Sağlık:
Ömür Törpüsü Stres Hücrelere Zarar Veriyor
 Bir çok insan stres sorunuyla karşı karşıya kalırken bu durum sağlıklı olan hücrelerin ölümüne yol açıyor ve ilerleyen yıllarda strese bağlı olarak bazı hastalıkları tetiklediği belirtilirken bu durum insan yaşamının kısalmasına ve hastalıklı bir yaşam sürmesine neden oluyor. Stres'den nasıl uzak dururuz ?

Tıbbi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Mutlu Demiray, stresin kişide birçok hastalığa neden olduğunu söyledi.

Stres artığında ve kişi sinirlendiğinde vücutta değişiklikler meydana geldiğini belirten Demiray, şöyle konuştu:

"Bunların en önemlilerinden bir tanesi de hücrelerin duvarlarındaki enerjinin artışıdır. Hücre duvarındaki elektriksel enerjinin artması hücrelere zarar vermektedir. Uzun süre stres ve yüksek dozda sinire maruz kalındığında elektriksel enerji vücudumuzda birikir. Bu biriken enerjiyi hızla vücudunuzdan uzaklaştırmak zorundasınız. Enerji vücudunuzda kaldıkça hücrelerinize ve size zarar 

Stres savaşçısı yiyecekler 

Demiray, stres ve öfkenin kanser oranlarını artırmada önemli bir etken olduğunu dile getirdi.

Demiray, Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 2030 yılında 26 milyon insana kanser teşhisi konulacağının tahmin edildiğini söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü'nün kanserdeki artış nedenlerini ağırlıklı olarak, dış faktörlere, yaşlı nüfusun artmasına, tütün kullanımına ve artan obezite sorununa bağlandığını dile getiren Demiray, şunları kaydetti:

"Bu amaçla erken teşhise ve kanseri önlemeye yönelik daha fazla finansal kaynak ayrılması gerekiyor. Türkiye'de de kanser oranları yüksek şekilde seyrediyor. Ülkemizde her yıl 200 - 250 bin yeni kanser vakası çıkmakta. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre ise her 4 aileden biri kanser ile tanışacak."


Stresle başa çıkma yolları


Günlük hayatta yaşanan her şey strese yol açabiliyor, belirli orandaki stres de kişisel gelişimde yararlı olabiliyor. Ancak onun da fazlası ruh ve beden sağlığını olumsuz etkiliyor.

 Basit önlemlerle stresi kontrol altına almanın zor olmadığını belirten Uzman Psikolog Esin Çelik’e göre, stres kontorlünde önemli nokta stresin süreklilik kazanmasını önlemek. Zaman darlığı, önemli işlerin zamanında yetiştirilememesi, güven eksikliği gibi durumlar stres yapmak için yeterli nedenler. Çelik’e göre, stresi ortaya çıkaran şey genellikle; “yetiştirememek”, “yapamamak” ve “halledememek” düşüncelerine kapılmak.

Stresin belirli oranda yararlı olabileceğini vurgulayan Çelik, bu durumu 'olumlu stres' olarak adlandırıyor ve "Olumlu stres, yeni bir döneme geçişe uyum sağlarken yaşanan sıkıntılar olarak tanımlanabilir. İnsanlar kendilerini yeni bir yaşama hazırlarken stres yaşayabilir; ancak bu, beklenen bir durumdur. Olumlu stres insanların kişilik gelişimine katkıda bulunur” diyor.

Olumlu stres kaynakları


- Çocuk sahibi olmak, 
- Evlenmek, 
- İş yerinde terfi almak, 
- Şehir değişikliği yapmak olarak sıralayan Uzman Psikolog Esin Çelik, stresi kontrol altına almada kullanılacak yöntemleri ise şöyle sıralıyor:

STRESLE BAŞA ÇIKMANIN 12 YOLU 


1. Bazı durumların stres yaratacağı önceden bilinmeli ve bu durum kabul edilmeli. 
2. Spor yapılmalı, beslenmeye dikkat edilmeli, çok fazla kafein ve alkol tüketiminden uzak durulmalı. 
3. İş stresinden kaçınmak için önemli işler listesi yapmak uygun olabilir. Böylelikle, yapılması gereken acil işler ön sıraya konur ve geri kalan işlerin ise yetiştiği kadarı yapılır. 
4. Yapılmaktan hoşlanılmayan aktivitelerde başka alternatifler düşünülmelidir. Örneğin; market alışverişi yapmayı sevmeyen ve bu esnada strese giren bir kişi, bu işi başka bir kişinin yapmasını isteyebilir ya da internet yoluyla market alışverişi yapmayı tercih edebilir. 
5. Ev anahtarını sürekli unutan bir kişi bu durumdan dolayı sürekli stres yaşıyorsa, yedek anahtar yaptırarak, kullandığı her eşyada birer tane bulunmasını sağlayabilir. 
6. Mükemmeliyetçilik huyundan vazgeçilmelidir. 
7. Trafikte strese girenler yola çıkarken trafiğin olduğu fikrine alışmalıdır. Yoğun trafikte stres yaşayan kişiler; araç kullanmayıp toplu taşıma araçlarını tercih edebilirler ya da mesafe uzasa da daha sakin yollardan gitmeyi seçebilirler ve araçta müzik dinleyebilirler. 
8. Gün içinde bekleme sürelerinde cüzdan, çanta, evrak düzenlemek, çok uzun süredir görüşemeyip aramaya fırsat bulunamayan kişilerle telefonla görüşmek gibi daha önce ertelenen işler yapılabilir. 
9. Eve misafir geldiği zaman en iyi şekilde ağırlamak için stres yapmak yerine, beraber geçirilen zamanın daha sağlıklı ve kaliteli geçmesine özen gösterilmelidir. 
10. Karşılıklı ilişkilerde stresten uzak durmak için kişiler birbirlerini dinlemelidir. 
11. Stres karşısında mizah kullanılmalı yani sorunlar karşısında gülüp geçilebilmelidir. 
12. Kişi kendi kendini deşarj ettiği bir zaman dilimi ayarlayıp, hobi edinebilir.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Botoks SGK Tedavi Listesinde Yerini Aldı
Estetik olarak değil, tedavi olarak yapılacak olan Botoks, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunun, 11. Dairenin...

Haberi Oku