Yaşam:
Sönen ateşin küllerinden bahçeler yapmalıyız

Haberazim.com Güncel Ajans Haberleri

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, 'Etraftaki Müslümanlar birbirlerini katlediyor. Bu vahim bir durum. Bu konu için yalnızca silahların susması ve ateşin sönmesi yetmez, sönen ateşin küllerinden bahçeler yapmalıyız' dedi.

Kentteki İhlasiye ve Hatuniye medreseleri ile İl Müftülüğünü ziyaret eden Görmez, burada gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Görmez, 28 Şubat mağdurlarının mağduriyetinin giderilmesi meselesi için mevzuat sorunun bulunduğunu belirterek, 'Bunu aşmak için çalışmalarımız sürüyor. Daha önceden haksızlığa uğrayan arkadaşlarımız için çalışmalarımız oldu lakin mevzuat gereği destekçi olamadığımız arkadaşlarımız da var' diye konuştu.

Diyanet İşleri Başkanlığının Başbakanlığa bağlanması konusuna da yer veren Görmez, Diyanet İşleri Başkanlığı bu düzenlemeyle daha özerk bir yapıya kavuşması için ciddi bir adım olduğunu dile getirdi.

Görmez, 'Bu milletimizin kalbindeki ve dünyadaki yerine nispeten müsait bir düzenlemedir. Yakın gelecekte daha özerk bir diyaneitin oluşması ve vakıfların diyanet ile birleşmesi dini, ilmi ve idari bakımdan halk hukuksal kişiliğe sahip bir diyanete doğru gidiyoruz' ifadelerini kullandı.

'Hepimiz namazda tıpkı sureyi okuyoruz'

Bitlis'teki seyahat ve incelemelerinin arkasından Ahlat ilçesine giden Görmez, burada hayırseverler nedeni ile yaptırılan 50 talebe kapasiteli Amine Hatun Yatılı Kız Kuran Kursu binasının açılışına katıldı.

Açılışta konuşan Görmez, Diyanet İşleri Başkanlığı şekilde Kuran hizmetine fazla fazla ciddiyet verdiklerini ve bu yaz tatilinde 3,5 ile 4 milyon çocuğun camilere giderek, Kuran-ı, mihrabı, minberi, ibadeti, namazı ve Hz. Peygamberin hayatını öğrendiğini, bunun yurt için fazla fazla iri bir nimet olduğunu anlatım etti.

Bu topraklarda tarih boyunca ortak yaşayan, tıpkı Allah'a iman eden, Peygambere ümmet olan, yurt coğrafyasını paylaşan insanların, birbirlerini katletmeleri ve hasım olmalarının hem sebeplerinin üstünde durulması hem de izahının yapılması gerektiğini anlatım eden Görmez, şöyle konuştu:

'Hepimiz namazda tıpkı sureyi okuyoruz. Elhamdulilahi rabbil alemin diye başlıyoruz. Aynı rahmana secde ediyoruz. Aynı rahmana secde eden yurt evlatları, tıpkı dinin mensupları, Peygamberin ümmetinin çocuklarının birbirine hasım olmasının sebepleri nelerdi ve sebep bu bir vaziyete geldik diye bunun üstünde düşünmeliyiz. Bir daha onu arkamızda bırakarak dönmemek üzere, hiç bir kardeşimizin hiç bir kardeşini üzmeyeceği bir yurt topraklarında ortak yaşamanın yollarını aramalıyız. Bizi birleştiren en iri değerler manzumesi Kuran-ı Kerim'dir. O değerler manzumesine ortak yöneldiğimizde, bir tek insanının canına kıymak, yeryüzündeki tüm kullanıcılarını katletmeye eşdeğer olduğunu görürüz.'

'Biz önceden her manada iri hatalar yapmışız. Bütün o hataları geride bırakarak tarihte işlenmiş hataların hesabını birbirimize sormamalıyız' diyen Görmez, kişilerin ortak vatana, millete ve dine hizmet yolunda yarışması gerektiğini dile getirdi.

Görmez, konuşmasını şöyle sürdürdü:

'Etraftaki Müslümanlar birbirlerini katlediyor. Bu vahim bir durum. Bu konu için yalnızca silahların susması ve ateşin sönmesi yetmez, sönen ateşin küllerinden bahçeler yapmalıyız. Sönen ateşin külleriyle kardeşlik ağaçları dikerek, bununla kardeşlik meyvelerini devşirmeliyiz. Kalpler içinde acıma şebekelerini tekrardan kurmalıyız. Müslümanların ve müminlerin birbirlerine husumeti kabul edilecek bir şey midir? Yeryüzünde adavet yapılacak bir şey varsa o da adavettir. Bu Bediüzzaman'ın  sözüdür. Bu topraklarda yetişen Nurslu Said'in sözüdür. Daha 20-30 yaşlarında genç bir delikanlıyken Şam Ümeyye Camisinde İslam dünyasının en iri alimlerine hitap ederken öyle diyor. Dünyada düşmanlık yapılacak bir şey varsa o da düşmanlıktır. Dünyada muhabbet duyulacak bir şey varsa o da muhabbettir. O süre kalpler içinde muhabbet şebekelerini tekrardan kurmalıyız. Bunu bize temin edecek en iri değerler ulu kitapta var. Biz önceden her manada iri hatalar yapmışız. Bütün o hataları geride bırakmalıyız. Tarihte işlenmiş hataların hesabını birbirimize sormamalıyız. Bilakis tarihten ibret alarak yine birlik, birliktelik ve vahdet tuğralarını yanında örmeliyiz. Bizi birleştiren inancımız, imanımız, Rab'bimiz, ibadetimiz ve Peygamberimiz var. Bu değerlerde birleşerek yolumuza devam etmeliyiz.'

Kuranı Kerim'in okunması, yüzüne bakılması, ezberlenmesi ve dinlenmesinin ibadet olduğunu vurgulayan Görmez, bunların ötesinde asıl gayenin Kuranı anlamak olduğunu belirtti.

Kuran-ı Kerim'in bir yaşam kitabı olduğunu söyleyen Görmez, 'Kuran yalnızca mezarlıkta okunmak için veya yalnızca şifa kastıyla bir yere asmak için gönderilmiş kitap değildir. Kuran bir yaşam kitabı. Kuran bize hakkı, adaleti, ahlakı, fazileti ve erdemi öğreten bir kitaptır. Kuran Rab'bimize nasıl ibadet edeceğimizi öğreten bir kitaptır. Kuran Peygamberimize nasıl iman edeceğimizi ve nasıl bir yaşam yaşayacağımızı öğreten bir kitaptır' diye konuştu.

Konuşmanın ardından kurdeleyi keserek açılışı gerçekleştiren Görmez, binada araştırmalarda bulundu, daha sonra beraberindekilerle Sıddıkiye Medresesini ziyaret etti.

Kaynak: AA

Haber Azim Güncel Ajans Haberleri
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Elektronik Sigara fiyatları uygun mu ?
Yeni nesil ve eski nesil elektronik sigara modelleri teknoloji sarayında yer almaktadır fiyatlar gayet makuldür...

Haberi Oku