Sağlık:
Op. Dr. Orhan Alan, " Burnunuz tıkalı ise psikolojik'men yorgunsunuz
 Burun ameliyatları günümüzde en çok yapılan estetik operasyonların başında geliyor. Yüz güzelliğini vurgulamak adına kadın ve erkekler tarafından tercih edilen burun ameliyatları, her geçen gün gelişen tekniklerle daha çok kolaylaşıyor.


"Burun estetik ameliyatlarının temel amacının burunun önce içinin daha sonra dışının düzeltilmesinin önem taşıdığını söyleyen Op. Dr. Orhan Alan, estetik ameliyatı yapacak hekimi çok iyi seçmek gerektiğine dikkat çekti. Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Orhan Alan, insanlar için burunun ne kadar önemli bir organ olduğunu ve estetik ameliyatı hakkında bilgi verdi.

‘’Burun yüzümüzün tam ortasında olup, aynı zamanda fonksiyonları nedeniyle de çok önemli ve hayati bir organdır” diyen Orhan Alan; “burun estetiği, güzel ve yüze uygun bir burun şekli oluşturulması, aynı zamanda çok iyi fonksiyon gören bir burun meydana gelmesini de hedefliyorsa başarılı bir operasyon olur’’ dedi. Orhan Alan, burun fonksiyonlarını gözetmeden yapılan bir estetik ameliyatlar veya bunun tersi burnun şeklini bozan başarısız bir fonksiyonel ameliyatlar tekrar ameliyat gerektirdiğini söyledi. Bu nedenle güzel, sağlıklı ve güzel nefes alan bir burunla yaşamak isterseniz modern burun estetiği deneyimi olan cerrahlara kendinizi emanet etmelisiniz."Uzun, kısa, yamuk, geniş ya da küçük burunlar sadece kişinin yüz görünüşünü bozmakla kalmıyor çoğu zaman fıkralara, esprilere konu olarak sosyal hayatı da olumsuz yönde etkiliyor. Oysa artık yeni yöntemlerle burun ameliyatı olmak oldukça kolay.  KBB Uzmanı Op. Dr. Orhan Alan kullanılan tekniklerle burun ameliyatları sonrası yaşanacak sıkıntıların en aza ineceğini belirtti. Ve güzel burun kavramının doğallıktan geçtiğini söyledi.

Burun estetiği ameliyatının öncesinde neler yapılmalıdır?
Burun estetiği ameliyatı olmak isteyen kişilerin öncelikle hekim ile iyi bir iletişim kurmaları gerekmektedir. KBB Uzmanı Op. Dr. Orhan Alan, ameliyatın başarılı bir şekilde yapılması için, hastaların doktoruna bu konuda beklentilerini aktarması ve doktoru ile birlikte ortak kararlar alarak ameliyat için planlama yapılması gerektiğini belirtti. Solunum sorunundan veya diğer sağlık sorunları nedeniyle ameliyat uygulanmadığı sürece, estetik bir operasyon olarak değerlendirilmeli. 
Op. Dr. Orhan Alan, hastaların ameliyat öncesinde doktoruna solunum güçlüğü, alerjileri, kullanmakta olduğu ilaçları ve sigara alışkanlığı konusunda bilgi vermelerini önerdi. Kişinin bu ameliyattan beklentileri, ameliyat için olan endişeleri mutlaka bu aşamada görüşülmelidir.  Eğer hasta sigara içiyorsa, ameliyattan en az 10-15 gün önce bırakması gerekir. Bu önlem sigaranın dolaşım bozukluğuna neden olmasını engeller. Ayrıca ameliyat sonrasında yara yerlerinin çabuk iyileşebilmesi için Op. Dr.Orhan Alan sigara içilmemesini önerdi.

Burun estetiği ameliyatıyla istenilen ideal bir burun yapısına sahip olunur mu?
Kişiler hayallerinde kurduğu buruna sahip olmayı düşünmeden önce ameliyat öncesi burun yapısının mükemmel olmadığını göz önünde bulundurmaları gerekir. Fakat estetik öncesi burnun eksi haline göre istenilenler şekillendikten sonra beklentilerin dışına çıkılmamış olur. Yapılan ameliyattan memnun olan hastalar burunda yapılan değişimleri kabul etmiş ve fazla beklentisi kalmamıştır. Yeni burun şekilleriyle tatmin olan kişiler, ameliyat sonucunu sorun haline getirmezler. Ameliyatla yüz ifadesinde güzel bir görünüm gerçekleşse de, kişilerde yepyeni bir görünümü elde edemeyiz.  Ameliyattan önce burun yapısında az miktarda asimetri varsa, bu ameliyat sonrasında da aynı olacaktır diyen Op. Dr. Orhan Alan, bunun nedeni burnun her iki tarafının ameliyatla eşit hale getirilememesinden kaynaklandığını söyledi.

Burun estetiği ameliyatı nasıl yapılır?
Burun estetiği ameliyatı burun deliklerinden yapılan kesilerle gerçekleştirilir. Bu şekilde burun içinde, burun sırtında ve burun ucunda olan şekil bozuklukları düzeltilir. Ameliyatta hastanın sonrasında fazla şişlik ve morarma yaşamaması için, kemik ve kıkırdaklar kırılmadan ve titiz bir işçilikle şekillendirilir. Uygulanan anestezi genel, lokal ya da sedasyon yoluyla olabilir. Ameliyat sonunda burun deliklerine yerleştirilen tampon, burun sırtına koyulan alçı atelle ameliyat sonlandırılır. Burun estetiği ameliyatı genellikle 1-2 saat sürmekte ve hastalar aynı gün içinde evlerine dönebilmektedir. Ameliyat sonrasında yüzde şişme, burunda ağrı, baş ve kas ağrısı, halsizlik gibi şikâyetler görülebilir.

Burun estetiği ameliyatı sonrasında iyileşme süreci nedir?
Uygulanan burun estetiği ameliyatından sonra hastaların herhangi bir sorun yaşamaması halinde, aynı gün içinde ya da bir gün sonra evlerine gidebilir. Ameliyattan sonra oluşacak şişlik ve morluklar 3-4 gün içerisinde tamamen kaybolur. Bunun daha hızlı iyileşmesi için burun ve göz çevresine 2 gün süreyle belli aralıklarla buz uygulaması ve hasta yattığı zaman başını yüksekte tutması gerekiyor.

Ameliyat öncesinde yapılacak tetkiklerde bunlara dikkat edilmesi ve daha hassas bir çalışma yapılması gerekiyor.
Ameliyattan sonra hastaların işlerine dönmesinin 1 haftalık bir süreci kapsayabilir. Burun estetiği ameliyatı sonrasında iyileşme sürecinde fazla yatak istirahati yapılmasına gerek yoktur. Bu sebeple hastaların kendisini zorlamadan dolaşması ve hareket etmesi gerekir. Yapılan ameliyat sonrasında burnun gerçek şeklini görebilmek için bir kaç ay beklenmelidir.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Botoks SGK Tedavi Listesinde Yerini Aldı
Estetik olarak değil, tedavi olarak yapılacak olan Botoks, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunun, 11. Dairenin...

Haberi Oku