Sağlık:
İlaç tüketiminde yükselme Avrupa'yı geçti

 MHP Başkent Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri’nin sual önergesine Sağlık Bakanı’nın verdiği cevap , 11 senede ilaç tüketimindeki artışı ortaya koydu.

Sağlık Bakanı, ilaçların tüketim verilerinin değerlendirmesi amacıyla hizmet veren IMS’ten temin edilen, J0 ATC kodlu sistemik kullanılan antimikrobiyallere ilişkin tüketim verileri hakkında veri (bilgi) verdi.

Buna göre 2002’de yekün pazar 698 milyon 700 bin 580 kutu, J0 Pazarı (antiviral, antifungal ve aşılar hariç) 125 milyon 354 bin 40 kutu, 2012’de yekün pazar 1 milyar 768 milyon 731 bin 664 kutu, J0 Pazarı 216 milyon 44 bin 736 kutu oldu. Sağlık Bakanı’nın verdiği bilgiye göre 1 günde bin kişiye düşen antibiyotik tüketim miktarı Avusturya’da 14, dokuz , Belçika’da İkinci ,4 Bulgaristan’da 18,2, Almanya’da 14, beş , İngiltere 18,6.

-AVRUPA’DAN YÜKSEK-
Sağlık Bakanı, 2011 senesi Türkiye için ilaç tüketim verileri ile gercekleşen çalışmaya göre sistemik kullanılan anti bakteriyellerin 1 günde bin kişiye düşen tanımlanmış günlük doz olarak ifade edilen tüketim miktarının 42, İkinci olarak bulunduğunu belirtti . Sağlık Bakanı, bu durumun Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığında tüketimin çok fazla yüksek olduğunu belirtti . Sağlık Bakanı, memlekette antibiyotik tüketiminin Avrupa ortalamalarının üzerinde olmasının sebeplerinin; iklim, coğrafya, sosyokültürel faktörler, halkın hekime yönelik ilaç talebi ve baskısı, uygunsuz ilaç kullanım alışkanlıklarının sürdürülmesi, halkın antibiyotik tüketimi hususunda farkındalığının ve veri (bilgi) düzeyinin yetersizliği, halkın sıhhat hizmetine ve ilaca erişiminin basit olması, hekimlerin klinik rehberlere uygunsuz reçeteleme davranışında bulunmaları olarak sayılabileceğini açıkladı . Tüm dünyada olduğu gibi memlekette de akılcı olmayan ilaç kullanımının halk sağlığını etkileyen ciddi bir arıza olduğunu ifade eden Sağlık Bakanı, “Akılcı İlaç Kullanımı Ulusal Eylem Planı 2014-2017” hazırlandığını ve bu planın içerisinde bulunan “Akılcı Antibiyotik Kullanımının Sağlanması”nın mühim çalışma alanlarından bir tanesi olduğunu belirtti .
Anahtar Kelimeler
AvrupaIlaçYükseliş
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Az Yiyenler Dikkat ! Kilo Alabilirsiniz
Önemli proteinlerin hücre zarına bağlanmasında kilit rol oynuyor. Ancak son oraştırmalar ortaya çıkardı...

Haberi Oku