Sağlık:
SSK Prim Sorgulama Sistemi! TC Kimlik No ile SSK - SGK Sorgulamaları ( 4A - 4C Hizmet Sorgulaması )

 SGK Prim Düzenlemesi SGK Hizmet Dökümü Üzerinden SGK prim borcu Sorgulama. SGK ile SSK prim sorgulama işlemlerini çok kolay bir şekilde internet üzerinden gerçekleştirebiliyorsunuz. SGK prim günü ve borç sorgulaması online olarak yapılırken, 4A ile 4B çalışanlarının hizmet dökümü de kolayca alınabiliyor.

SGK'nın 4A bünyesinde var olan SSK (Sosyal Sigortalar Kurumu) daha önceleri tek başına bir kurum iken SSK daha sonraları SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) bünyesinde yer almaya başlamıştır. Türkiye’de SSK’nın da SGK bünyesine katılmasıyla tek bir sigorta kurumu oluşmuştur. SSK, BAĞ-KUR, Emekli Sandığı gibi kurumların SGK bünyesindeki isimleri ise SSK - 4A, BAĞ-KUR - 4B, Emekli Sandığı - 4C olarak yer almaktadır. SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığının aynı çatı altında yani SGK’nın altında toplandığı için tüm birimler için aynı olan yasalar yer almaktadır. SGK-SSK üzerinden yapabileceğimiz işlemleri yazının devamında kısaca anlatmaya çalışacağız.

 SGK-SSK Sorgulama; SGK-SSK sorgulama işlemini yapabilmek için iki çeşit yol kullanabilirsiniz. Bu iki yoldan bir tanesi E-SGM sayfası üzerinden SGK-SSK sorgulama işlemidir. Diğeri ise E-Devlet sistemi üzerinden yapılan SGK-SSK sorgulama işlemidir. E-Devlet sistemi sizden işlem yapabilmeniz için şifre isteyecektir. Şifreyi herhangi bir PTT şubesinden 2 TL karşılığında edinebilirsiniz. E-Devlet üzerinden SGK-SSK sorgulama yapmak istiyorsanız şifreniz ile birlikte E-Devlet sitesine giriniz. Açılan sayfanın sağ kısmında yer alan E-Hizmetler sekmesine tıklayıp açılan sayfanın Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) seçeneğinden kimlik doğrulama işleminizi gerçekleştirdikten sonra SGK-SSK sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. SGK-SSK sorgulama işlemi ile yazının devamında verdiğimiz maddelere ulaşmış olacaksınız;

I. Çalışmakta olduğunuz işyeri numarasına,
II. Hangi ay ve yıllarda çalıştığınıza,
III. İşe giriş ve işten çıkış tarihlerinize,
IV. Belge kodunuza,
V. Yatırılan prim miktarlarına ay ay bakabilirsiniz.
VI. Ayrıca aylık ne kadar kazandığınıza ve yıllık kazancınıza da bakabilme hakkına sahipsiniz. SGK-SSK ile ilgili tüm hizmet bilgilerinize SGK-SSK sorgulama sayfası üzerinden ulaşabilirsiniz.SGK-SSK Hizmet Dökümü Sorgulama; Primlerinizin ne kadar yattığını öğrenmek için SGK-SSK hizmet dökümü sorgulama sayfasını kullanabilirsiniz. SGK-SSK hizmet dökümü sorgulama sizin tüm hizmet bilgileriniz, çalışma bilgileriniz ay ve yıl olarak tarihlere ayrılmış bir şekilde bulunmaktadır. SGK-SSK hizmet dökümü sorgulamasıyla emekli olmak için gereken bilgileri sağlayan hesaplama motorlarınızı kullanabilirsiniz.

SSK-SGK Prim Sorgulama; Toplam prim gün sayınızı öğrenebileceğiniz bir sistem olan SSK-SGK prim sayfasına da internet üzerinden ulaşabilirsiniz. Buradan toplam gün sayınızı, ne kadar zaman ve hangi zamanlarda çalışmış olduğunuzu ve yatırılan prim miktarlarını SSK-SGK prim sorgulama ekranından yapabilirsiniz. Ayrıca emekli olmak için kalan gün sayınızı da öğrenebilirsiniz.

SSK-SGK Gün Dökümü; Sosyal Güvenlik Kurumunun (SGK) gün dökümü öğrenme hizmeti ile işe başladığınız ilk tarihi, işten ayrılmışsanız işten ayrılma tarihini ayrıca tekrar işe dönüş tarihinizi, farklı işlerde çalışmış iseniz o işlerde ne kadar süre çalıştığınızı öğrenebilirsiniz. Bu bilgileri öğrendiğiniz de ise emekli olacağınız tarihi ve emeklilik maaşı hesaplama işlemlerinizi yapabilirsiniz.

SGK-SSK Maaş Hesaplama; Bu uygulama ile yaklaşık olarak ne kadar emekli maaşı alacaksınız öğrenebilirsiniz. Bu sistem bilgilendirme amaçlıdır. Net maaşınızı göstermeyecektir. Yaklaşık olarak emekli maaşınızın ne kadar olduğunu öğrenebilirsiniz.

SSK No; SSK numarası SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) sitesinden gerçekleştirebileceğiniz işlemler için gereken bir şifredir. SSK numarası ile işlemlerinizi rahat bir şekilde yapabilirsiniz.

SGK-SSK İşe Giriş Sorgulama; Bu işlem ile SGK-SSK bünyesinde ne kadar süre çalıştığınızı ayrıca işe giriş zamanınızı öğrenebilirsiniz. İşe giriş tarihi emeklilik yaşı hesaplama ve emeklilik maaşı hesaplama işlemlerinde gerekli olacaktır.

SSK-SGK Randevu Alma; Daha önceleri hastanelere erken saatlerde gidip saatlerce sıra beklerken artık SSK-SGK randevu alma sistemi ile oturduğumuz yerden istediğimiz saate ve güne randevu alabilmekteyiz. SGK-SSK randevu sisteminin internet sitesi www.mhrs.gov.tr adresidir. Bu adresten istediğiniz hastane, doktor, saat ve güne randevu alabilirsiniz. Ayrıca randevu telefonlarınızdan da alınabilmektir. ALO 182 numarasını tuşlayarak yine SGK-SSK randevu alma işleminizi tamamlayabilirsiniz.

SGK-SSK Borç Sorgulama; SGK-SSK borcunuzu bu sistem sayesinde internet üzerinden öğrenebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken uyg.sgk.gov.tr adresine girmeniz yeterli olacaktır.

SGK-SSK Sicil No; Sicil numarasını SSK-SGK sorgulama işlemlerinde ve hesaplama işlemlerinde kullanmanız gerekecektir. SSK sicil numaranızı E-Devlet ve E-SGM sayfalarından öğrenebilirsiniz.

SSK Emeklilik Hesaplama; SSK emeklilik hesaplama sistemi ile ne zaman emekli olacağınızı ne kadar süre kaldığını, ne kadar daha prim yatırmanız gerektiğini ve emeklilik tarihinizi hesaplayabilirsiniz.

İnternetten yapılabilecek işlemlerin sayısında gün geçtikçe bir artış gözlemlemek de mümkündür. Kişiler kamu kurum ve kuruluşlarında işlemlerini yapabilmek için artık saatlerce uzun kuyruklar beklemek ya da tonlarca evrakla uğraşmak zorunda değil. Artık birçok işlem internet aracılığıyla kolaylıkla yapılabilmektedir. SGK da internet üzerinden yapılabilecek işlemlere sürekli bir yenisini ekliyor. SGK'nın internet aracılığıyla yapılabilecek bir uygulaması da SGK hizmet dökümü sorgulamadır. SGK-SSK hizmet dökümü sorgulaması sayesinde yatırılan SGK-SSK primlerinizi, SGK-SSK sigortalılık sürenizin ne kadardır devam ettiğini, SGK-SSK ne zaman emekli olacağınızı ve hatta ne kadar SGK-SSK emekli aylığı alacağınızı öğrenmeniz mümkündür. Peki SGK-SSK hizmet dökümü sorgulama işlemi nasıl yapılmaktadır?

SGK-SSK hizmet dökümü sorgulama işlemi hem E-Devlet sistemi üzerinden şifre ile hem de E-SGM üzerinden şifresiz olmak üzere iki şekilde yapılabilmektedir. Ancak az önce de bahsettiğimiz gibi E-Devlet sistemi üzerinden işlem yapabilmeniz için mobil imza, şifre ya da elektronik imzaya ihtiyacınız olacaktır. E-Devlet sistemi aracılığıyla bunlardan bir tanesine sahip olduğunuz takdirde SGK hizmet dökümü sorgulama yapabilirsiniz. Eğer E-Devlet şifrenizin ne olduğunu öğrenmek istiyorsanız size yakın olan herhangi bir PTT şubesine gidiniz. Şubeye gittiğinizde yalnızca 2 TL ücret ödeyerek E-Devlet şifrenizi öğrenebilirsiniz. Her T.C vatandaşının E-Devlet şifresi farklıdır. E-Devlet şifresi size kapalı bir zarf içerisinde verilecektir. Şifrenizi hatırlayamadığınızda veya değiştirmek istediğinizde ikinci bir şifre alabilirsiniz. Ancak ikinci kez şifre almak size 4 TL’ye mal olacaktır. Bu yüzden E-Devlet şifrenizi unutmamanız için bir kenara şifrenizi yazmanız sizin yararınıza olacaktır. E-Devlet sistemine mobil imza ile de girebilirsiniz. Mobil imza uygulaması operatörlerin E-Devlet için sunduğu bir hizmettir. Aylık ödeyeceğiniz belirli bir ücret karşılığında, Turkcell, Avea veya Vodafone gibi operatörlere başvurarak mobil imza uygulamasından faydalanabilirsiniz. E-Devlet sisteminden yararlanmanın bir diğer yolu da elektronik imza uygulamasıdır. Bu uygulama ise özel şirketlerin sunmuş oldukları bir uygulamadır. Elektronik imzanın da belirli bir ücreti vardır. Elektronik imza uygulamasından belirlenen ücreti ödediğiniz zaman yararlanmaya başlayabilirsiniz.


E-Devlet aracılığıyla SGK hizmet dökümü sorgulama işlemi yapabilmeniz için bir E-Devlet şifresine ihtiyacınız olacaktır. E-Devlet şifrenizi bilmiyorsanız herhangi bir PTT şubesinden yalnızca 2 TL karşılığında E-Devlet şifrenizi öğrenebilirsiniz. E-Devlet aracılığıyla SGK hizmet dökümü sorgulama yapabilmeniz için yukarıda SGK linki verilmiştir. Eğer SSK’lı iseniz 4A, BAĞ-KUR’a bağlı iseniz 4B, Emekli Sandığı’na bağlı iseniz 4C hizmet dökümü sorgulama linkine tıklayınız. E-Devlet aracılığıyla SGK hizmet dökümü sorgulama işlemini kolaylıkla yapabilmek için aşağıdaki adımları takip ediniz.

• İlk olarak yazının üst kısmında size vermiş olduğumuz SGK hizmet dökümü sorgulama linkine tıklayınız.

• SGK hizmet dökümü sorgulama linkine tıkladıktan sonra açılan sayfada sizden kimlik doğrulama yapmanız istenecektir. Kimlik doğrulama işlemini yapabilmek için ‘’kimliğimi Şimdi Doğrula’’ butonuna basınız.

• SGK hizmet dökümü sorgulama için butona bastıktan sonra açılan sayfada sizden T.C kimlik numaranız ve E-Devlet şifrenizi yazmanız istenecektir. T.C kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi yazınız.

• Böylelikle sisteme giriş yapmış olacaksınız ve SGK hizmet dökümü sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.


ssk sorgulama
SSK-SGK Ne Zaman Emekli Olabilirim

SSK- SGK üzerinden ne zaman emekli olabileceğinizi hesaplayabilirsiniz. Bunun için SGK'nın ne zaman emekli olabilirim sayfasına giriş yapınız. Açılan sayfada SGK-SSK ne zaman emekli olabilirim için sizden cinsiyetinizi yazmanız istenecektir. Cinsiyet faktörü emeklilikte önemli bir faktördür. Çünkü emeklilik yaşı kadın ve erkekte farklıdır. Daha sonra SGK-SSK ne zaman emekli olabilirim için doğum tarihinizi giriniz. Ardından SGK-SSK ne zaman emekli olabilirim için hizmete başlama tarihinizi giriniz. SGK-SSK ne zaman emekli olabilirim için malüliyetiniz var ise evet yok ise hayır seçeneğini seçiniz. SGK-SSK ne zaman emekli olabilirim için erken yaşlanma durumunuz var ise evet yok ise hayır seçeneğini tıklayınız. SGK-SSK ne zaman emekli olabilirim için SSK prim ödeme gün sayınızı, diğer sandıklara ait gün sayınız var ise ilgili alana gün sayınızı yazınız. Daha sonra fiili gün sayınızı varsa yurtdışı gün sayınızı yazınız ve son olarak 3600 günü doldurduğunuz tarihi gün/ay/yıl olarak yazıp gönder butonuna tıklayınız. Bu şekilde SGK-SSK ne zaman emekli olabilirim hesaplayabilirsiniz.

SSK ve SGK Borç Sorgulama

SSK ve SGK borç sorgulama işlemini yapmak için online tahsilat sistemine girmeniz gerekmektedir. Online tahsilat sistemine girerek burada sizden istenilen bilgileri doldurunuz. Online tahsilat sistemi üzerinden SSK- SGK borç sorgulama işleminizi yapabilir ve borcunuzu kartınız ile buradan ödeyebilirsiniz.

SGK Aracılığıyla Yararlanılabilecek Hizmetler Nelerdir?

SGK Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı bulunmaktadır. SGK ülkemizde vatandaşların yaklaşık % 50’sine hizmet vermektedir.

Vatandaşların isteklerini karşılayacak birçok uygulama SGK'nın resmi internet sitesinde mevcuttur. Bu uygulamalardan bazıları şu şekildedir: SGK Hak Sahipliği, SGK Kesenek Bilgi Sistemi, SGK E-Bildirge, SGK SMS Bilgilendirme, SGK Evrak Takip, SGK Kart ile Prim Ödeme, SGK E-Hizmetler, SGK E-Hastane, SGK E-Optik ve SGK E-Eczane’dir. Sorgulama işlemlerinizin birçoğunu SGK'nın sitesi üzerinden yapmanız mümkündür. Bunlardan bazıları şu şekildedir: Bağ-Kur maaş hesaplama, SGK maaş bordrosu, SGK ve SSK rapor parası, SGK laboratuar sonuçları, SGK işgörmezlik sorgulama, SGK Emekli Sandığı maaş hesaplama, SGK 4A, 4B ve 4C hizmet dökümü alma, SGK SSK maaş hesaplama, SGK prim ödeme, SGK yetim aylığı sorgulama, SGK yurtdışı borçlanması sorgulama, SGK danışma hattı, SGK gün sorgulama, SGK cenaze ödeneği, SGK Emekli Sandığı evrak takibi, SGK evrak takibi gibi işlemlerinizi SGK üzerinden yapabilirsiniz.

SGK ve SSK Prim Sorgulama

SGK ve SSK prim sorgulama işlemini internet üzerinden kolayca yapmanız mümkündür. SGK ve SSK prim sorgulama işlemi hem şifreli olarak E-Devlet sistemi üzerinden hem de şifresiz olarak E-SGM üzerinden yapılabilmektedir. SGK ve SSK prim sorgulama işlemini E-Devlet sistemi üzerinden yapabilmeniz için bir E-Devlet şifresi gerekecektir. E-Devlet şifrenizin ne olduğunu bilmiyorsanız bir PTT şubesinden 2 TL ödeme yaparak E-Devlet şifrenizi öğrenebilirsiniz. E-Devlet sistemi üzerinden SSK ve SGK prim sorgulama işlemi yapabilmek için sisteme giriş yapmanız gerekir. T.C kimlik numaranız ve E-Devlet şifreniz ile sisteme giriş yaptıktan sonra‘’Kurumlar’’bölümüne tıklayınız. Bu bölümden ‘’Sosyal Güvenlik Kurumu’’seçeneğine tıklayınız. Bu bölümden de ilgili seçeneğe gelerek SSK ve SGK prim sorgulama işlemini tamamlayınız.
E-SGM sistemi üzerinden şifreye ihtiyacınız olmadan SGK ve SSK prim sorgulama işlemini yapabilirsiniz. Prim sorgulama işlemi yapabilmek için E-SGM’ nin sitesine giriniz. Açılan sayfada T.C kimlik numaranızı, doğum yılınızı, nüfusa kayıtlı olduğunuz ili vecilt numaranızıgiriniz. Güvenlik kodu kısmında verilen karakterleri boşluğa yazınız ve ‘’Sorgula’’butonuna tıklayınız. Sorgulama butonuna tıkladıktan sonra açılan sayfanın sağ tarafında yer alan ‘’Hizmet Bilgisi’’ bölümünden prim sorgulama işleminizi tamamlayabilirsiniz.

SGK ve SSK Ne Zaman Emekli Olabilirim?

SGK'nın internet adresine girerek ne zaman emekli olacağınızı hesaplamanız mümkündür. SGK'nın resmi internet sitesine girdiğinizde ‘Ne Zaman Emekli Olabilirim’ bölümünü açınız. Açılan sayfada cinsiyetinizi işaretleyiniz. Emeklilikte cinsiyet önemlidir. Çünkü kadın ve erkek için emeklilik yaşı farklılık göstermektedir. Ardından doğum tarihinizi yazınız. Hizmete başlama tarihinizi yazınız. Maluliyetiniz var ise belirtiniz. Erken yaşlanma durumunuz var ise ‘’Evet’’ yok ise ‘’Hayır’’ seçeneğini seçiniz. SSK prim gün sayınızı ve diğer kurumlara ait prim gün sayınızı eğer var ise yazınız. Ardından fiili gün sayınızı yazınız. Eğer varsa yurtdışı gün sayınızı da yazınız. Son olarak gün/ay/yıl şeklinde 3600 günü doldurduğunuz tarihi yazınız. ‘’Gönder’’ butonuna basınız. Böylelikle ne zaman emekli olabileceğinizi öğrenebilirsiniz.


SGK NEDİR?
SSK-SGK, Sosyal Sigortalar Kurumunun kısaltılmış halidir. İnsanların çalışma hayatında da yaşlandıklarında da yaşam kalitesini etkileyecek olan en önemli etken sosyal güvence içinde olmaktır. Sosyal güvenlik, vatandaşların kazanmış olduğu gelirlerini göz önünde bulundurmadan toplum huzurunu bozan sosyal tehlikelerin vermiş olduğu zararlardan primli veya primsiz olarak, vatandaşın sosyal tehlikeler sonucunda kurtarılma güvencesidir. Ülkemizde sosyal güvenlik hakkı Anayasamızın 60. Maddesinde belirtilmiştir. Anayasamızın 60. Maddesi “Herkes sosyal güvenlik hakkına sahiptir. Devlet bu güvenliği sağlayacak gerekli tedbirleri alır ve teşkilatı kurar” hükmüdür.

Sosyal güvenlik kavramı yani SSK-SGK, mesleki veya sosyal risk sebepleri yüzünden geliri veya kazancı azalmış olan vatandaşların başka kimselere muhtaç olmadan, geçinme ve yaşama ihtiyaçlarını sağlayan bir sistem olarak da tanımlanır.

Geçtiğimiz yıllar içerisinde SSK-SGK yeniden düzenlenmiş ve eşit ve adil bir yapıya kavuşturmak amacı ile yenilikler yapılmıştır. 2006 yılında farkı vatandaşlara hitap eden SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı kurumları tek bir çatı altında yani SSK-SGK çatısı altında toplanmıştır.

SSK-SGK kurumuna bağlı olarak da emeklilik haklarından faydalanabilirsiniz. Denildiği gibi SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı kurumları SSK-SGK çatısı altında toplanmaktadır. Bağlı olduğunuz bu kurumlardan herhangi birisine ait çalışmalarınızı devam ettirip emeklilik şartlarını tamamladıktan sonra emeklilik hakkınızı kullanabilirsiniz. SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı emeklilik şartları hepsi için farklıdır. Ortak olan sadece hepsinde de tamamlanması gereken yaş, tamamlanması gereken hizmet süresi ve tamamlanması gereken prim ödeme gün sayısı vardır. Yalnız bu şartlar her kurum için farklı belirlenmektedir. Kadınlar için ve erkekler için de farklılık göstermektedir. SSK-SGK çatısı altında toplanan tüm bu kurumlardan bağlı olduğunuz kuruma ait olan emeklilik şartlarını öğrenebilir, ne zaman emekli olacağınız konusundan tahmini bir hesaplama yapabilirsiniz.

Vatandaş SSK-SGK çatısı altında toplanan kurumlardan bağlı olduğu kurumun üç kategoride altındaki şartları yerine getirdikten sonra emekli olabilir. Vatandaş bağlı olduğu kurumunda belirli bir süre geçirip emeklilik şartları tamamlandıktan sonra SSK-SGK vatandaşa ödediği prim miktarına bağlı olarak emeklilik maaşı bağlar. Tüm bunlar sayesinde vatandaş SSK-SGK’ya bağlı olan kurumlardan herhangi birine bağlı olduğu sürede ve emeklilik döneminde vatandaşlar başka kişilere muhtaç olmadan hayatına devam edebilir. SSK-SGK yani Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olarak vatandaş hem devlet güvencesi altına girmiş hem de sırtını devlete yaslamış olacaktır.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Az Yiyenler Dikkat ! Kilo Alabilirsiniz
Önemli proteinlerin hücre zarına bağlanmasında kilit rol oynuyor. Ancak son oraştırmalar ortaya çıkardı...

Haberi Oku