Sağlık:
Avuç İçiniz mi Terliyor Bu Haber Sizin İçin!!
 Dünyada binlerce insanın ortak sağlık problemi olan el terlemesi yada diğer adıyla ter ıslanmasının küçük bir cerrahi operasyon ile ortadan kaldırılabileceğini biliyor muydunuz ?

Aşırı el terlemesinden mustarip hastaların birçoğu tedavi edilebilir bir rahatsızlıkla karşı karşıya olduklarını ve tedavi için nereye, hangi branşa başvuracaklarını bilmiyor.

"Hiperhidrozis, sinir sisteminin sempatik sinir adı verilen bir bölümünün, aşırı fonksiyon görmesiyle ellerde, koltuk altlarında, yüzde ve ayaklarda aşırı terleme oluşmasıdır” diyen Prof. Dr. Gökhan Yuncu, açıklamalarını şöyle sürdürüyor:

Avuç içi terlemesi esas olarak duygusal yani heyecanlanma sırasında olmakla birlikte sıcaklıkla da tetiklenir. Ellerde aşırı terleme insanı sosyal, mesleki ve psikolojik açıdan etkileyerek yaşam kalitesini bozar. Bu hastalıkta ailesel yatkınlık söz konusudur. El ve ayak terlemeleri, erken çocukluk döneminde başlar, ergenlikte belirgin hale gelir. Kişinin eline aldığı her nesne ıslandığından, bu durum spor yapmayı, bilgisayar kullanmayı, ödev yapmayı sıkıntılı hale getirir. Sınavlarda sınav kâğıdı ıslanır, müzik aleti çalamaz. Islak ellerde, fiziksel tahriş ile dermatitler meydana gelebilir. Endoskopik küçük bir girişim olan cerrahi tedavi yüzde 95-100 oranında başarıya sahiptir.”


SOSYAL HAYATI ETKİLİYOR 

Aşırı el terlemesinden muzdarip hastaların birçoğu tedavi edilebilir bir rahatsızlıkla karşı karşıya olduklarını ve tedavi için nereye, hangi branşa başvuracaklarını bilmiyor.
Hiperhidrozis, sinir sisteminin sempatik sinir adı verilen bir bölümünün, aşırı fonksiyon görmesiyle ellerde, koltuk altlarında, yüzde ve ayaklarda aşırı terleme oluşmasıdır. Avuç içi terlemesi esas olarak duygusal yani heyecanlanma sırasında olmakla birlikte sıcaklık ile de tetiklenir. Bu hastalıkta ailesel yatkınlık (genetik) söz konusudur. El ve ayak terlemeleri, erken çocukluk döneminde başlar, ergenlikte belirgin hale gelir. Eline aldığı her nesne ıslandığından, bu durum spor yapmayı, bilgisayar kullanmayı, ödev yapmayı sıkıntılı hale getirir. Sınavlarda sınav kağıdı ıslanır, müzik aleti çalamaz. Islak ellerde, fiziksel tahriş ile dermatitler meydana gelebilir. 
Ayaklardaki aşırı terlemede, ayaklar adeta ayakkabı içinde yüzer, ayakkabılar deforme olur, mantar enfeksiyonları görülebilir. Bu fiziksel rahatsızlıkların yanı sıra, kişinin sosyal hayatı, psikolojik baskı ile negatif etkilenir, bu kendine güvensizlik ve depresyona, dolayısı ile mesleki başarısızlığa da neden olur.

KÂBUSUNUZ OLMASIN


Hiperhidrozisin tıbbi tedavisinde bir takım kremler, iyontoforez veya galvanoterapi kullanılmakta, ancak bunlar geçici olarak etkili olmaktadır. Ellere, yine geçici etkiye sahip botoks enjeksiyonları kesinlikle sakıncalıdır. Botoks, sadece koltuk altı terlemelerinde belli aralıklarla uygulanabilir. El terlemelerinde esas ve kalıcı tedavi, minimal invaziv bir yöntem olan endoskopik cerrahi ile sağlanır.
Çok küçük bir ameliyat olan torakoskopiksempatektomi, Aynı seansta iki taraflı olarak göğüs içinde omurganın iki yanında seyreden sempatik sinirin belli bölgelerde bloke edilmesi, kesintiye uğratılması ile yapılır. Deneyimli ellerde komplikasyon oranı çok düşüktür. En önemli yan etki, önceden tahmin edilemeyen ve bünyeye göre değişen refleks terlemedir.  Uygulanan yöntemlere göre refleks terleme oranı ve şiddeti değişir. Doğru hasta seçimi ile başarı, yüzde 95-100  oranındadır. Uygulamada doğru seviye seçimi ile refleks terleme daha az görülür ve daha az şiddetlidir. Böylece yüksek bir başarı oranı daha az yan etki ile daha yüksek bir hasta memnuniyeti sağlar.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Botoks SGK Tedavi Listesinde Yerini Aldı
Estetik olarak değil, tedavi olarak yapılacak olan Botoks, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunun, 11. Dairenin...

Haberi Oku