Sağlık:
Meme kanseri tedavisinde ROLL ü büyük

 
Meme kanseri tedavisinde umut verici gelişmeler var.

 
DEÜ Hastanesinde geliştirilen ve bilinenyöntemlere ek olarak genişletilmiş ROLL(radio-guided occult lesion localization) isimli yeni bir tedavi uygulamaya girdi. Yöntem cerrahi, nükleer tıp ve radyoloji uzmanlarından oluşan ekip gerektiriyor. Kadınlarda en sık rastlanan kanser türü olan meme kanseri erken teşhisinde başvurulduğunda olumlu sonuç almak mümkün. Fakat erken teşhiste zorluklar görülebiliyor.

Bu zorluklar, radyolojik incelemede beliren küçük tümörün cerrahidebulunup çıkartılmasından ya da örneklenmesinden dolayı oluyor.  Hastaya doğrudan telli biyopsi, vakumlu biyopsi, kalın iğne biyopsisi sonrası gerekirse telli biyopsi gibi çok farklı uygulamalar önerilmekte; hastalar kendisi için doğru olan tedavinin ne olduğu konusunda endişeliler. Aslında her bir yöntem kendi içinde doğru ve güvenilir haldedir. Asıl önemli nokta doğrular içerisinde daha doğrusunu kararlaştırmak. 

DEÜ Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalından Prof. Dr. Mehmet Ali Koçdor,erken evre kanserlerin teşhisindeki gerekli bilgileri şu şekilde anlattı:

"Memesinde kitle olduğu söylenen bir hastanın hangi biyopsi yöntemini tercih etmesi gerektiği konusunda basında yeterince bilgi yer almamaktadır. Erken teşhis olguların çoğunluğunda hastanın yakınması ya da hekimin müspet muayene bulgusu olmamaktadır. Yani çoğu zaman yalnızca mammografide saptanan, kanser kuşkulu bulgu söz konusu olmaktadır. Bu şekilde muayenede yeri belirsiz meme kanserlerine ya ultrasonla iğne biyopsisi ile tanı konulmakta veya kitle, kanca şeklinde özel bir telle işaretlenmekte, daha sonra hasta ameliyata alınarak meme kitlesi telle birlikte çıkarılmaktadır. Bu telcerraha kitleyi bulma konusunda kılavuz işlevi görmektedir. Ameliyatla kuşkulu kitlenin tamamen çıkarılması işlemi, diğer biyopsi yöntemlerine kıyasla daha garantilidir. Böylece hasta, kanser ya da selim olsun meme kitlesinden tamamen kurtulmuş olur. Ancak bu tip yönteme karar verirken deneyimli bir radyoloğun ve genel cerrahın birlikte hareket etmesi son derece önemlidir. Ülkemizde ilk kez Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi’nde uygulanan ROLL yöntemi de, telli biyopsi kadar güvenilir bir yöntemdir. Dünya genelinde de çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Yöntemin bazı teknik kolaylıkları ve üstünlükleri vardır. Burada kılavuz tel yerine zararsız dozda özel radyoaktif madde kullanılmaktadır. Daha az doku çıkarıldığından dolayı, memede biyopsi sonrasında estetik sorun oluşmamaktadır."

Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi’nde daha geliştirilen bu yöntemi Prof. Dr. Mehmet Ali Koçdor, Nükleer Tıp Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Recep Bekiş ve Radyoloji Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Pınar Balcı’dan oluşan ekip ile 2 erken evre meme kanseri hastasında uyguladı. ROLL tedavisiyle hem kanser kitleleri çıkarıldı hem de ameliyat sırasında özel gama kamera kullanılarak kanser yayılımı görüntülendi. Bu şekilde hastalar bir seferde meme kanseri ile ilgili tüm cerrahi işlemleri tamamlamış olurken aynı zamanda estetik açıdan da cerrahi işlem başarılı bir şekilde sonuçlandı.
Anahtar Kelimeler
KanserBüyükMemeRoll
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Az Yiyenler Dikkat ! Kilo Alabilirsiniz
Önemli proteinlerin hücre zarına bağlanmasında kilit rol oynuyor. Ancak son oraştırmalar ortaya çıkardı...

Haberi Oku