Sağlık:
Ürgüp'de bulunan 'Kanserli Köy' Kalkıyor
 Kanserden ölümlerin yoğun olarak yaşandığı Ürgüp'e bağlı Karain köyünde 1974'de yapılan araştırmalarda, kaya oyma evlerin duvarlarında kanserojen "erionit" maddesinin bulunduğu yetkililerce açıklandı- Bugüne kadar 350 kişinin akciğer zarı kanserinden hayatını kaybettiği Karain köyü, kış gelmeden boşaltılarak, TOKİ tarafından yaptırılan yeni konutlara taşınacak - Köy Muhtarı Özata: "Köyde bu yıl içerisinde kanserden 12 kişi vefat etti.


Kaya oyma evlerinin duvarlarındaki  "erionit" maddesi yüzünden bugüne kadar 350 kişiyi kanserden kaybeden Ürgüp'e  bağlı Karain köyü, Toplu konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından ilçe  merkezine yaptırılan konutlara taşınıcaklar

 Ürgüp Belediye Başkanı Fahri Yıldız, akciğer zarı kanserinden ölümlerin çok fazla olduğu Karain köyünde 1974'de   hastalığın nedenini bulabilmek için dönemin sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı,  Dünya Sağlık Örgütü ve hacettepe Üniversitesinin araştırmalar yaptığını söyledi.

 Köydeki kaya oyma evlerin duvarlarında bulunan "erionit" isimli  maddenin soluma yoluyla vücuda alınmasının akciğer zarı kanserine neden olduğunun  belirlendiğini anlatan Yıldız, "Bunun sebep olduğu kanserden köyde yaklaşık 350  vatandaşımız öldü. Bu ölümlerin birçoğu da erken yaşlarda görülmüştü" ifadelerinde bulundu.

   Köydeki kanser vakalarının nedeninin belirlenmesinin ardından TBMM'de  oluşturulan Kanser Araştırma Komisyonu'nun da verdiği raporlar doğrultusunda  köyün taşınmasını kararlaştırıldığını ifade eden Yıldız, 2012 yılının Mayıs  ayında TOKİ'nin ihaleye çıkarak, köyün taşınacağı konutların yapımına başladığını  söyledi.

   TOKİ'nin Tarım Köy Projesi kapsamında yaptırdığı 127 konutun  tamamlandığını ve önümüzdeki günlerde dairelerin hak sahiplerine verileceğini  kaydeden Yıldız, şöyle devam etti:

    "Halen Ürgüp'e 7 kilometre mesafedeki Karain köyünde insanlarımız  ikamet ediyor. Köylüler için Ürgüp'ün Evka Mahallesi'ne yapılan müstakil konutlar  iki kattan oluşuyor. Burada köy ve kent yaşamının birlikte sürdürülebileceği bir  proje uygulandı. Üst katları normal yaşam alanı alt katlar köylümüzün her türlü  ürünü pekmezi, buğdayı, arpayı stoklayabileceği depo olarak yapıldı. Dış cepheler  büyük ölçüde taş kaplama. Evlerin barınma alanı 85 metrekare deposuyla beraber  toplam 170 metrekareye ulaşıyor. Kış gelmeden konutlar hak sahiplerine  dağıtılacak. Böylece kanserli köy boşaltılmış olacak. Aydınlatma, ulaşım,  kanalizasyon, içme suyu çalışmaları tamamlandı."

    - "Köylülerimiz tarlalarından kopmayacak"

   Taşınma işleminin bitmesinin ardından köyde yaşamaya izin  verilmeyeceğini, evlerin kapılarının mühürleneceğini vurgulayan Yıldız,  uygulamanın köylülerin sağlığı için yapıldığını, Karainlilerin de bunun farkında  olduğunu ifade etti.

    Ürgüp'teki yeni konutlara taşınacak köylülerin tarlalarından   koparılmayacağını, istedikleri gibi arazilerini işleyebileceklerini belirten  Yıldız, "Tarlalarında kanserojen madde yok. Tehlike evlerinin duvarlarında. Zaten  yapılan evler de köy hayatlarını devam ettirmelerini teşvik edecek nitelikte"  dedi.

    - Köylüler taşınmayı dört gözle bekliyor

    Köy Muhtarı Mevlüt Özata, Karain sakinlerinin çoğunun taşınmayı  istediğini söyledi. Yakınları arasında kanserden ölen olmadığını ancak 1970  yılından bu yana 350 kişinin bu hastalık nedeniyle yaşamını yitirdiğini belirten  Özata, geçen muhtarlık döneminde 39 yaşındaki bir azasının 4 ay içerisinde aynı  hastalıktan öldüğünü kaybetti.

    Ürgüp'deki yeni konutlara taşınmayı beklediklerini dile getiren Özata,  "Köyde bu yıl içerisinde kanserden 12 kişi öldü. Akciğer zarı kanseri  nedeniyle... Köyden ayrılmak istemeyenler de oluyor ancak onlar azınlıkta.  Hepimiz taşınmayı bekliyoruz" diye açıkladı.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Botoks SGK Tedavi Listesinde Yerini Aldı
Estetik olarak değil, tedavi olarak yapılacak olan Botoks, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunun, 11. Dairenin...

Haberi Oku