defa daha hatırlatmak istedim.'

'Gönül rahatlığıyla görevimizi devrediyoruz'

Yeni Türkiye'nin canlı olması, büyümesi ve güçlenmesinin hedeflendiğini kaydeden İşler, Diyanet İşleri Başkanlığının, birlik ve beraberliğin vurgulanacağı kurumların başında geldiğini aktardı.

İşler, vazife süresi içinde adil olmak için elinden gelen gayreti gösterdiğini belirterek, şu ifadeleri kullandı:

'Sorun değil, çözüm odaklı bir yetinme anlayışla görevimizi yaptık. Görevi takdir eden makam, görevden edinmeyi da takdir eder. O yıllarda gönül kırıklığı, yürek kırıklığı olmaması lazım. Bunun en güzel örneği de benim... Gönül rahatlığıyla görevimizi devrediyoruz. Makamların en yücesi gönüllerdeki makamlardır. O makama erdiyseniz zaten bir problem yok.'

'Diyaloğumuz resmi görevle başlamadı'

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez de vefa örneği göstererek, veda etmek üzere bu toplantıyı düzenlemeyi istek eden İşler'e teşekkür etti.

Görev süresi içinde Diyanet İşleri Başkanlığına gösterdiği alaka ve alakayla rehberlikleri dolayısıyla İşler'e en kalbi şükranlarını sunduğunu anlatım eden İşler, 'Bizim diyaloğumuz, ilişkimiz sırf resmi görevle başlayan bir ilişki değil. Biz doktora derslerinde beraberinde olduk. Komşuluk yaptık, çocuklarımız dost oldu' dedi.

'Sorumluluğumuz daha da arttı'

Diyanet İşleri Başkanlığının yeni bir düzenlemeyle direkt Başbakanlığa bağlandığını anımsatan Görmez, şöyle devam etti:

'Bu düzenleme diyanet camiasında yüksek bir teveccüh şekilde kabul gördü. Dünden bu güne kadar arkadaşlarımızın olumlu tepkileri ve kamuoyunun tepkileri böyle oldu. Teveccühten fazla aşırı bunu sorumluluğumuzu artıran bir düzenleme şekilde görüyoruz. İslam dünyasında çalışmaları, duruşu, ilkeleri, prensipleriyle misal bir kuruluş bulunan Diyanet İşleri Başkanlığının sorumluluğunu daha da artırdı. Umarım bu düzenlemeyi, anayasal bir halk kuruluş vasfını yitirmeden daha özerk bir kuruluş olma yolunda da atılmış bir mühim adım şekilde görüyorum.'

İşler'e karşı bir de mahcubiyetlerinin bulunduğunu dile getiren Görmez, İşler'in başlattığı meal çalışmasının birtakım gecikmelerden ötürü henüz bitmediğini anlattı. Çalışmaların devam edeceğinin altını çizen Görmez, meal tamamlandığında ilk takdim edecekleri şahısların başında İşler'in de geleceğini söyledi.

'İslam tarihin en zor süreçlerinden geçiyor'

İşler, İslam dini ve dünyasının tarihin en zor süreçlerinden geçtiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

'Bugün İslam dininin karşı karşıya kaldığı en kocaman sorun, hangi takat olduğunu anlatım etmeme lazım yok, göze çarpan güçler istiyorlar ki İslam dininin her hangi bir ülkedeki varlığı, bir güvenlik ve bir meşruiyet problemine dönüşsün. Bugün İslam dünyasında oluşturulan uydu hareketler de bunu meydana getirmek, buna zemin düzenlemek için hummalı bir gayret içerisindeler. Dolayısıyla Diyanet İşleri Başkanlığına fazla aşırı daha kocaman görevler düşüyor. Güvenlik ve meşruiyet sıkıntısı biçimine getirme çalışmalarını ve buradan hareketle İslam üretme çalışmalarını hepimiz ibretle izliyoruz. Ama Müslümanlar şekilde bir şeyler de yapmıyoruz, yapamıyoruz. Sadece Müslümanlar değil, sırf Müslümanlara ilişkin dini şirketler değil, başta Vatikan olmak üzere tüm dini kurumların bu konu üstünde durması gerekiyor.'

Almanya'da 2001'den 2013 yılına kadar 22 caminin saldırıya uğradığına gösteren Görmez, bu sayının 2013'te 36, 2014'te ise 70'e yükseldiğini vurguladı.

Başta Vatikan olmak üzere tüm dini kurumların bu konuya eğilmesi gerektiğine dikkati çeken Görmez, 'Bu öyle sırf genç bir kızın ayaklarını yıkamakla veyahut dinler arası futbol maçı, turnuvası düzenlemekle olmaz. Bu ilahi dinlerin yeryüzüne getirdiği hikmetlerden hareketle İslam benzeri ulu bir dinin mensuplarına yönelik ötekileştirme, düşmanlaştırma hareketlerinin önünü almak gerekiyor. Bu konu ile ilgili Diyanet İşleri Başkanlığına fazla aşırı lakin fazla aşırı kocaman görevler düşüyor' değerlendirmesinde bulundu.

Konuşmalar öncesinde Kur'an-ı Kerim okundu. Görmez, İşler'e plaket ve çiçek verdi.

Kaynak: AA

Haber Azim Güncel Ajans Haberleri
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Müttefiklerimizden Silah Alamıyoruz
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile İtalyan mevkidaşı Angelino Alfano, ortak basın toplantısı...

Haberi Oku