Türkiye:
Torba Yasasın'da İnternete Erişim Yasağı
 TBMM'de İnternete yeni yasaklar getiren düzenleme kabul edildi.İnternet siteleriyle ilgili hakim kararı olmadan 4 saat içinde "içerik çıkarma veya erişimin engellenmesi kararı" verebilecek.

Telekomünkasyon İletişim Başkanlığı'na  başbakanlık ve bakanlıkların talebi üzerine hakim kararı olmaksızın 'içerik çıkarma veya erişim engellenme' yetkisi tanıyan yeni internet düzenlemesinin de yer aldığı 'torba yasa' Meclis'te kabul edildi.


TİB'e daha önce verilen dört saat içinde mahkeme kararı olmadan kapatma yetkisi,Anayasa Mahkemesi'nce iptal edilmişti. Yeni kanunda ise bu yetki başbakanlık ve bakanlara verildi.


Buna göre;


İNTERNET 4 SAAT İÇİNDE KARARACAK


 Yaşam hakkı ile kişilerin can ve mal güvenliğinin korunması, milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi veya genel sağlığın korunması sebeplerinden bir veya bir kaçına bağlı olarak hakim veya gecikmesinde sakınca bulunan hallerde, başbakanlık veya ilgili bakanlıkların talebi üzerine TİB tarafından internet ortamında yer alan yayınla ilgili olarak içeriğin çıkarılması veya erişimin engellenmesi kararı verilebilecek.


 Karar, başkanlık tarafından derhal erişim sağlayıcılara ve ilgili içerik ve yer sağlayıcılara bildirilecek. İçerik çıkartılması veya erişimin engellenmesi kararının gereği, derhal ve en geç kararın bildirilmesi anından itibaren 4 saat içinde yerine getirilecek. Söz konusu içerikler çıkarılıncaya kadar erişimin engellenmesi tedbirine devam edilecek.


HAKİM KARARINI 48 SAAT İÇİNDE AÇIKLAYACAK


Başbakanlık veya ilgili bakanlıkların talebi üzerine başkanlık tarafından verilen içeriğin çıkarılması veya erişimin engellenmesi kararı, başkanlık tarafından, 24 saat içinde sulh ceza hakiminin onayına sunulacak. Hakim, kararını 48 saat içinde açıklayacak; aksi halde, karar kendiliğinden kalkacak.


İNTERNET SİTESİ KOMPLE KAPATILABİLECEK

 Bu madde kapsamında verilen erişimin engellenmesi kararları, ihlalin gerçekleştiği yayın, kısım, bölüm ile ilgili olarak içeriğe erişimin engellenmesi yöntemiyle verilecek. Ancak, teknik olarak ihlale ilişkin içeriğe erişimin engellenmesi yapılamadığı veya ilgili içeriğe erişimin engellenmesi yoluyla ihlalin önlenemediği durumlarda, internet sitesinin tümüne yönelik olarak erişimin engellenmesi kararı verilebilecek.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Beşiktaş Belediyesinin Yeni Başkanı Tahir...
Beşiktaş Belediye Meclisi, İçişleri Bakanlığı tarafından Murat Hazinedar'ın görevden uzaklaştırılmasının...

Haberi Oku