Türkiye:
Diyarbakır'dan engellilere yardım!

 Türkiye nüfusunun yüzde 13'ünün yani 9 milyon vatandaşımızın engelli olduğunu belirterek Engelli Bakanlığı ve Daire Başkanlıkları açılmasını istendi. Detaylar haberimizde mevcuttur.

Sümerpark Ortak Yaşam Alanı Engelli Şube Müdürlüğü'nde gercekleştirilen basın açıklamasında Diyarbakır Engelliler Meclisi, Diyarbakır'da çalışma yapan Engelli Dernekleri temsilcileri, Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Engelli Şube Müdürlüğü çalışanları ve engelli vatandaşlar katıldı.

Engelliler adına gercekleştirilen basın bildirmesini okuyan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Engelliler Meclisi üyesi Kadri Topdemir, 3 Aralık'ın 1992 tarihinde Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Engelliler Günü olarak ilan edildiğini ifade etti.

Şu an Türkiye'de nüfusun yüzde 13'ünün, buda demek oluyor ki yaklaşık olarak 9 milyon'un engellilerden oluştuğunu ifade eden Topdemir, "Sosyal dezavantajın üst seviyede olduğu ilimizde ise yaklaşık olarak 150 bin engelli yer alıyor . Bunlar ekonomik, sosyal, eğitim ve ulaşabilirlilik gibi sorunlardan kıyasla zor koşullar altında yaşamını sürdürmektedir" diye belirtti.

Yapacakları çeşitli etkinliklerle seslerini duyurmaya çalışacaklarını ifade eden Topdemir, görmeyen, duymayan ve işitmeyenlere var olduklarını göstermek amacıyla. Engelliliğin sadece bir gün bulunmadığını belirtmek için 3 Aralık gününde etkinlikler düzenleyeceklerini aktardı.

Genelde Ortadoğu coğrafyasında özelde Rojava, Şengal ve Filistin'de yaşanan savaşlardan ve mayınlardan kaynaklı engelliler kervanına yeni katılımlar devam ettiğini vurgulayan Topdemir, "Savaşların en çok büyük etkilerini, olumsuzluklarını yaşamın kendisinde engelliler yaşamaktadır" diye belirtti .

Yaşadıkları memlekette , kentte mimari, ulaşım ve diğer nedenlerden binaen engellilerin yaşadıkları sıkıntıların devam ettiğinin altını önemle çizen Topdemir, "Engelliler toplumun ciddi bir dinamiği olmalarına karşın , onlara yönelik negatif bakış açısından binaen sıkıntılara , sadece küçük bir grubun yaşadığı arıza olarak bakılıyor. Bu sebeple çözüm noktasında lazım gelen adımlar sağlıklı bir şekilde yürütülmüyor. Bu sebepten ötürü sonuçları da pozitif bir şekilde topluma yansımasını bulamıyor" olacak şekilde açıkladı .

Şimdiye kadar hükümetlerce çıkarılan genelge ve yönetmeliklerin olumsuzlukları çözmediğine değinen Topdemir, sorunların çözümü için engellilerin olumlu ayrımcılık kuralları kapsamında ele alınması gerekmekde olduğunu belirtti .

Engelliliğin önüne geçilmesi , engellilerin haklarının gözetilmesi, engellilerin sorunlarının çözümü ile ilgilenmesi için Engelliler Bakanlığı kurulması gerektiğine işaret eden Topdemir, "Engelli nüfusu baz alındığı tam profesyonel bir yönetim anlayışı içersinde Engelli Bakanlığı kurulması soruna daha değişik yön verecektir" diye belirtti .

Yerel yönetimlerce günümüze kadar gercekleşen faaliyet anlayışının bir kenara bırakılması gerekmekde olduğunu dile getiren Topdemir, "Sorunu yaşamını sürdüren kesimi demek oluyor ki biz engellileri çalışmaların içine dahil edilmelidir. Biz daha iyisini yapabiliriz mantığının dışına çıkarak. Tam demokratik, katılımcı ve ulaşabilirlilik imkanları yaratılmalıdır. Bu istikametinde faliyetlere yön verilmesi mahalli yönetimlerce yapılacak olan genel çalışmalarda bile başarı oranını artırıcı ivme ve sinerji ile toplumsal yaşamda hayat bulacaktır" olacak şekilde açıkladı .

Kent ölçeğinde 150 bin civarında engelli yurttaşın yaşadığının altını önemle çizen Topdemir, tüm büyükşehir belediyelerinde Engelli Daire Başkanlığı'nın kurulması gerekmekde olduğunu ifade etti . Topdemir, "Böylelikle mimari, ekonomik, ulaşım ve ulaşabilirlilik alanlarında sağlıklı çalışmalar yaşam bulacaktır" diye belirtti . Topdemir bunun yanı sıra , il ve ilçe belediyelerde kurulacak Engelli Şube Müdürlükleri ile aynı etkinin sağlanacağını sözlerine ekledi. 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Gazi'lere Saldıranlar Hak Ettiği Cezayı...
41. Muhtarlar toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bu şehir magandaları hak...

Haberi Oku