Sağlık:
Güzel gülüş mutlu ediyor!

Haberazim.com Güncel Ajans Haberleri

Diş Hekimi Arzu Yalnız Zogun, bireyin mesleğine, sosyal özelliğine ve karakterine müsait gülüşü tasarlamanın kullanmakta olanları mesut ettiğini söyledi.

Zogun, “Beklentileri karşılayan diş tasarımı, bireyin imajını doğru bir biçimde yansıtıyor. Diş hekiminizin size hususi diş tasarımıyla uygulayacağı 'vizajizm' ile kendinizi daha doğru anlatım edebilirsiniz” dedi.

Diş Hekimi Arzu Yalnız Zogun, Diş estetiği şekilde tanımlanan 'vizajizm' meselesinde yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Vizajizm’in sözcük manası 'yüz' demektir. (Fr. visage) mimaride ve saç tasarımında da uygulanan bir kelimedir. Güzelliği bir bütün şekilde düşünüp gülüşü de bireyin karakteri, yüz, dudak şekli, sosyal özelliğine oranla tasarlamaktır. Vizajizm tasarımında; bireyin psikolojik yapısı ve alışkanlıklarının yanı paradigma saç çeşidi dahi çalışmaya dahil edilir. Kişinin mizacına uygun, ona hususi bir gülüş tasarlamaktır. Bugün dünyada diş hekimliği, tıbbın teknolojiden maksimum faydalanan ve devamlı takip edip yenilenen bir dalıdır. Biz de bu teknolojinin nimetlerinden yararlanıyoruz. Diş hekiminin, estetik uzmanı, laboratuarın, teknik ekibin vb. bütün bu konu meselesinde çalışanların katkısını içeren bir multidisipliner yaklaşımla vizajizm yapıyoruz.

DİŞ ESTETİĞİNDE “HAUTE COUTURE”

Haute couture, bilindiği üzere bireyin hususi zevkine oranla üretilmiş, hususi tasarım kıyafet anlamına gelen Fransızca bir moda terimdir. Biz bu kavramı “kişiye hususi diş tasarımı” şekilde kullanıyoruz. Kişinin mesleğine, sosyal özelliğine ve karakterine müsait gülüşü tasarlamak kullanmakta olanları mesut ediyor. Beklentileri karşılayan diş tasarımı, bireyin imajını doğru bir biçimde yansıtıyor. Haute couture dişlerle, katı görünüşlü birisi daha sempatik algılanabildiği gibi, sempatik görüntülü birisi de otoriter algılanabiliyor. Yani diş tasarımınız katı veya yumuşatılmış hatlar içererek hariç görünüşünüzü isteğiniz doğrultusunda değiştirebiliyor. Bu yöntemde ciddi bulunan sizin duygularınızın karşı tarafı doğru bir biçimde yansıtılmasıdır.

GÜLÜŞ TASARIMI

Gülüş tasarımına başlamadan evvela hastayla bir ön görüşme yaparız. Ön görüşmede hastanın kişiliği, sosyal durumu, gülümsemesinde nelerden memnun bulunmadığı konuşulur. Bu evrede her iki tarafında birbirine itimat duyması ve dürüst olması, gerçekleştirilecek tasarımın beklentileri karşılaması açısından önemlidir. Yapılan araştırmalar doğrultusunda bir planlama yapılır. Alınan ölçü, fotoğraf çekimi, video kayıtları değerlendirilir, nihai bir neticeye varılır. Bu netice hasta ağzına prova halinde uygulanır ve o prova üstünden hastanın yüzüne yakışan en doğru diş boyu, diş dizilimi, diş rengi saptama edilir. Dişlerin üç boyutlu ön görüntüsü hasta sunulmakta ve tedaviye başlanır. Hastalar meselesinde elde edilen bütün bilgiler yapılacak tedavide kullanılır. Klinikte çekilen fotoğrafların yanı paradigma bireyin gündelik hayattaki mimiklerini de belli eden hususi albümündeki fotoğraf karelerini incelemek tasarımın başarısına destekçi olur. Kişiye en müsait tasarım için yüzün bütünü değerlendirilir; alın, burun, dudak, çene ve dişlerdeki nispet gibi... Bu uygulamayı maksimum gülüşünden memnun olmayan, gülüşünün güzelliğini tam yansıtmadığına inanan, dişleri aşınmış, bütün dişlerini kaybetmiş, fena kaplamalara sahip, sorunsuzca gülemeyen, ağzını kapatarak gülen vb. insanlar tercih ediyor. Ağız sağlığı ve güzelliği şahısların psikolojisi üstünde de direkt etkilidir. Güzellik ve kendine itimat bir bütündür. Kişisel gelişimine ve güzelliğine kazanç oluşturan her insanın, gülüşünü de dikkate alması gerekir. Topluluk içinde ağzını eliyle kapatmadan rahatlıkla gülebilmek insana olağanüstü bir özgüven kazandırır. Gülüşlerini sorunlu bulup özgüven eksikliği yaşanlar, gülüş estetiği yaptırdıktan sonra özgüvenlerine kavuşuyorlar.

DİŞ SAĞLIĞINI VE ESTETİĞİNİ KORUMAK İÇİN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Diş sağlığı; dişlerin çürümeden uzun seneler boyunca duru ve bakımlı tutulma durumudur. Diş sağlığınıza ciddiyet eda etmek gövde için de gereklidir. Bazı diş hastalıkları; iç organlara kadar ilerleyebilmektedir. Mutlaka altı ayda bir periyodik şekilde dişçimizi ziyaret etmeliyiz. Düzenli diş fırçalama, diş ipi ve ağız duşuyla dişlerin arasının temizlemesi gerekir.

Fırçanın ve diş ipinin kullanması ile ilgili daha çocuk yaşlarda bilinçlendirilmek gerekir. Burada da ebeveynlerin tutumu fazla fazla önemli, süt dişleri deyipgeçmemeli. Dişlerde görülen en küçük siyahlanma dahi ciddiye alınmalı. Her hastalıkta bulunduğu bunun şeklinde diş tedavilerinde de erken tanı fazla fazla önemlidir, bu biçimde diş kayıplarının önüne geçilebilir.” 

Kaynak: IHA

Haber Azim Güncel Ajans Haberleri
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Botoks SGK Tedavi Listesinde Yerini Aldı
Estetik olarak değil, tedavi olarak yapılacak olan Botoks, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunun, 11. Dairenin...

Haberi Oku