Gündem:
Yılda 330 milyon ton su yok oluyor

Haberazim.com Gündem haberleri

Tüketim hızı böyle devam ederse 20 sene sonra tam olarak kuruyacağı öngörülen Burdur Gölü için imza kampanyası başlatıldı.Dünyada 'Burduricus' şekilde bilinen balık türünün tek hayat endüstrisi Burdur Gölü, sondaj ve plansız sulamayla gölü besleyen akarsuların önüne yapılan göletler ve buharlaşma yüzünden hızla bulunmaz oluyor. Gölün kurtarılması amacıyla Karakent Köyü'nde 3 sene öncelikle yaşama geçirilen Lisinia Doğa ve Anti Kanser Projesi kapsamında, 27-28 Eylül'de 'Göle Yas' etkinliği düzenlenecek. Dünyanın çok sayıda ülkesinden katılımın da olabileceği uluslararası etkinlikte bir gün boyunca suyun kullanılmadığı 'su orucu' tutulacak. 

YILDA 330 MİLYON TON SU KAYBI

Burdur Gölü çevresindeki göl kumu varlığına kıyasla fazla aşırı eski çağlarda gölün su düzeyinin 170 metrelere kadar yükseldiğini belirten plan koordinatörü baytar doktor Öztürk Sarıca, gölün bugünkü su düzeyinin 17-21 m. sıralarında ve su kapasitesinin 4.3 milyar ton olduğunu söyledi. Yıllık ortalama 200 milyon ton suyun buharlaşma, 130 milyon ton suyun da öteki faaliyetler itibariyle bulunmaz olduğunu belirten Sarıca, bu faaliyetleri de havzadaki hayvancılıkta uygulanan yemler için silajlık mısır ve yonca üretimi, öteki tarımsal faaliyetler için açılan sondajlar, gölü besleyen akarsu kaynakları üstüne yapılan göletler şekilde sıraladı. Sarıca, yekün su kaybı yılda 330 milyon tona ulaşan gölü sırf yağışların beslediğine dikkati çekti.

20 YILLIK ÖMÜR BİÇİLİYOR

Gölü besleyen su kaynaklarının süratli tüketildiğini, böyle devam ederse 20 sene sonra tam olarak bulunmaz olacağını dile getiren Öztürk Sarıca, alanda büyükbaş hayvancılık faaliyetlerinin azaltılması gerektiğini kaydetti. Türkiye'de derhal her yerde hayvancılık yapılabildiğinden yakınan Sarıca, bir ineğin yıllık su tüketiminin, içtiğinin dışında yem üretimi bu şeklinde etkenlerle yekün 750 tonu bulduğunu belirterek şöyle dedi:'Bu adisyon yapılmadan her önüne gelene kredi verilip, su kıtlığı yaşanan yerlerde hayvancılık yapmalarına müsaade edilerek, su kaynaklarının tükenmesine neden olunuyor. Çünkü hayvancılık yapanlar sondajla yeraltı suyunu çekiyor. Hayvancılık, şuurlu biçimde ve müsait bölgelerde yapılmalı.'

GÖLE YAS BULUŞMASI

Öztürk Sarıca, 20 sene arasında tam olarak bulunmaz olma tehlikesindeki gölün kurumasının, havzada ziraat yapılamaması, içme sularının kalmaması, hatta bütün dünyadaki berrak su kaynaklarının tükenişi ve milyonlarca insanı bekleyen susuzluk anlamına geldiğine işaret etti. Lisinia Doğa, 'Göle Yas' belgesel takımı ve Göle Hayat Derneği bu bir vaziyete dikkati çekmek için bütün dünyadan müşterilerini 'Göle Yas' buluşmasına çağrı ettiklerini belirten Sarıca, 'Kuruyan Burdur Gölü'nü anlamak, dert ortağı olmak için vicdanı bulunan herkesi 27 Eylül 2014 günü, lazım imzalarıyla gerekse yanımızda su orucuna katılmaya bekliyoruz. Nerede olduğunuzun bir önemi bulunmaz kampanyaya her yerden destek olabilirsiniz' dedi.

ŞENLİK DEĞİL TOPLU YAS

27-28 Eylül'de yapılacak Göle Yas buluşmasının bir şenlik değil toplu matem olduğuna dikkati çeken Sarıca, 'Çünkü kuruyan gölün şenliği olmaz, yası tutulur. Buluşmamız 27 Eylül 2014'te Lisinia Proje sahasında başlayacak, 28 Eylül'de Burdur Gölü kamu plajında devam edecek. Yan yana gelemesek de bu müşterek erek için müşterek bir dirençle bütün dünyada sürecektir. Buluşmamıza katılacak dostlarımız ve biz, tutacağımız yasın sırf belde sınırlarını değil yurt sınırlarını da aşacak bir toplu uyanışı tetiklemesini hedefliyoruz' diye konuştu.

24 SAAT SU İÇMEYECEK VE KULLANILMAYACAK

Öztürk Sarıca, 'Yalnızca su içmemek değil evinizde, tarlanızda, tuvaletlerinizde, mutfağınızda yani yaşamınızın her anında su kullanmamak için gayret gösterin ve bu su orucunu kendinize ziyan vermeyecek sınıra kadar sürdürün. Bir saat de olsa, 24 saat de olsa susuzluğu deneme edin' sözleriyle herkesi bir günlüğüne de olsa susuzluğu anlamak için susuz kalmaya çağrı etti.

İMZA KAMPANYASINA DESTEK

Kampanya kapsamında bir de imza kampanyası düzenleniyor. Kuruyan Burdur Gölü için savaş edenlerin, bütün dünyada civarı için savaş edecek yüreği bulunan gönüllüleri 27 Eylül'de göl için matem tutmaya çağıran Öztürk Sarıca, bu kapsamda change.org sitesi üstünden başlatılan imza kampanyasına da destek verilmesini istedi.

Haber Azim Güncel Ajans Haberleri
Anahtar Kelimeler
SuTonBurdur Gölü
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Halı saha yapımında lider firma Türker Spor
2005 yılından bu yana halı saha yapan firmalar arasında yurt içinde lider konumda olan Türker Spor, yurt...

Haberi Oku