Sağlık:
Prof. Çağ Çal'dan 15 yıllık yaşam garantisi
 Prostat kanserinde tedaviyle 15 senelik yaşam garantisinin % 85 olduğunu söyleyen Üronloji Derneği Başkanı Prof. Çağ Çal, "Bu, adı kanser olan hiçbir türde böylesine rahat değil. Çünkü hastalığın doğal seyri çok farklı" ilerliyor dedi.

İSTANBUL - Üronkoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Çağ Çal, Dünya Üroloji Haftası etkinlikleri kapsamında, ürolojik hastalık ve kanser türlerine dikkati çekmek amacıyla düzenlenen basın toplantısında, prostat kanseriyle ilgili bilgilerin çok geliştiğini, erken teşhis konulan kişilerdeki tedavi başarı oranlarının da yüksek olduğu açıklamasında bulundu.

Prof. Dr Çağ Çal, prostatla sınırlı kanseri olan erkeklerde yapılan etkin cerrahilerle bazı hastalarda ışın tedavileriyle elde edilen yaşam sürelerinin de uzadığını belirterek, "İşin iyi seyredeceğini ama bırakırsanız öldüreceğini gördüğünüz hastalarda yaptığınız tedaviyle 15 senelik yaşam garantisi yüzde 85. Bu adı kanser olan hiçbir türde böylesine rahat değil. Çünkü hastalığın doğal seyri çok farklı. Tedavilerimiz çok güçlü. Her şeyi kontrol edebiliyoruz, erken belirleyebiliyoruz. Bu sayede de hastalarımıza yardımcı olabiliyoruz" diye konuştu.

"MESANE KANSERİYLE SİGARA KULLANIMI İLİŞKİLİ" 
Mesane kanserlerinin çok sık görüldüğünü anlatan Çal, bu hastalığa yakalanma yaşının düştüğünü , tüm dünyada yayılma hızının artığını söyledi.

Çal, sigara kullanımıyla mesane kanseri arasında bir ilişki olduğunu, kadın veya erkeklerde kanlı idrar görülmesi durumunda vakit kaybedilmeden hekime başvurulması gerektiğini dile getirdi.

Mesane kanserlerinde de etkin cerrahi ve ilaç tedavilerinin yanı sıra erken teşhisin önemine değinen Çal, "Mesane teşhisi konulan kişilerin sigarayı kesinlikle bırakması gerekiyor" dedi.

"TESTİS KANSERİNİ ERKEN SAPTAMAK HAYAT KURTARIR" 
Üroonkoloji Derneği İkinci Başkanı Prof. Dr. Sinan Sözen de böbrek ve testis kanserlerinde farkındalığın fazla olmadığını belirterek, böbrek kanserlerini artık çok daha erken evrede ve küçük boyuttayken görebildiklerini söyledi.

Sözen, böbrek kanserinin tedavisinin cerrahi olduğunu dile getirerek, küçük böbrek tümörlerinde mutlaka organ koruyucu yöntemlerin tercih edilmesi gerektiğine çünkü böbreğin alınmasıyla birlikte hastanın potansiyel kronik böbrek hastası olabileceğine dikkati çekti.

Testis kanserinin prostat kanserinden 15-20 kat daha az görüldüğünü, bu nedenle de farkındalığının az olduğunu dile getiren Sözen, bu hastalığın genç ve erişkinlerde daha sık görüldüğünü ifade etti.

Sözen, erken tedavi olunmasıyla hastalıktan kurtulma oranlarının yüzde 99 olduğunu belirterek, şöyle devam etti: "Testis kanserini erken saptamak hayat kurtarıcı. Bunun için hastaların kendi kendine muayeneleri çok önemlidir. Bu algının oluşması lazım. İnmemiş testis sorunu olan hastalar testis kanseri riski altında olan kesimdir. İnmemiş testis sorunu her 100 yeni doğanın 3 ya da 4'ünde karşımıza çıkar. Yani, aile ve çocuk hekimlerine çok önemli görev düşüyor. Bu çocukların ailelerini bu konuda bilgilendirmeleri gerekiyor. Bu kişilerin testis kanserine yakalanma risklerinin normal popilasyona göre 10 kat daha fazla olduğunu belirtmek zorundalar ve ona göre de hastaların kendi kendine muayeneleri çok daha fazla önem kazanıyor."

"İDRAR KAÇIRMA HANGİ YAŞTA OLURSANIZ OLUN  NORMAL DEĞİL" 
Kontinans Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Bedrettin Seçkin ise idrar sisteminin tamamının üroloji alanın içinde olduğunu ve idrar kaçırma cerrahisinde çok yüksek başarı elde ettiklerini söyledi.

İdrar kaçırmanın hiçbir yaşta normal kabul edilemeyeceğine dikkati çeken Seçkin, "Burada bir ölüm tehlikesi yok. Ancak işimiz hayat kalitesiyle. Bu sorun ciddi anlamda bir hayat kalitesi düşüklüğüne sebep oluyor. Ancak bunun toplumda bilinirliği de çok düşük" değerlendirmesinde bulundu.

Seçkin, hastaların şikayetlerin başlamasından uzun bir süre sonra kendilerine başvurduğunu anlatarak, "Halbuki geleneksel yaklaşımlarla değil ürolojik yaklaşımla bunu çok çabuk çözmemiz mümkün. Aşırı aktif mesane konusunda bilinci artırmak için çalışmalar yürütüyoruz. Kısacası, kadın ve erkekte idrar kaçırma tamanen bizim ilgi alanımızda tıbbi ve cerrahi olarak tedavi edilebilir kolaylıktadır" dedi.

Ürolojik Cerrahi Derneği Başkanı Prof. Dr. Bülent Alıcı da bu toplantılarla halkın bilinçlenmesini ve hekime erken başvuruyu sağlamayı amaçladıklarını söyledi.

Alıcı, dernek olarak, hekimlerin mesleki ve bilimsel alanda eğitim ve araştırmalarına destek vermeyi, klinik hizmet şartlarını yüksek düzeye çekmeyi, gerektiğinde de ulusal stratejiler için katkıda bulunmayı hedeflediklerini dile getirdi.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Botoks SGK Tedavi Listesinde Yerini Aldı
Estetik olarak değil, tedavi olarak yapılacak olan Botoks, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunun, 11. Dairenin...

Haberi Oku