Sağlık:
Kakao Hafıza kaybına çözüm bulundu
 ABD'de uzmanlar tarafından gerçekleştirilen hafıza ile ilgili araştırmanın raporunda ilginç bilgilere varıldı. ABD'de yapılan araştırma, kakaodan çıkarılan flavanol maddesinin yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan hafıza kaybını giderilebileceğini gösterdi.

Columbia Üniversitesi Tıp Merkezi’nden (CUMC) bilim insanlarının yaptığı araştırma, yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan hafıza kaybının beynin belirli bir bölgesindeki değişikliklerden kaynaklandığını ve besin takviyesini içeren bir müdahaleyle düzeltilebileceğini gösteren ilk çalışma olması açısından önem taşıyor.

Taub Enstitüsü’nden Dr. Adam M. Brickman’ın başkanlığında yapılan araştırma, Nature Neuroscience adlı bilimsel derginin yanı sıra CUMC’un internet sitesinde yayımlandı.

Yaşları 50 ila 69 olan 37 sağlıklı hasta üzerinde 3 ay süren araştırmada bir gruba günde 900 miligram yüksek flavanol, diğer gruba ise günde 10 miligramlık düşük flavanol içeren diyet uygulandı.

Araştırmanın sonunda yaplan 20 dakikalık şekil tanıma testinde, yüksek flavanol takviyesi alan grubun diğer gruba göre önemli ölçüde başarılı olduğu görüldü.

Araştırma ekibinin kıdemli üyesi Nöroloji Profesörü Scott. A. Small, bellek testine ilişkin yaptığı açıklamada, “Çalışmanın başında 60 yaşındaki kişilerin hafıza özelliklerini taşıyan katılımcıların hafızaları 3 ay sonunda 30-40 yaş hafızasına erişti” dedi. Small buna karşılık buldukları sonucun aynı araştırmanın daha geniş bir grup üzerinde tekrarlanarak teyit edilmesinin ardından bilimsel bir değeri olabileceği uyarısında bulundu.

Small tarafından daha önce yapılan araştırma ile insan beynindeki gyrus dentatus adı verilen bölgede yaşlanmayla ilgili değişiklikler olduğu belirlenmişti. Ancak bu araştırmada, yaşlanmaya bağlı hafıza kaybının bu değişikliklerin bir sonucu olarak mı meydana geldiği belirlenememişti.

FLAVANOL İNSAN BEYNİNİ NASIL ETKİLİYOR?


Özel olarak geliştirilmiş beyin görüntüleme cihazlarının kullanıldığı yeni çalışmadaysa araştırmacılar daha önce farelerdeki gyrus dentatus bölgesindeki nöral bağlantıları geliştirdiği ortaya çıkarılan flavanol maddesinin insan beynindeki etkilerini yakından gözlemleme imkanına kavuştu.

Söz konusu bölgedeki kan hacmini yeni geliştirilmiş özel cihazlarla ölçerek yaptıkları araştırmanın sonucu hakkında bilgi veren Brickman, “Katılımcıların beyinlerini görüntülediğimiz zaman flavanol içeren içecekler tüketen katılımcıların beynindeki gyruz dentatus bölgesinin fonksiyonları üzerinde fark edilebilecek değişiklikler olduğunu gördük” dedi.

Yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan hafıza kaybı, öğrenme ve kavrayış yeteneklerinde ortaya çıkan azalmalar olarak tanımlanıyor. Erişkinliğin erken evrelerinde görülen bu normal durum 60’lı yaşlara kadar yaşam kalitesi üzerinde fark edilebilir bir değişiklik yaratmıyor.

Hafıza kaybının sebebleri.

Hafıza kaybı yaşanmaması için uzun süre havasız ve kapalı ortamlarda bulunmamak çözüm olabilir.


Gün boyunca temiz ve taze havanın girmediği bu ortamlar birçok hastalığa hatta ölüme davetiye çıkarıyor. Havasız kalınan ortamlarda pencere açmayı birçok insan havalandırma olarak görüyor. Oysa ihtiyaç duyulan taze hava için iç hava kalitesinin (İHK) yükseltilmesi gerekiyor. Bir insan yemek yemeden haftalarca, su içmeden günlerce ancak havasız sadece birkaç dakika yaşayabilir. Bu nedenle kirli hava solumakla büyük bir tehdit altındayız. 
 
Bir insanın yemek yemeden haftalarca, su içmeden günlerce ancak havasız sadece birkaç dakika yaşayabileceğinin altını çizen AFS Boru Sanayi A.Ş Yurtiçi Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Bahadırhan Tari, insanların soluduğu havanın kalitesi konusunda aldığı besinler ve içtiği su kadar özenli ve seçici olmadığını açıkladı.
Gün boyu solunan hava miktarının aynı zaman içerisinde alınan su miktarının kat kat üzerinde olduğunu belirten Tari, iç hava kalitesi ile ilgili şunları söyledi:  “ İç hava kalitesi (İHK), kapalı ortamlarda solunan havanın ne kadar iyi ya da kötü olduğunu gösteren ölçüttür.  Kötü İHK, hastalık ve üretkenlik kaybına yol açabilir. ABD’de yapılan bir çalışma, kısa süreli hastalıklarının yüzde 57’sinin iç hava kalitesi bağlantılı olduğunu göstermiştir. Görülen belirtiler; anlık hafıza kaybı başta olmak üzere boğaz kızarıklığı, göz sulanması, baş ağrıları, halsizlik ve yorgunluk olarak sıralanıyor.” 
Kötü iç hava kalitesinin anlık hafıza kaybının başlıca nedenlerinden biri olduğunu söyleyen Tari, şunları kaydetti:  “Kötü iç hava kalitesi; anlık hafıza kaybı, yorgunluk, isteksizlik, konsantrasyon bozukluğu gibi şikayetlere neden olabiliyor. Bu tip şikayetler havalandırma kanallarının düzenli olarak dezenfekte edilmesiyle önlenebilmektedir.” dedi.

Stres, kaygı veya depresyon, unutkanlık, kafa karışıklıkları, konsantrasyon güçlüğü ve günlük aktiviteleri yapabilme kabiliyetinden alıkoyan diğer tüm sebeplerin hafıza sorunlarına neden olabileceğini dile getiren Tari, “Sürekli olarak aynı soruyu sormak, konuşurken sık sık kullanılan kelimeleri unutmak, kelimeleri karıştırmak, benzer işlemleri daha uzun sürede tamamlamak, nesneleri yanlış yerlere koymak, yürürken veya araba kullanırken bilindik yerlerde kaybolmak, davranışlarda gözlenen ani değişimler, belirli yönergeleri takip etme kabiliyetini kaybetme vb. hafıza kaybının belirtileri arasındadır.” dedi.
 
Toplumsal Bilinç Artırılmalı

İç ortam hava kirliliğinin engellenmesinde en önemli konunun, toplumsal bilincin arttırılması olduğunu belirten Tari, iç hava kalitesine ilişkin görüşlerini şöyle açıkladı: “Pencere açarak yeterli havalandırma sağlanamaz. İç hava kalitesi standartlarının oluşturulması önemli bir basamaktır. Alınabilecek önlemlerin başında ise iyi havalandırma geliyor. Evlerde Greenguard sertifikalı düşük emisyona sahip ürünlerin tercih edilmesi iç ortam hava kalitesini yükselterek daha sağlıklı bir iç ortam oluşturulmasını sağlayacaktır.”

İç Hava Kalitesinin Çözümü: Mekanik Havalandırma
 
İç hava kalitesi problemlerinin en etkili çözümünün mekanik havalandırma olduğunu söyleyen Tari, sözlerini şöyle devam ettirdi: “Gündelik hayatta kullandığımız parfüm, saç spreyi, mobilya cilaları, temizlik malzemeleri, yapıştırıcılar, ocaklar, hobi ve sanat malzemeleri, halı ve iplik boyaları vb. kaynaklar ihtiyacı karşılarken iç ortam havasını azaltıyor. Bu ihtiyaçları hayatımızdan çıkarmadan, onların kirlettiği havayı temizlemenin yolu ise mekanik havalandırmadan geçiyor. 
 
İyi tasarlanmış ve uygulanmış bir mekanik havalandırma sisteminin iç ortam hava kirleticilerinin olumsuz etkilerini ortadan kaldırdığını kaydeden Tari; soluduğumuz hava, kirleticiler, iç hava kalitesi ve mekanik havalandırma konularında uzman kişiler tarafından eğitim alınması gerektiğini vurguladı.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Botoks SGK Tedavi Listesinde Yerini Aldı
Estetik olarak değil, tedavi olarak yapılacak olan Botoks, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunun, 11. Dairenin...

Haberi Oku