Türkiye:
HSYK'da  yeni görev dağılımı yapıldı
 Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkanvekilliği ve 3. Daire Başkanlığı’na Metin Yandırmaz, 1. Daire Başkanlığı’na Halil Koç ve 2. Daire Başkanlığı’na Mehmet Yılmaz seçildi

Kurul'da yapılan seçim sonucunda Metin Yandırmaz HSYK Başkan Vekili oldu. Halil Koç'un 1. Daire Başkanı olduğu seçimde, Mehmet Yılmaz 2. Daire Başkanlığı koltuğuna oturdu. HSYK Başkan Vekili seçilen Metin Yandırmaz ayrıca 3. Daire Başkanı olarak belirlendi.

Yargıtay'dan 3 asıl, 3 yedek, Danıştay'dan 2 asıl, 2 yedek, Adalet Akademisinden 1 asıl, 1 yedek üyenin seçildiği Kurulda, Adalet Bakanı ve müsteşarı doğal üye oluyor. Diğer üyelerin 4'ü cumhurbaşkanı tarafından hukukçu öğretim üyeleri ve avukatlar arasından doğrudan atandı. 22 asıl 12 yedek üyesi bulunan HSYK'ya, birinci sınıf adli ve idari yargı hakim ve savcılar arasından 12 Ekim'deki seçim yoluyla 10 asıl, 6 yedek üye seçildi. 


Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Genel Kurulu, bugün yaptığı toplantıda ise yeni HSYK'nın üyelerinin dağılımını, daire başkanlıklarını ve HSYK Başkan Vekilini belirledi. Buna göre, idari yargıdan seçilen Halil Koç HSYK 1. Daire Başkanı oldu. 2. Daire Başkanlığı'na ise Yargıda Birlik Platformu'nun desteklediği Mehmet Yılmaz seçildi. HSYK Başkan Vekilliği'ne seçilen Yargıda Birlik Platformu'nun desteklediği Metin Yandırmaz ayrıca HSYK 3. Daire Başkanı oldu.Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkanvekilliği ve 3. Daire Başkanlığına Metin Yandırmaz, 1. Daire Başkanlığına Halil Koç ve 2. Daire Başkanlığına Mehmet Yılmaz seçildi.

HSYK Genel Kurulu'nun ilk toplantısında üyelerin dairelere dağılımı, daire başkanları ve HSYK Başkanvekili seçimi yapıldı.
Buna göre, 1. Daire Başkanlığına Halil Koç, üyeliklere Kenan İpek, Yakup Ata, Mehmet Durgun, Rasim Aytin, Ömür Topaç ve İsa Çelik seçildi.
2. Daire Başkanlığına Mehmet Yılmaz, üyeliklere Taci Bayhan, Hayriye Şirin Ünsel, Mustafa Kemal Özçelik, Muharrem Özkaya, Ramazan Kaya ve Mahmut Şen geçirildi.
HSYK Başkanvekilliğine ve 3. Daire Başkanlığına Metin Yandırmaz getirilirken, üyeler Şaban Işık, Ömer Kerkez, Kerim Tosun, Aysel Demirel, Ahmet Berberoğlu ve Turgay Ateş oldu.

-Dairelerin görevleri

HSYK 1. Dairesi, hakim ve savcıların atama, nakil, kadro dağıtımı işlerine bakıyor.

- Daire, hakim ve savcıların yükselme, 1. sınıfa ayrılma işleriyle suç, disiplin soruşturma ve kovuşturması hakkında karar verip bu nedenlerle geçici yetkiyle yer değiştirme ve görevden uzaklaştırma işlerini yürütüyor. Daire ayrıca, meslekte kalmaları uygun görülmeyen hakim ve savcılar hakkında karar veriyor.

- Daire ise hakim ve savcı adaylarını mesleğe kabul etme, hakim ve savcıların görevlerini mevzuata uygun yapıp yapmadıklarını teftiş kuruluna denetletme, hakim ve savcılar hakkındaki ihbar ve şikayetleri inceleyip gereğini yapma, hakim ve savcılar hakkında soruşturma ve inceleme işlemleri için teklifte bulunma, göreve tekrar atanma, meslekten çekilme, görevin sona ermesi hakkında karar verme işlerine bakıyor.


Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Gazi'lere Saldıranlar Hak Ettiği Cezayı...
41. Muhtarlar toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bu şehir magandaları hak...

Haberi Oku