Sağlık:
İlaç Harcamaları artık denetim altında
 Sağlık Bakanlığı 2015 programı çerçevesinde  ilaç ve tıbbi cihazların kalitesi, kullanımı ve bunlara yönelik harcamaların etkinliği kontrol edilecek..

E-Reçete'nin yaygınlaşmasıyla beraber izleme ve değerlendirme sisteminin tüm hekimleri kapsamasına yönelik çalışmalara devam edilecek. 

PDEÖ Sistemine ek göstergeler eklenecek
Veriye ve kanıta dayalı politikalarla desteklenen, erişilebilir, nitelikli, maliyeti etken ve sürdürülebilir bir sıhhat hizmet sunumu ana alınacak.

Bu maksata ulaşmak için evvela koruyucu sıhhat hizmetleri güçlendirilecek, birinci basamak sıhhat hizmetleri etkinleştirilecek; altyapı ve sıhhat personeli gereksinimi karşılanacak ve memleket genelindeki dağılım dengelenecek ve akılcı ilaç kullanım mekanizmaları oluşturulacak.

Bu kapsamda, Sağlık Bakanlığı ve üniversite hastanelerinde performansa dayalı ek ödeme sistemine sağlık hizmetinin kalitesi ve etkinliğine ait göstergeler eklenecek. Bunun için Sağlık Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu ve üniversitelerle Aralık 2015'e kadar işbirliği yapılacak.

Performansa Dayalı Ek Ödeme Sistemine (PDEÖ) verilen hizmetin etkinliğinin ve hizmete ait algının ölçülebileceği nitel göstergelerin de eklenmesi için ilgili mevzuatta değişiklik yapılacak.

Acil sıhhat hizmetleri güçlendirilecek
Acil sıhhat hizmet sunumu kapsam ve kapasite olarak güçlendirilecek. Bunun için Sağlık Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı, belediyeler, Sahil Güvenlik Komutanlığı ile müşterek çalışacak.

Bu kapsamda, acil sıhhat istasyonları kalite ve nicelik açısından iyileştirilecek; kara, deniz ve hava ambulans hizmetleri güçlendirilecek.

Merkezi Hastane Randevu Sistemi yaygınlaştırılacak
Öte yandan, sıhhat hizmet sunumunda klinik müdahalelerin etkililiğini, hasta ve sıhhat çalışanlarının güvenliği ve memnuniyetini dikkate sektör yaklaşımlar geliştirilecek.

Merkezi Hastane Randevu Sisteminin (MHRS) kullanımı memleket geneline yaygınlaştırılacak. Bunun için RTÜK ve TRT ile işbirliği yapıcak bulunan Sağlık Bakanlığı sebebi ile sistemin kullanımında yaşanan hastalıkların tespiti ve toplumsal algıyı ölçmek amacıyla bir inceleme projesi hazırlanacak. Her çeşit görsel ve basılı materyal ile sistemin kullanımı tanıtılacak ve yaygınlaştırılacak.

Ulusal standartlar geliştirilecek
Hizmet kalitesinin artırılması, hasta ve çalışan güvenliği ile memnuniyetinin sağlanması amacıyla klinik kalite programı ile hizmet sunumuna yönelik ulusal standartlar geliştirilecek.

Bu kapsamda, sağlıkta kalite standartları setleri geliştirilecek, Sağlık Bakanlığınca akreditasyon sistemi oluşturulacak ve hizmete alınacak. Üç yeni sağlık olgusunda kalite göstergeleri geliştirilecek.

Sağlık İnsan Kaynakları Stratejik Planı tamamlanacak
Sağlıkta insan gücü, demografik gelişmeler ile uzun vadede gereksinim duyulacak yeni meslekler de dikkate alınarak nicelik ve kalite şekilde geliştirilecek.

Sağlık İnsan Kaynakları Stratejik Planı tamamlanacak. Bunun için Sağlık Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Devlet Personel Başkanlığı, YÖK, üniversiteler işbirliği yapacak.

Sağlık kuruluşlarının amaç nüfus, hizmet bölgesi, fiziki bina ve hizmet sunum niteliklerini ana sektör ve somut hedefleri içeren personel dağılım planı güncellenecek ve Sağlık İnsan Kaynakları Stratejik Planı yeni sağlık mesleklerini de içerecek şekilde tamamlanacak.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Botoks SGK Tedavi Listesinde Yerini Aldı
Estetik olarak değil, tedavi olarak yapılacak olan Botoks, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunun, 11. Dairenin...

Haberi Oku