Sağlık:
Ağrısız yaşamın sırrı yumurta kabuğundan çıktı...
 Bu yıl 5'incisi düzenlenen Ulusal Osteoporoz Kongresi'nde 500 uzman ağrısız yaşam için yapılan çalışmaları masaya yatırdı.

Modern yaşam koşulları geliştikçe bilim dünyası da beraberinde gelen hastalıklara çare bulmak için aralıksız çalışıyor. Bu yıl 5'incisi düzenlenen Ulusal Osteoporoz Kongresi'nde 500 uzman ağrısız yaşam için yapılan çalışmaları masaya yatırdı. Amerika ve Almanya'da yapılan 4 bilimsel çalışma sonucunu İstanbul Tıp Fakültesi Fiziksel ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Üyesi Prof. Dr. Fatma Nurten Eskiyurt ve Köln Üniversitesi Biokimya- Endokronoloji Uzmanı Dr. Cem Aydoğan açıkladı. Araştırma sonuçlarına göre yumurta kabuğu zarındaki değişik proteinlerin ağrıyı 7 ve 10 gün arasında yüzde 40 oranında azalttığı saptandı.

5. Ulusal Osteoporoz Kongresi'nde halk arasında kireçlenme tıp dünyasında Osteoatrit olarak adlandırılan hastalık için 500 uzman bir araya geldi. Kongrede ağrısız bir yaşam için bilim dünyasında yapılan çalışmalar masaya yatırıldı. İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Fiziksel ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Üyesi Prof. Dr. Fatma Nurten Eskiyurt kireçlenmenin bir yaşlılık hastalığı olmadığını söyleyerek sözlerine şöyle devam etti: "Eklemler vücuttan daha önce yaşlanır.

Dünya Sağlık Örgütü yaşlılığı 65 yaş üstü olarak tanımlıyor. Bu nedenle kireçlenme- osteoartrit aslında yaşlılık hastalığı değildir. Kireçlenme 50 yaş üstü kişilerde sıklıkla rastlanan bir rahatsızlıktır. Eklemler daha erken yaşlandığı için kişide kas-iskelet sistemi özellikle de eklem ve çevresindeki yumuşak doku ağrıları gelişir. 'Dizim çok ağrıyor, çömelirken, merdiven çıkarken zorlanıyorum.


Namaz kılamıyorum. Bel-boyun tutukluğu, dirsek-el bileğimde ağrı var...' gibi şikayetler ve eklem veya sabah tutukluğu ileri evrelerde ise hareket kısıtlılığı oluşur. Bu aşamada öncelikle yapılması gereken yaşam tarzını değiştirmek, ekleme binen yükü azaltmak, sağlıklı beslenmektir. Böylece hastalığın ilerlemesi önlenir."

AĞRISIZ YAŞAMIN SIRRI YUMURTA KABUĞU ZARINDA SAKLI
"Kireçlenmeye yönelik ilaçlar 50-60 yaş üstü kişilerin kullandığı diğer ilaçlarla etkileşim yapıp, mide ve bağırsakta emilimi azaltabilir. Bu sebepten ötürü Nutrasetik adı verilmekte olan bitkisel ilaçlara dönüldü. Amerika’da 2009 senesinde tamamlanan sançı ve tedaviye yönelik bilimsel çalışmada yumurta kabuğu zarının eklem aşınmalarındaki tedavi edici etkisi tesadüfen anlaşıldı .

En son 2014 senesinde Almanya’da tamamlanan dördüncü çalışmada yumurta kabuğu zarından elde edilen desteğin vücuttaki kireçlenmeyi hem tedavi ettiği hem de ağrıyı giderdiğine karar verildi. Yumurta kabuğu zarının içindeki farklı moleküllerin sadece kireçlenmedeki ağrıyı gidermediği bunun yanı sıra tedavi edici özelliği olduğu saptandı. Bütün bu bilimsel çalışmalar bize ağrısız yaşamın mümkün olabileceğini gösterdi. Hastalığın başlangıcında kişi eğer yaşam tarzını değiştirir, kilogram verir, doğru beslenir, spor yapar, eklem yumuşak dokuyu kuvvetlendirirse hastalık ilerlemez olduğu seviyede kalır.


CEM AYDOĞAN : İLK TEDAVİ YÖNTEMİ KİLO VERMEKTİR
Köln Üniversitesi Biokimya ve Endokronoloji Uzmanı Dr. Cem Aydoğan kireçlenme hastalığında ilk yapılması gerekenin kilo eda etmek olduğunu söyledi. Tedavi ile fakat hastalığın durdurulabileceğini sözlerine ekleyen Dr. Cem Aydoğan sözlerine şöyle devam etti:’Kireçlenme kıkırdakların süre geçtikçe aşınmasından ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Değişik dereceleri vardır. Derecesine müsait şekilde tedavi uygulanır. Birinci derecede ağrılar gündelik yaşamı etkilemediği için şahıs doktora başvurmaz.Sabah hissettiği ağrı gün içerisinde geçer. Ağrılar çoğaldığı süre sabah tutukluluğu, diz veya kalçada devinim kısıtlılığı gözlenir. Merdiven çıkarken, eğilirken, düzelmeye veya kalkmaya çalışırken zorluk varsa bundan sonra hastalık üçüncü dereceye gelmiştir. Kişi bundan sonra kireçlenme hastasıdır. Hasta ikinci veya üçüncü derecede tutukluk veya sancı çoğaldığı süre doktora başvurur. İlk tedavi yöntemi genelde kilo vermektir. 
Kıkırdaklarda deforme bulunduğu için ağrıdan kurtulmak olası olsa dahi eski duruma dönüş olası değildir. Halk içerisinde kireçlenme şekilde bilinen osteoartrit genel olarak orta ıslak üstü (50 yaşın üzerinde) hanımlarda görülen bir hastalıktır. Hastalığın gelişimini hızlandıran faktörler:Kilonun çok olması, Hareket azlığı, İlaçların taraf etkilerine dikkat! Ağrıyı tetikleyen unsurlar genelde kıkırdakların aşınmasıdır. Hastalığın üçüncü etabında ilaç tedavi başlar. Verilen ilaçlarda erek ağrıyı azaltmaya yöneliktir.

Hastalığın dördüncü etabında bundan sonra ameliyat ile tedavisi uygulanmak zorundadır. Verilen ilaçların taraf etkileri olabilir. Bu etkiler mide bağırsaklarda kendini hissettirir. Bu manada İlim dünyası farklı ürünler aramaya çalıştı. Amerika’da yapılan bir çalışmada tesadüfen yumurta kabuğu zarının kıkırdaktaki sancıya ve tutukluğa iyi geldiği keşfedildi. Amerika ve Almanya’da başta olmak üzere yekün 4 bilimsel iş yapıldıktan sonra yumurta kabuğu zarındaki farklı proteinlerin ağrıyı 7 ve 10 gün içerisinde yüzde 40 oranında azalttığı saptandı.’
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Botoks SGK Tedavi Listesinde Yerini Aldı
Estetik olarak değil, tedavi olarak yapılacak olan Botoks, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunun, 11. Dairenin...

Haberi Oku