Sağlık:
Ani hava değişiklikleri baş ağrısına sebep oluyor!
 Kış mevsiminin etkisini yavaş yavaş artırırken, hava sıcaklıkları da tekrardan değişkenlik göstermeye başladı. Uzmanlar, halk arasında pastırma sıcakları denen bu havaların, basınç değişiklikleri nedenyle başta kafa ağrısı olmak üzere pek çok fazla hastalığa davetiye çıkartıyor.

"Memorial Şişli Hastanesi Nöroloji Bölümü’nden Uz. Dr. Abdullah Özkardeş, hava değişimlerinin kafa ağrısı üzerindeki etkilerini söyledi . Havadaki basınç değişikliği kafa ağrısını tetiklediğini ifade eden Özkardeş, "Hava şartları, kafa ağrısını ve migreni tetikleyen çevresel faktörden en mühimi olarak öne çıkmaktadır. Basınç, ısı, rutubet ve rüzgar gibi bir bir hava özelliğinin ani değişimi ya da bu özelliklerinden birkaçının beraber ani değişimi ağrıyı başlatabilir. Hava basıncında ani düşme, bulutların kalınlaşması, rutubet artışı, ısıdaki değişimler ve rüzgarın şiddetlenmesi, başka hava özelliklerinden daha çok fazla migren ataklarını tetiklemekte ve var olan ağrıyı kötüleştirmektedir. Tersine yüksek hava basıncı ile beraber olan kuru bir hava ve parlak güneş ışığı kafa ağrısını yatıştırabilmektedir." diye belirtti .

"Rüzgara ve havasız ortamlara dikkat diyen Dr. Özkardeş, "Sıcak, ılık, çok fazla kuru dağ ve çöl rüzgarları, ağız ve burun boşluğundaki yaş yüzeyleri kurutup, hava yollarını uyardığı için kafa ağrısına ne sebepten olabilmektedir. Atmosfere eklenen ozon, karbonmonoksit ve başka kimyasal maddelerle de kafa ağrısı daha şiddetli bir durum alır. Ilık ve sakin günlerde, kirlilikler havada toplanır ve hareketsiz bulutlarda asılı kalır. Kimyasal maddeler kafa ağrısını direkt olarak tetikleyebilir ya da karbonmonoksitin yapmış olduğu gibi, kandaki oksijeni azaltarak dolaylı olarak kafa ağrısına yol açabilir. Beynin düşük oksijen seviyesini hissetmesi ile kan desteğini devam ettirebilmek için kan damarlarında genişleme başlar. Bu genişleme ile beyinde basınç artar ve kafa ağrısı oluşur." diye açıkladı . 

"Uz. Dr. Abdullah Özkardeş, bunları ifade etti : "Halk arasında ağrıyan eklemlerin, yağmurun gelişine işaret ettiğine inanılır. Aile büyüklerini dizlerini ovuşturup bir yandan da 'dizlerim ağrıyor kati yağmur yağacak' derken gözlemlemek mümkündür ki bu vaziyet aslında tıbbi bir gerçeği işaret etmektedir. Hava durumu, pek çok fazla tıbbi problemi tetikleyebilir, yakınmaları kötüleştirebilir hatta bazı hastalarda ölüm riskini bile artırabilir. Hava değişiklikleri astım, diyabet, kalp, artrit ve migren hastalarını etkileyebilmektedir." 

"Hayat temponuzu biraz yavaşlatın diyen Özkardeş, "Havadaki ani değişimlerin yanında kafa ağrısını tetikleyen başka önemli faktörler de bulunmaktadır. Modern hayatın esas bileşenleri haline gelen agresif kariyer planları, aşırı hırs, telaş ve günlük koşturmaca bunun bir boyutunu; alkol, nikotin ve kafein gibi maddelerin aşırı tüketimi de bir başka boyutunu oluşturmakta. En yaygın sıhhat problemlerinden biri olan baş ağrısı, kişilerin sosyal hayatlarını ve işlerini de ciddi manada etkilemektedir." diye ifade etti.


"Dr. Özkardeş, kafa ağrılarını şu biçimde gruplandırdı: "Gerilim tipi kafa ağrısı; en yaygın tiptir ve esas olarak stres, yorgunluk, depresyon ve problemler dolayısıyla oluşur. Sinüs kafa ağrısı; sinüs enfeksiyonları ne sebepten olur. Göze bağlı kafa ağrısı; uzun bir zaman bir şeye odaklanma neticesi oluşur. Sekonder kafa ağrısı; başka bir hastalığa bağlı meydana gelir (örneğin tümörler). Nevralji; sinirlerin irritasyonu ile olan kafa ağrısı. Çok fazla madde kullanımına bağlı kafa ağrısı; alkol, nikotin ve kahve sıklıkla ağrıya yol açar."

"Ağrı kesicileri doktor kontrolünde kullanılmalı diyen Özkardeş, "Baş ağrısından yakınan hastaların çoğu reçetesiz satılan sançı kesicilere kolayca ulaşmakta ve doktora danışmaksızın kendi kendini tedavi etmektedir. Baş ağrıları önemsiz bir vaziyet olarak algılanmamalıdır. Hekim kontrolünde alınmayan ilaçlar bir zaman akabinde etkisini tümünün kaybedecektir. Bunun dışında alınan ilaçlarla daimi bastırılan kafa ağrısının çok fazla ciddi bir hastalığın ikaz bulgusu olabileceği de unutulmamalıdır." ifadelerini kullandı.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Botoks SGK Tedavi Listesinde Yerini Aldı
Estetik olarak değil, tedavi olarak yapılacak olan Botoks, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunun, 11. Dairenin...

Haberi Oku