Sağlık:
Bel ağrısından kurtaran 9 doğal yöntem

Haberazim.com Güncel Ajans Haberleri

En sık doktora gitme sebeplerinden birisi bulunan bel ağrısı, gündelik yaşamı ve iş hayatını menfi etkilemeye devam ediyor. Bu nedenden bel ağrısının sebepleri kadar bel ağrısından kurtulmak için başvurulan yollar de ciddiyet kazanıyor. 

Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa, bel ağrısından kurtulmanın 9 doğal yöntemini sizler için yazdı:

Akupunktur

Bel ağrısı için akupunktur, konvansiyonel terapinin başka formlarını tamamlama açısından canlı kanıtlara sahip. Toplam 6 bin 359 hastayla yapılan 23 klinik çalışmanın analizinden sonra, meslek sahipleri, bel ağrısında akupunkturun hiç bir tedavi almamaktan daha pozitif bulunduğu meselesi için ılımlı kanıtlar bulunduğu neticesine vardı. Bu alandaki çalışmalar sürüyor.

Peki, akupunktur nasıl tesir eder?

Geleneksel Çin tıbbına nazaran ağrı, gövde boyunca enerjinin geçtiği yolların blokasyonu neticesinde meydana gelir. Bu görünmez yollara akupunktur iğneleri batırıldığında enerji blokajı kaldırılır. Akupunktur tabii ağrı kesici bulunan opoidlerin salınımını etkileyebilir, sempatik sinir sistemine sinyaller göndererek nörokimyasalları ve hormonları özgür bırakabilir.

Eğer akupunkturu denemek isterseniz, başlangıç şekilde haftada 1-3 seanslık planlama yapabilirsiniz.

Masaj terapi

Bilim dergisi Spine’da yayınlanan araştırmaya göre, araştırmacılar bel ağrısında masaj uygulanan 13 klinik çalışmayı derledi. Çalışmanın yazarları subakut ve kronik bel ağrısında, bilhassa egzersiz ve hasta eğitimi ile kombine edilirse masajın hastalar için tesirli olabildiği neticesine vardı.

Masaj terapi tıpkı sürede anksiyete ve depresyonla ilgili kronik ağrıyı da azaltabilir. Masaj terapi, hamilelik esnasında bel ağrısı için uygulanan en popüler tabii tedavi şeklidir.

Kayropraktik

Bel ağrısı, şahısların bir karyopraktiktisti en sık ziyaret etme sebebidir. Kayropraktik doktorları mafsal hareketliliğini restore edebilmek için spinal mobilizasyonu kullanırlar. Kas yaralanması, burkulma, inflamasyon ve ağrıyla kısıtlanan eklemleri kontrollü bir efor uygulayarak maniple eder. Manipulasyonun ağrıyı ve adale gerginliğini azalttığı ve iyileşmeyi hızlandırdığına inanılır.

Journal of Manipulative Physiological Therapeutics isimli dergide yayınlanan bir derleme çalışmasına nazaran karyopraktik tedavi; akut, subakut ve kronik bel ağrısı bulunan hastalarda spinal manipulasyonla semptomları azaltmayı ve fonksiyonu geliştirmeyi amaçlıyor. 64 klinik meslek ve 887 dökümanın incelenmesiyle yapılmış bu derlemede; yazarlar karyopraktik tedavisinin egzersizle kombine edilmesinin, neticeleri hızlandırdığı, geliştirdiği ve ileri dönemdeki bel ağrılarına karşı koruyucu bulunduğu neticesine vardılar.

Vitamin D

Kronik adale ağrısı D vitamini eksikliğinin bir semptomu olabilir. The British Medical Journal’da yayınlanan araştırmaya göre, D vitamin seviyesi düşük bulunan hastalarda D vitamin takviyesinin, bel ağrısında klinik şekilde iyileşme sağladığını göstermiştir.

Temel besin maddesi şekilde kimi gıdalarda (zenginleştirilmiş süt yada küçük kemikli balıklar gibi) bulunur, D vitamini güneşin ultraviyole ışınlarına maruz kaldıkça gövde vasıtası ile tabii şekilde üretilir. Ama gün boyunca yiyeceklerden ve güneşten önerilen miktarda D vitamini almak zorlaştığından, çok sayıda deneyimli D vitamini seviyenizi ek besin alarak yükseltmenizi tavsiye ediyor.

Anti-İnflamatuar bitkiler

Bel ağrısının gelişiminde inflamasyonun rol oynadığı anlaşıldığından beri, kimi bitkilerin anti inflamatuar etkilerinin bel ağrısında pozitif olabildiği düşünülüyor.

Örneğin; ak söğüt kabuğu, aspirin gibi nitelikleri itibarıyla ağrıyı rahatlatabilir.  Beyaz söğüt kabuğunda bulunan, Salicin şekilde adlandırılan madde, bedenin salisilik asit salınımını artırır (Benzer şekilde Aspirin de vücutta salisilik asit salınımını artırır). Salisilik asitin, ağrıyı ve inflamasyonu azaltmanın aktif bir bileşeni olduğuna inanılır.

Bel ağrısı tedavisinde uygulanan başka bir bitkide; şeytan pençesidir. (devil’sclow) Şeytan pençesi, arasında anti inflamatuar kimyasal bileşenler bulunan harpagonsit içerir.

2007’ de Spine dergisinde yayınlanan bir derlemede, hem ak söğüt kabuğunun hem de şeytan pençesinin ağrıyı azaltmada plasebodan daha tesirli bulunduğu bulunmuştur. Derlemedeki çok sayıda çalışmanın nitelik anlamında güçsüz olması dolasıyla; bu bitkilerin kullanımının standart tedaviyle karşılaştırılması ile ilgili daha çok meslek yapılması gerekiyor.

Magnezyum

Magnezyum vücutta azami bulunan 4. mineraldir. 300’den çok biyokimyasal reaksiyonda bulunması nedeniyle, normal adale ve sinir fonksiyonlarını sürdürmeye, yürek ritmini sabit tutmaya, bağışıklık sistemini desteklemeye ve kemik gücünün korumasına destekçi olur. Magnezyum bununla beraber kan şeker düzeyinin düzenlenmesine, kan basıncının düzenlenmesine destekçi olur ve tıpkı sürede enerji metabolizmasında ve protein sentezinde de görevlidir.

2001 de Journal of Trace Elements in Medicine and Biology’de yayınlanan bir çalışmaya göre, çalışmadaki kronik bel ağrısı bulunan 82 hastanın 76’sında mineral takviyesiyle ağrılarında düşüş gözlenmiştir. Ek olarak, takviyelerin magnezyum seviyesini %11 oranında artırdığı bulunmuştur.

Vitamin B12

2000 yılında European Review for Medical and Pharmacological Sciences’da yayınlanan bir çalışmaya nazaran bel ağrısı bulunan hastalara B12 vitamin enjeksiyonunun etkinliği ve güvenilirliği incelenmiştir. 60 hastanın dahil bulunduğu çalışmada, B12 vitamini enjekte edilen hastalarda istatistiksel şekilde ağrıda mühim oranda düşüş görülmüştür. Aynı sürede plasebo saha kişilerden daha az ilaç kullanılmıştır.

Çalışmalar, B12 vitamininin oral yoldan tablet şekilde ve nazal yoldan sprey şekilde alınmasını da tesirli olduğunu göstermiştir.

Tai Chi

Tai Chi; yavaş ve zarif hareketleri içeren, meditasyon ve derin solunumu kapsayan savaşa özgü, eski bir sanattır. Stresi azalttığı düşünülmesine rağmen, tai chi çok aşırı az çalışmada kronik ağrısı bulunan kişide pozitif bulunduğu bulunmuştur.

Balneotherapy

Ağrıyı azaltmada en eski terapilerden birisi bulunan balneoterapi; mineralli su ve ılık su banyosunu içeren bir çeşit hidroterapi yöntemidir.

2006 yılında Rheumatology’de yayınlanan bir çalışmada; araştırmacılar bel ağrısı tedavisinde balneoterapinin kullanıldığını göstermiştir. 5 klinik çalışmaya bakıldığında, yazarlar balneoterapinin bel ağrısı bulunan hastaların tedavisindeki etkilerinin ‘umut verici’ olduğunu raporlamışlardır. Destekleyici bilginin sınırlı olması nedeniyle, araştırmacılar balneoterapi ve bel ağrısı üstüne kocaman ölçekli çalışmalar yapılmasını önermektedir. Yine de; yürek problemleri olanlar balneoterapiyi deneyimli ayrımı olmaksızın kullanmamalı.

Kaynak: HABER7.COM

Haber Azim Güncel Ajans Haberleri
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Botoks SGK Tedavi Listesinde Yerini Aldı
Estetik olarak değil, tedavi olarak yapılacak olan Botoks, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunun, 11. Dairenin...

Haberi Oku