Türkiye:
Başbakan'dan Plaket talimatı
 Başbakan Davutoğlu, "Plaket ve hediyelerle ciddi bir israf veriliyor. Yerel yönetimler valilikler ve kurumlar plaket ve hediye sunumunda bulunmayacaklar" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu '10. Kalkınma Planı Öncelikli Dönüşüm Programları Eylem Planları'nı açıkladı. 
Davutoğlu, Türkiye'nin büyüme rakamlarının beklentilerini altında olduğunu, Türk ekonomisinin krizlere dayanaklı olduğunu vurgulayarak, "Son büyüme rakamları beklentilerimizin altında geldi. Ama dünya ekonomilerindeki genel performans açısından bakıldığında genel olarak takdir gören bir performanstır bu. Türk ekonomisinin sağlamlığı konusunda ve krizlere dayanaklılığı konusunda herhangi bir tereddüt söz konusu olmamalıdır" dedi.

"Çalkantının uzun sürmesi durumunda reel sektörün adım atmasını planlıyor musunuz? Lüks ithalatında caydırıcı vergiden bahsettiniz, bunları detaylandırmanızı rica ediyorum? Gayrimenkul vergilerinde yöntem ne olacak?" soruları üzerine Davutoğlu şu ifadelere yer verdi: "Dünya ekonomisinde kırılganlık devam ediyor. Dolayısıyla G20 içinde farklı ülkelerin görüş ayrılıkları işaretler sağlıyordu. Olası riskleri değerlendirdik. Önemli olan ekonominin istikrarda kalıcılığı temin ederek genel dengeleri muhafaza etmek. Kriz durumunda ek tedbirleri planlamak. Rusya'daki çalkantı bir günde geçtiğimiz salı günü ruble yüzde 12, ertesi gün yüzde 10 değer kaybetti. Böylesi bir dalgalanma bütün dünya ekonomilerini etkiler. Ama Türk ekonomisi finans sisteminin sağlam yapısı dolayısıyla herhangi bir şok etkisi yaşamadan bunu atlatabildi. İlk tedbirleri gözden geçirdik. İlk tedbir olarak enerji ödemelerin Merkez Bankası'nın sağladığı kaynak üzerinden yapılandırılmasıyla etkin politika aracı geliştirdik. Ertesi gün dolar TL karşısında dengeye oturdu. Bir denge haline döndük. Bu kısa süreli ani şoklar karşısında finansal sistemin gücünü, hemen tedbir alabildiğimizi ortaya koyuyor. Reel sektörün dış borcu uzun vadeli. Kısa vadede risk görmüyoruz. Reel sektörün dış borcunun milli gelire oranı yüzde 15.7 oranında bu son derece makul. Kısa vadeli şoklardan hemen etkilenecek karakterde değil."

"ELİMİZDE KRİZLERE YÖNELİK TEDBİRLERİMİZ VAR EKONOMİ YÖNETİMİMİZ BİR PANİK HALİNDE DEĞİLDİR"

"Elimizde krizlere yönelik tedbirlerimiz var. Hiçbir konuda ekonomi yönetimimiz bir panik halinde değildir. Devletin açık döviz pozisyonu yok. Aksine döviz fazlası var. Önümüzdeki dönemde de olacağını kimse beklememeli. Bankaların da net döviz pozisyonu açığı yok. Devletin yok. Hane halkının altın, döviz fazlası var. Yaklaşık 190 milyar. Elimizdeki veri ve kaynaklar ile krizin getirebileceği şoklar karşılaştırıldığında burada büyük bir güven içerisinde söylüyorum kullanabileceğimiz finansal ve mali araçlar son derece sağlamdır."

"TÜRK EKONOMİSİNİN KRİZLERE DAYANAKLILIĞI KONUSUNDA HERHANGİ BİR TEREDDÜT SÖZ KONUSU OLMAMALIDIR"

"Türk ekonomisinin sağlamlığı konusunda ve krizlere dayanaklılığı konusunda herhangi bir tereddüt söz konusu olmamalıdır. En temel hedefimiz petrol fiyatlarındaki düşüşten gelebilecek karımızı maksimize etmek, bu fiyatların finansal piyasalar vasıtasıyla getirdiği riskleri minimize etmek. Pozitif unsurlar doğrudandır. Petrol fiyatı düşünce anında cari açığımız düşer. Diğeri son olayda gördüğümüz gibi dolaylı etki. Dolaylı etkiler konusunda aşılıyız. Hiç kimse ekonomide olumsuz bir gelişme beklememelidir. Kendimizden eminiz, istikrarımızdan eminiz. Bütün piyasalarımızın sağlam bir yaklaşım içerisinde olması lazım. Balon etkisi yapabilecek bir şişkinlik yok. Her şey bizde reel."

PLAKET VE HEDİYE SUNUMUNDA BULUNMAYACAKLAR

Plaket hediye etmenin israf olduğunu da dile getiren Başbakan Davutoğlu, "Plaket ve hediyelerle ciddi bir israf veriliyor. Yerel yönetimler valilikler ve kurumlar plaket ve hediye sunumunda bulunmayacaklar" diye konuştu.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Gazi'lere Saldıranlar Hak Ettiği Cezayı...
41. Muhtarlar toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bu şehir magandaları hak...

Haberi Oku