Sağlık:
Bebeği küçük doğan çiftleri rahatlatacak tavsiye

Haberazim.com Güncel Ajans Haberleri

Annenin hata beslenmesi veya  çoğul gebelik bu şeklinde nedenlerle ortaya çıkabilen bu hal neticesinde bebek doğru bir bakımla kısa zamanda sağlığına kavuşup yaşıtlarını yakalayabilir. Memorial Şişli Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Sorumlusu Uz. Dr. Ercan Tutak, SGA (small for gestational age)olarak isimlendirilen annenin gebelik dönemine nazaran küçük doğan bebeklerin bakımı konusunda bilgi verdi. 

Annenin sağlığı bebeğin kilosunu belirler

Bebekler normal şartlar altında 38-42. doğum haftaları içinde dünyaya gelir.  37. haftadan evvela doğan bebeklere ise “prematüre bebek” ismi verilir. Tam çağında doğmasına karşın 2 bin 500 gramın altında bulunan bebeklere ise “düşük doğum ağırlıklı bebek” denilmektedir. Doğum haftasını tamamlamasına karşın bebeğin anne karnında gelişimini gerileten muhtelif nedenler vardır. Bu nedenlerin başında anne adayının hamilelik sürecinde mühim sıhhat problemleri yaşaması ve iyi beslenememesi yatmaktadır. Çünkü beslenme ve anneye ilişkin her türlü mühim sıhhat derdi karnındaki bebeğin de beslenmesinin bozulmasına sebep olur. Anne karnında iyi beslenemeyen bebekler tam çağında doğmasına karşın yaşıtlarına nazaran düşük doğum kilolarında olabilir. 

Yer darlığı bebeğin kilosunu düşürür 

Annenin sağlığı umumi şekilde iyi yer aldığı pozisyonlarda 2 veya daha çok bebeğin tıpkı rahim bünyesinde yer aldığı ikiz, üçüz bu şeklinde hamileliklerde yer darlığı bebeklerin düşük doğum ağırlığında olmasına sebep olabilir. Rahimde kocaman yer kaplayan bir kitle(miyom gibi) olduğunda da bebek tek olsa dahi yer darlığı düşük doğum ağırlığına sebep olur.  Anne tam olarak normal bebekte ise doğumsal anormallik olması zorunda gene düşük doğum ağırlığı olacaktır. Ancak bebekteki anormallik yaşamla bağdaşmayan bir anormallik ise temel rahmi bebeği ekseriyetle tutmayacak ve çok aşırı erken devirde yitik ile sonuçlanır. Yaşamla bağdaşan anormallikler ise düşük doğum tartılı şekilde doğacaktır.  Anne de bebek de normal fakat plasentada bir anormallik varsa, bebeğin beslenmesi anne karnında bozulur ve ağır bir sıkıntı olmazsa gene düşük doğum tartılı şekilde doğmasına sebep olur. Çok ağır plasenta anormallikleri ise bebek kaybı ile sonlanacaktır. Bazen ikiz bulunan bebeklerin plasentası tek olur ve iki bebek içinde birinden diğerine kan geçişi olur. Bu halde kan sektör bebek iri, verici bebek ise düşük doğum ağırlıklı doğar. 

Bebeğin gelişimi yakından izlenmeli 

Anne karnında iken ultrason ile bebeklerin ağırlıkları, bacak uzunluğu ve kafa çevrelerine nazaran gelişimleri değerlendirilerek doğum haftasına müsait gelişme gösterip göstermediği saptama edilebilir. Doğduktan sonra da ağırlık boy ve kafa etrafı ölçülerek düşük doğum ağırlığı teşhisi konabilir. Doğumsal, ırsi anormallikler fakat tüp bebek uygulaması yapılan ve daha evvela benzer nedenlerle bebek kaybı yaşayan ailelerde embriyo transferleri esnasında çözülebilir. Genetik analizlerle hastalıklı embriyonun tespiti ile anne karnına sıhhatli embriyonun verilmesi ile önlem alınabilir.  Ancak bu çok aşırı seçilmiş olaylarda yapılır. İkiz eşleri içinde kan geçişi plasentaya yapılacak bulunan müdahale ile olası olabilmektedir fakat yapılacak operasyon doğumu erken başlatabilir. Anneye ilişkin önlenebilir problemlerin hamilelik öncesi tedavisi de düşük doğum ağırlıklı bebeklerin doğumunun önlenmesine yönelik bir Önlem olabilir. Bebeğe ilişkin nedenlerden ötürü düşük doğum ağırlığı ile doğmuş bebek doğduktan sonra araştırma edilir ve tedavisi yapılır. 

Bebek iyi bir bakımla yaşıtlarını yakalayabilir

 Gebelik yaşına nazaran düşük doğum ağırlıklı bebeklerde daha sonraki senelerde diyabet ve hipertansiyon hastası olma ihtimalleri normal doğum ağırlığı bulunan bebeklere nazaran daha yüksektir. Ancak bu, her düşük doğum ağırlıklı bebeğin şeker ve tansiyon hastası olabileceği anlamını taşımaz. Düşük doğum ağırlığı bulunan bebekler çok aşırı çabuk ısı kaybederler bu sebeple oda ısısının 23-25C olmasına İtina gösterilmelidir. Taburcu yer aldığı ilk günlerde günde 3 defa gövde ısıları denetim edilmesi gerekir. Bu bebeklerde kimi de emme soluk alma ve yutma koordinasyonlarının iyi olmamasına bağlı soluk tutma, morarma atakları olabilir. Bu halde tekrar doktoru ile görüşülmesi önerilir. Bir an evvela yaşıtlarını yakalaması için beslenmeye bilhassa dikkat edilmeli, öğünler atlanmamalı, bir gün için önerilen tutar olası olduğunca uygulanarak bitirilmesi gerekir.

Kaynak: HABER7.COM

Haber Azim Güncel Ajans Haberleri
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Botoks SGK Tedavi Listesinde Yerini Aldı
Estetik olarak değil, tedavi olarak yapılacak olan Botoks, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunun, 11. Dairenin...

Haberi Oku