Sağlık:
Eczacılar iyi bir

Haberazim.com Güncel Ajans Haberleri

Sağlık Bakanlığının hazırladığı kılavuza göre, iyi bir hizmet için eczacının tüm hastalarına eşit davranması, hizmeti bilfiil sunması, meslektaşlarını rakip görmemesi ve haksız rekabete sebep olacak davranışlarda bulunmaması gerekiyor.

Hastaya ilacı verilirken eğitim durumu göz önünde bulundurulacak, eczacı hastasına karşı iyi bir dinleyici olacak, teknik ve tıbbi terimler kullanmaktan kaçınacak, basit, açık, kolay ve anlaşılabilir bilgi verecek.

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumueczaneler, eczacılar ve diğer personeli kapsayan 'İyi Eczacılık Uygulamaları Kılavuzu' hazırladı.

Kılavuz, eczanelerde verilen hizmetlerin kalitesinin artırılmasını, hastaların tedaviye uyum göstermesini, yanlış ilaç ve doz seçimi sonucunda yaşanan sıkıntıların, akılcı olmayan ilaç kullanımının önüne geçilmesini, doğru ve müsait dozda ilaç kullanmak hakkında hekimlerle işbirliği arasında bulunulmasını ve iyi eczacılık uygulamalarının geliştirilmesini amaçlıyor.

Kılavuza göre iyi eczacılık uygulamaları eczacının önce hasta sağlığını gözetmesini, akılcı ilaç kullanmak hakkında toplumsal farkındalığın oluşturulmasını, bilgi ve şuur seviyesinin artırılmasını, ilaç ve başka sıhhat ürünlerinin hasta mağduriyetine yol açmayacak biçimde temin edilmesini, hastaya sunulan ilaçların kullanımının izlenmesini, hastanın ilaçlardan en çok biçimde faydalanması için bilgi ve danışmanlık hizmetinin verilmesini gerektiriyor.

İyi eczacılık uygulamaları, eczacının görevini yürütürken hayata ve kişiye karşı saygıyı ön planda tutması, hastanın hususi hayat ve mahremiyetini koruması, sıhhatli olma vaziyeti ve hayat kalitesinin artırılması, cemiyet sağlığının korunması, hijyen, sorunların önlenmesi konularında toplumu bilinçlendirmesi, ilgili kurumlarla ve başka sıhhat profesyonelleriyle işbirliği yapmasıyla mümkündür olabilecek.

Eczacı, gözlemlediği ve ya hastalar veya başka sıhhat profesyonelleri yönünden iletilen taraf etkileri, ilaçların doktorun önerisi dışında kullanımını veya suistimalini, gebelik ve emzirme zamanında ilaç kullanımını, doz aşımını, kullanım hatalarını, düzmece ürün şüphelerini direk ve ya il sıhhat müdürlükleri vasıtası ile Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumuna bildirecek.

Eczacı ayrıca, toplumu hastalık riskleri hakkında bilgilendirme, risklerden korunma yollarını açıklama, riskli insanları belirleyip erken tanı ve tedavi için doktora yönlendirme bu şeklinde ciddi roller üstlenerek koruyucu sıhhat hizmetine katkıda bulunacak, tüm hastalara eşit davranacak, hizmeti hastaya bilfiil sunacak, mesleğin itibar ve haysiyetine marjinal olarak, açık veya saklı herhangi bir biçimde hileli veya muvazaalı anlaşmalar yapamayacak, meslektaşlarını rakip şekilde görmeyecek ve haksız rekabete sebep olacak davranışlarda bulunamayacak. 

Eczanelerin özelliği

Eczacının başka sıhhat mesleği mensupları ve bilhassa doktorlarla ilişkileri, karşılıklı itimat bünyesinde yürüyecek, eczacı, tabip ve ya herhangi bir şahsı vasıtası şekilde kullanmayacak, hastanın dilediği eczaneyi serbestçe seçmesine mani olmayacak.

Hastaya ilacı verilirken eğitim durumu, yaşı ve konulan tanı dikkate alınacak, eczacı reçetedeki eksik, yanlış, anlaşılamayan hususlar için doktorla temasa geçecek, hastalarına karşı iyi bir dinleyici olacak, hastayla görüşme esnasında teknik ve tıbbi terimler kullanmaktan kaçınacak, verdiği bilginin basit, açık, kolay ve anlaşılabilir olmasına dikkat edecek, bu bilgilerin tedavi açısından önemini vurgulayacak, vitrinlere reklam asılamayacak, promosyon amaçlı ilaç satışı yapılamayacak.

Kaynak: AA

Haber Azim Güncel Ajans Haberleri
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Botoks SGK Tedavi Listesinde Yerini Aldı
Estetik olarak değil, tedavi olarak yapılacak olan Botoks, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunun, 11. Dairenin...

Haberi Oku