İstanbul:
Savcıdan avukata dava!..

Haberazim.com Gündem haberleri

Ancak savcı Vedat Yiğit’in kaleminde bulunamayan dosyanın noktayı meselesi için münakaşa çıktı. Dosyanın kalemde mi, olmadan tevzi bürosunda mı bulunduğu meselesi için çıkan münakaşa sırasında, savcı Vedat Yiğit, avukat İlker Atamer’e “Yalan söylüyorsun', avukat Atamer de savcı Yiğit’e “Temizlik personeli olmadığını nereden bileyim?' dedi.

SAVCI YİĞİT TUTANAK TUTTURDU

Savcı Vedat Yiğit, avukat Atamer ile yaşadığı tartışmayı tutanak altına aldı. Tutanakta, karşılıklı söylenen “Yalan söylüyorsun' ve “Temizlik personeli olmadığını nereden bileyim?' sözlerine aleni yer verildi. Tutanağı savcı Yiğit, zabıt katibi Birgül Güven ve Adalet Sarayı Polis Merkezi Amiri Cevdet Sunay Karataş ile bir polis memuru imzaladı.Avukat İlker Atamer, HSYK’ya başvurarak savcı Yiğit’i şikayet ederken, savcı Yiğit de İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurarak avukat ile ilgili şikayetçi oldu. HSYK’ya verdiği şikayet dilekçesinde, Savcı Yiğit ile dosyasının nerede bulunduğu meselesi için münakaşa yaşadıklarını, münakaşa esnasında Savcı Avukat İlker Atamer, savcının kendisine ‘Yalancı’ dediğini belirterek, dilekçesinde şunları belirtti: 'Savcı Vedat Yiğit münakaşa esnasında bana 'Yalancı' dedi. Ardından da, ‘Senin avukat olduğuna inanmıyorum, avukatlar yalan söylemez, bana avukat olduğunu kanıtla, göster kimliğini’ diyerek hakaret etti. Ben de, ‘Ben sizin savcı olduğunuzu nereden bileyim? Siz de bana savcı kimliğinizi gösterin’ dedim. Bana, ‘Görmüyor musun, makam odamdan çıktım ben’ yanıtını verdi. Ben de, ‘O odadan çıkmanız savcı olduğunuzu ispatlamaya yetmez, sizin berraklık personeli olmadığınızı nereden bileyim?’ karşılığını verdim.' Avukat Atamer, savcı Yiğit ile ilgili idari tahkikat açılmasını istek etti.

HSYK: KARŞILIKLI TARTIŞMA VAR, HAKARET YOK

HSYK 3. Dairesi, 8 Kasım 2011 tarihli kararında, avukat Atamer’in şikayetini, “Şikayet olunan sebebi ile söylendiği iddia olunan sözlerin, karşılıklı münakaşa sonucunda ve karşılıklı söylenen sözlerden ibaret olduğu, konuşmanın bir bütün şekilde incelenmesinde hakaret kastı ile devinim edilmediği' gerekçesiyle işleme koymadı.

BAKANLIK, AVUKAT HAKKINDA SORUŞTURMA İZNİ VERDİ

Avukat Atamer’in şikayeti neticesiz kalırken, Savcı Yiğit’in Avukat Atamer’in kendisine hakaret ettiğini öne sürerek İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı başvuru, dava açılmasıyla sonuçlandı. Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Ayar, avukat Atamer ile ilgili tahkikat başlatılması için Adalet Bakanlığı’na başvurdu. Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü, 12 Aralık 2012 tarihli kararı ile avukat Atamer ile ilgili tahkikat başlatılması için lüzumlu izni verdi.

'TEMİZLİK PERSONELİ' SÖZÜ 'ONUR KIRICI' MI?

Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Ayar, avukat Atamer ile ilgili dava açtı. Savcı Ayar, 19 Mart 2013 tarihli iddianamede, “Ben senin savcı olduğunu nereden bileyim?' sözleriyle savcı Yiğit’e hakaret edildiğini savunarak, avukat İlker Atamer’in 1 yıldan 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasını istedi.İstanbul 21. Ağır Ceza Mahkemesi, iddianameyi kabul ederek yargılamayı başlattı. Davanın ikinci celsesinde, savcıya temel hakkındaki mütalaası soruldu. Duruşma savcısı, 'Sanığın Cumhuriyet Savcısı’na belirtmiş bulunduğu sözcüklerin aşağılama ve şeref kırıcı nitelikte bulunduğundan ve sanığın şikayetçi Cumhuriyet Savcısı’na görevi esnasında ve görevi ile ilgili şekilde hakaret ettiği, bütün dosya kapsamıyla anlaşılmakla, TCK’nın 125/1-3-a maddesi gereğince cezalandırılmasına karar verilmesi istek ve mütalaa olunur' görüşüne yer verdi. Mahkeme, önümüzdeki hafta yapacağı duruşmada avukat Atamer hakkındaki kararını verecek.

AVUKAT ATAMER: TEMİZLİK PERSONELİ SÖZÜ HAKARET DEĞİLDİR

Avukat İlker Atamer ise DHA’ya yaptığı açıklamada şunları söyledi:'Aslında son derece pratik bir tartışmaydı. Bir Cumhuriyet Savcısı % kusur manaya sonucunda bana ‘Yalan söylüyorsun’ diye hakarette bulundu. Ben de bunun hakaret olduğunu, suç olduğunu söyledim. Bu yetmezmiş gibi, bir de, ‘Ben sizin avukat olduğunuza da inanmıyorum, avukat kimliğinizi görmek istiyorum’ halinde ikinci bir beyanda bulundu. Ben de, ‘Önce siz savcı kimliğinizi gösterin, ben de avukat kimliğimi göstereceğim’ dedim. Ama Cumhuriyet Savcısı herhalde bir avukata cüzdanındaki kimliği çıkarıp göstermeyi biraz gurur kırıcı görmüş olacak ki, bana kimliğini göstermedi. Kimliğini göstermek yerine, bana makam odasının kapısını göstererek, ‘Makam odamdan çıktım, görmediniz mi?’ dedi. Ben de, ‘Makam odasından çıkmış olmanız sizin savcı olmanızı ispatlamaz. Ben sizin berraklık personeli olmadığınız nereden bileyim?’ dedim. Burada bir hakaret kastı yoktu, zaten tümce içerik sebebi ile hakaret cümlesi değil. Tuttuğu tutanakta da bana söylediği ‘Yalan söylüyorsun’ hakaretini de aleni yazmış. Kendisini HSYK’ya şikayet ettim, fakat HSYK savcının bana söylemiş bulunduğu sözü münakaşa esnasında karşılıklı söylenmiş sözlerden ibaret bulunduğu gerekçesi ile savcı ile ilgili tahkikat açmaya lazım görmedi. Öte yandan, içeriği hakaret teşkil etmeyen cümlemden ötürü bana ‘hakaret’ suçundan dava açıldı. Dünyanın hiç bir yasa sisteminde ‘temizlik personeli’ cümlesi hakaret telakki edilemez. Zira berraklık işçisi olmak, berraklık personeli olmak onursuz, aşağılık bir iş değildir. Dolayısıyla, bunun hakaret şekilde kabul edilmesi, berraklık işçilerine hakaret sayılır. Temizlik işçisi olmak, berraklık personeli olmak hiç bir biçimde şeref kırıcı, onursuz bir iş değil. Ancak davaya eklenmiş olan savcı, yani iddia makamı, şeref kırıcı ve aşağılayıcı olduğuna dair mütalaa verdi. Şimdi mahkemenin sonucunu bekliyoruz.'

Haber Azim Güncel Ajans Haberleri
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Valilik İstanbul'da çalışma saatlerini yeniledi!
30 Mart 2015 Pazartesi gününden sonra yürülüğe girecek olan mesai saatlerini valilik açıkladı. İstanbul...

Haberi Oku