Türkiye:
10.TMMOB Enerji Sempozyumu Samsun'da Başladı
 Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) adına Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) tarafından düzenlenen "10.TMMOB Enerji Sempozyumu" Samsun’da başladı.

“Enerjide Toplumsal Yarar ve Kamusallık” ana başlığı altında düzenlenen 10. TMMOB Enerji Sempozyumu, 3-4 Aralık 2015 tarihlerinde Samsun, 5 Aralık’ta ise Sinop’ta gerçekleştirilecek. Program kapsamında Soma maden kazasından nükleer santrallere, enerji yoksulluğundan enerjide toplum yararına ilişkin çeşitli başlıklar altında 5 oturum ve 2 panel gerçekleştirilecek. Samsun ayağı Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen sempozyumun açılışına, CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Samsun Vali Yardımcısı Hakan Kubalı, Samsun Baro Başkanı Kerami Gürbüz, EMO Başkanı Hüseyin Yeşil, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Teoman Alptürk, EMO Samsun Şube Başkanı Mehmet Özdağ, Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A.Ş (YEDAŞ) Genel Müdürü Nurettin Türkoğlu ile mühendis ve mimarlar katıldı. Açılış konuşmasında konuşan Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Teoman Alptürk, mühendis ve mimarların örgütü olarak sektöre ilişkin doğruları her alanda kamuoyuna sunduklarını söyledi. Enerji alanındaki sorunların, çözüm önerilerinin tartışılabileceği, alanın tüm bileşenlerinin kendini ifade edebileceği bir zemin oluşturmak istediklerini ifade eden Alptürk, hazırlık sürecinde enerji ile ilgili dünyada ve Türkiye’de yaşanan gelişmeler dikkate alarak ana tema ve alt başlıkların belirlendiğini belirtti.

ÖZDAĞ: “ÇALIŞMALARIMIZ BU GÜN TAÇLANIYOR”

Çalışmalarını yoğun bir emek ve özveriyle sürdürdüklerini ifade eden EMO Samsun Şube Başkanı Mehmet Özdağ, "Bu çalışmalarımızı sizlerin katılım ve desteğiyle bugün taçlandırıyoruz. Sinop, Merzifon ve Terme’de yerel toplantılar yaptık. Bölge insanımız hassasiyet ve beklentilerini sempozyum ortamına aktarmayı ve topluma iletmeyi hedefledik. Tek tek destek verenlere, hazırlıkta emeği geçenlere teşekkür ederim" dedi.

GÜRBÜZ: “BİRÇOK HASTALIĞIMIZ VAR”

Türkiye’de bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmanın tercih edildiğini ifade eden Samsun Baro Başkanı Kerami Gürbüz, "Ülkemiz de birçok hastalık var. Gerçekler üzerinden değil, algılar üzerinden değerlendirmeler ve yargılara varıyoruz. Bir diğer hastalığımız ise dünyanın en özgün en değerli fikirlerine sahip olsanız da dünya çapında özgün projelerin sahibi olsanız da projenin fikrin önerinin çözümünün ne olduğuna bakmayıp, bunun kimden geldiğine, kim tarafından ifade edildiğine bakıyoruz. Bu da maalesef meselelere ön yargıyla bakmamız sonucunu doğuruyor” diye konuştu.

ZEYBEK: “ÜLKEMİZ ENERJİ DE DIŞA BAĞIMLI”

Dünyanın yönetildiği süreçte enerji ve eneri kaynaklarının çok önemli olduğunu belirten CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, "Mevcut savaşlarının nedeni enerji kaynaklarının paylaşım savaşı olduğunu hep birlikte Orta Doğu’da seyrediyoruz. Bunu seyrederken ülkemizde de önemli enerji kaynaklarının mevcut olduğunu, eneri yatırımlarının gerekli destek ve katkılarla ülkemizde gerçekleşmediğini görüyoruz. Ülkemiz enerji de dışa bağımlı. Komşu ülkelerin enerji kaynaklarıyla besleniyoruz. Enerjinin olmadığı yerde ekonominin olamayacağını, büyümeyeceğini biliyoruz. Enerjide dış kaynak kullanımı ülkemizde üretimi de pahalı kılmaktadır. Enerji kaynaklarının planlamasında yatırımlar yapan ülkemizi enerjide bağımsız hale giren projeler ortaya koymak zorundadır" şeklinde konuştu.

YEŞİL: “TÜM İNSANLIĞA BAŞSAĞLIĞI DİLİYORUM”

"TMMOB 10. Enerji Sempozyumu"nda emeğe geçenlere teşekkür eden EMO Başkanı Hüseyin Yeşil, "Düzenleme, yürütme kurulu üyelerine, bildiri sunan uzman ve akademisyenlere, oturum başkanlarına, EMO Samsun Şubesi Yönetim Kurulu’na, oda ve şube çalışanlarımıza çok teşekkür ederim. Öyle bir ortamda yaşamaya çalışıyoruz ki, Ekim ayından bu yana gerçekleştirdiğimiz etkinliklerimizin hiçbirini; bir katliam, bir cinayet haberi olmaksızın açamaz hale geldik. Son olarak karanlık bir cinayetle Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi öldürüldü. Tüm insanlığa başsağlığı diliyorum” ifadelerini kullandı.

SOĞANCI: “ENERJİ RAPORUMUZ, ÇOK KAPSAMLIDIR”

Uzun zamandan beri enerji alanında çalışmalar yaptıklarını söyleyen TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, şunları söyledi: "O zamandan bu yana düşünen, hayata geçiren, takip eden, bunu gerçekleştiren bütün arkadaşlarım aslında TMMOB’un kadrosu olan arkadaşlarımdır. O zaman MMO başkanıydım. Karar alma süreçleri birlik ortamına getirildi. Evet, eleştiriyoruz, neyin nasıl olması gerektiğini de ifade ediyoruz, bilim ve tekniğin ışığında. Enerji alanında siyaset belgesi manifestosudur. Enerji sempozyumlarımız 2005 yılında hazırlanan enerji raporumuz, çok kapsamlıdır, bizim manifestomuzdur.”

TÜRKOĞLU: “SAVAŞLARIN KAYNAĞI ENERJİ”

ABD ve Rusya birer bölgesel güç olduğunu vurgulayan YEDAŞ Genel Müdürü Nurettin Türkoğlu şöyle konuştu: "Dünya savaşlarının kaynağı maalesef enerji. Enerjinin tanımı iş yapabilme yeteneğidir. Enerji kaynakları açısından çok da zengin bir ülke değil. Tamam, onu yapmayalım, bunu yapmayalım. Bir şey söylerken illa karşı olmak gerekmiyor. Yenilenebilir kaynakları çok da sanıldığı gibi sisteme alınabilecek düzeyde değil. Kurulu kapasitenin en fazla yüzde 20’sini yenilenebilir enerjiden alabilirsiniz. Yoksa emre amadeliği nasıl sağlayacaksınız. doğalgaz bağımlılığının çok ciddi bir sorun. Yenilenebilir alanında baskı çok büyük, ama teşvikler var dünyada."

KUBALI: “ENERJİ BAĞIMSIZLIK İÇİN ÖNEMLİ”

Sempozyum için Samsun’un seçilmesinden dolayı memnun olduklarını belirten Samsun Vali Yardımcısı Hakan Kubalı ise şunları kaydetti: "Neden Samsun? Ulusla Kurtuluş Savaşı’nın başladığı yerdir. Samsun aynı zamanda Türkiye ve bölge açısından en önemli kentlerden birisidir. Enerji koridoru olarak düşündüğünüzde, doğalgaz Türkiye’ye Samsun’dan girmekte ve bütün Türkiye’ye dağılmaktadır. Samsun, Ceyhan Petrol Boru Hattı’nın da gerçekleşmesini diliyorum. Enerji ulusal bir konudur. Ulusal bağımsızlık açısından özel bir önemi vardır. Aynen kalkınma planlarında belirtildiği üzere kendi enerjisini üreten bu alanlarda yatırım yapan bir ülke olmakta daha çok yol kat etmelidir."
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Beşiktaş Belediyesinin Yeni Başkanı Tahir...
Beşiktaş Belediye Meclisi, İçişleri Bakanlığı tarafından Murat Hazinedar'ın görevden uzaklaştırılmasının...

Haberi Oku